Galko vyzýva Fica a Danka, aby prehovorili, či boli informovaní SIS o údajnom únose Vietnamca

Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko s predsedom Smeru-SD a premiérom Robertom Ficom. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Štát pod vedením koalície Smer-SD, Slovenská národná strana a Most-Híd nedokáže podľa opozičnej strany strany Sloboda a Solidarita (SaS) občanom vysvetliť, ktorého ústavného činiteľa Slovenská informačná služba (SIS) informovala o svojich poznatkoch, týkajúcich sa únosu vietnamského podnikateľa.

Čižnár ani Kiska informácie nedostali

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, občania sa pritom od riaditeľa SIS Antona Šafárika dozvedeli, že SIS o skutku vedela pár dní po tom, ako sa stal, a informovala o tom kompetentných.

„Kto sú tí kompetentní? Generálny prokurátor Jaromír Čižnár ani prezident Andrej Kiska podľa svojich slov takéto informácie od SIS nedostali. S odstupom niekoľkých mesiacov je jasné, prečo. Pretože prezident Kiska i generálny prokurátor Čižnár by na základe získaných informácií konali,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Podľa SaS tak zostávajú dvaja ústavní činitelia, konkrétne vtedajší predseda vlády Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko, ktorí ako zákonní adresáti Slovenskej informačnej služby majú hlavy v piesku.

Vedeli o tom pár dní po incidente

„Žiadame ich preto, aby občanom oznámili, či ich SIS naozaj informovala o podozreniach, že Trinh Xuan Thanh mohol byť unesený cez Slovensko a za pomoci slovenského vládneho špeciálu. Je to dôležité pre rozptýlenie alebo potvrdenie podozrení, že miesto toho, aby konali v mene práva, konali v prospech únoscov. Občania majú právo vedieť, do akej miery je štátna moc pod vedením Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd prerastená kriminálnymi aktivitami a pretvorila sa na mafiu, kde jeden gangster kryje druhého,“ dodal Galko.

Riaditeľ SIS Anton Šafárik v piatok po skončení osobitného parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS uviedol, že o údajnom únose vietnamského funkcionára sa dozvedel niekoľko dní po tom, ako sa udial. Informácie tajná služba odovzdala príslušným adresátom. V čase samotného skutku podľa neho SIS nemohla konať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaAnton ŠafárikJaromír ČižnárĽubomír GalkoRobert FicoTrinh Xuan Thanh
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita