Gabčíkovo zníži prietok Dunaja a pomôže tým pri vyťahovaní vraku lode

Dunaj, Budapešť
Prípravy na vytiahnutie vraku lode, ktorá sa v Budapešti potopila po zrážke s iným plavidlom. Foto: SITA/AP.

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Gabčíkovo zníži prietok Dunaja a pomôže tým pri vyťahovaní vraku lode v Budapešti. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vyhovel požiadavke maďarských vodohospodárov o dočasné zníženie prietoku Dunaja.

Terajšia vysoká hladina Dunaja totiž neumožňuje maďarským záchranárom dopraviť plávajúci žeriav, ktorý by vytiahol vrak potopenej vyhliadkovej lode v Budapešti. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Onufer z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.

Hladina Dunaja klesne

V noci z piatka na sobotu 8. júna od 01:00 do 05:00 prepustí Vodohospodárska výstavba (VV) cez Vodnú elektráreň Gabčíkovo o 1 000 m3/s menej vody a zároveň prepustí do starého koryta o 200 m3/s vody viac.

Po tomto opatrení sa predpokladá, že hladina Dunaja v Budapešti približne o 12 hodín klesne na požadovanú úroveň. Plávajúci žeriav tak bude môcť preplávať popod Margitin most a dostať sa na miesto potopeného vraku lode a začať loď vyťahovať.

„V zmysle žiadosti z maďarskej strany opatrenia vykonáme a odstavíme dve až tri turbíny vodnej elektrárne. Presný počet bude závisieť od aktuálnej situácie. V kontexte tohto nebývalého nešťastia, chceme aj my byť nápomocní a verím, že manipulácia s hladinami splní svoj význam,“ podotkol generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera.

Plávajúci žeriav Slavín

Minister životného prostredia László Sólymos zároveň maďarskému veľvyslancovi na Slovensku ponúkol technickú, materiálnu či personálnu pomoc prostredníctvom svojej rezortnej organizácie Slovenský vodohospodársky podnik. Znamená to, že SVP je pripravený poskytnúť napríklad plávajúci žeriav Slavín alebo pomoc záchranárov.

Vyhliadková a výletná loď sa pod Margitiným mostom v Budapešti zrazili 29. mája. Vyhliadková loď Hableány s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu niekoľkých sekúnd potopila. Zachrániť sa podarilo sedem ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR