Grécky minister financií Varoufakis po referende odstúpil

Grécky minister financií Varoufakis po referende odstúpil
Foto: SITA/AP

Atény 6. júla (WEBNOVINY) – Grécky minister financií Janis Varufakis v pondelok oznámil, že odstupuje z funkcie. Stalo sa tak len deň po referende, v ktorom grécki voliči odmietli podmienky záchranného programu, čo je v podstate Varufakisovo víťazstvo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vo svojom stanovisku Varoufakis uviedol, že si „je vedomý“, že niektorí predstavitelia eurozóny ho považujú za nevítaného na stretnutiach ministrov financií eurozóny (Eurogroup).

Jeho odchod má pomôcť k dohode

Grécky premiér Alexis Tsipras podľa Varoufakisa „usúdil, že jeho odstúpenie by mohlo byť nápomocné na ceste k dohode“. „To je dôvod, pre ktorý odstupujem,“ povedal Varoufakis.

Varufakis, marxistický ľavičiar, mal veľmi napäté vzťahy s ministrami financií eurozóny. Odmietal akékoľvek kompromisy a neodkázal nájsť s ministrami spoločnú reč.

Nahradí ho vyjednávač Tsakalotos

Novým gréckym ministrom financií by sa mal stať hlavný vyjednávač Grécka v rokovaniach s veriteľmi Euclid Tsakalotos. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa gréckej vlády. Nový minister financií by mal byť menovaný po pondelkovom zasadnutí politických lídrov v Grécku.

Varoufakis svoju rezignáciu oznámil deň po referende v Grécku, v ktorom občania odmietli dohodu s veriteľmi. Pri referende o prijatí podmienok medzinárodných veriteľov hlasovalo v nedeľu v Grécku proti, teda „nie“, 61,31 zúčastnených voličov.

Hlasy „áno“ odovzdalo 38,69 percenta zúčastnených. Vyplýva to z údajov, ktoré po sčítaní všetkých hlasovacích lístkov v noci na pondelok zverejnilo grécke ministerstvo vnútra.

Potvrdenie neschopnosti dodržať sľuby

Grécky minister financií Janis Varoufakis svojím odstúpením potvrdil, že nedokáže dodržať svoje sľuby Grékom. Konštatuje to slovenské ministerstvo financií v reakcii na správu o Varoufakisovej rezignácii.

„Rezignáciu gréckeho ministra financií vnímame aj ako potvrdenie toho, že nemôže dodržať to, čo včera sľúbil. To znamená, že dnes nevie otvoriť banky a zabezpečiť dohodu s veriteľmi do 24 hodín,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Rezort financií zároveň zopakoval vyjadrenia ministra Petra Kažimíra, podľa ktorého s výsledkom referenda prichádza možný krízový scenár postupného odchodu Grécka z eurozóny. „Rešpektujeme rozhodnutie ľudí v Grécku. Odmietnutie reforiem ale nemôže znamenať jednoduchší prístup k ďalším peniazom,“ píše ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasJanis Varoufakis