Gitaru Jimiho Hendrixa vydražili za 237-tisíc libier

Gitara Jimiho Hendrixa
Gitara Jimiho Hendrixa Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Vzácnu gitaru amerického hudobníka Jimiho Hendrixa v utorok vydražili za 237-tisíc libier (v prepočte 292-tisíc eur).

Pôvodne sa pritom predpokladalo, že sa predá asi za 120-tisíc libier (asi 148-tisíc eur). „Touto sumou som nadšený,“ uviedol Ted Owen zo spoločnosti Fame Bureau.

„Je to mimoriadne dôležitá gitara a mali sme štyroch záujemcov, ktorí o ňu mali veľký záujem, čo nakoniec značne zdvihlo jej cenu,“ dodal Owen.

Čierna elektrická gitara Fender Stratocaster patrila medzi Hendrixove najobľúbenejšie. Legendárny muzikant na nej hral aj na kalifornskom Monterey International Pop Festivale v roku 1967. Práve tam v istý moment svoju gitaru priamo na pódiu počas vystúpenia zapálil a postaral sa tým o pamätný moment rockovej histórie.

Nešlo však o jeho obľúbený inštrument, ale o lacnejšiu napodobeninu, ktorú si nenápadne vzal do rúk len pre tento účel. Vzácna gitara bola neskôr majetkom nahrávacej spoločnosti Anim Limited, konkrétne jej manažéra Jamesa “Tappyho” Wrighta. Šesťdesiatdeväťročný Wright sa ju rozhodol predať, aby si na dôchodku v Newcastli „trochu“ prilepšil.

Jimi Hendrix
Foto: www.lonelyplanet.com

Jimi Hendrix sa narodil 27. novembra 1942. Aj keď pôsobil na scéne len veľmi krátko, zaradil sa k najvýznamnejších hudobníkom histórie. Vynikol predovšetkým virtuóznymi prvkami a technickými novinkami v hre na elektrickú gitaru. Vydal iba tri štúdiové albumy – Are You Experienced (1967), Axis: Bold as Love (1967) a Electric Ladyland (1968) – no napriek tomu je ospevovaný aj vyše 40 rokov po smrti.

Hendrix zomrel vo veku 27 rokov za dosiaľ nevyjasnených okolností. Oficiálnou príčinou smrti zostáva zadusenie sa vlastnými zvratkami. V roku 1992 jeho skupinu Jimi Hendrix Experience uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a v roku 2005 do Britskej hudobnej siene slávy. Magazín Rolling Stone zaradil všetky jeho nahrávky medzi 100 najlepších albumov všetkých čias.

Video: Jimi Hendrix – Hey Joe

https://www.youtube.com/watch?v=Lwpr60W7EOk

Ten istý časopis rodáka zo Seattlu označil za najlepšieho gitaristu v dejinách a šiesteho najlepšieho interpreta všetkých čias. Na budúci rok v marci vyjde Hendrixovi ďalší posmrtný album. Nahrávka People, Hell And Angels bude obsahovať 12 skladieb z rokov 1968 a 1969, ktoré sa mali objaviť na albume First Days Of The New Rising Sun.

Informácie pochádzajú z webovej stránky thesun.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jimi Hendrix