Harabin dostal definitívne nie, tešia sa sudcovia aj Kiska

V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Výsledok voľby člena Súdnej rady SR je lepší ako boli očakávania. Uviedol to staronový člen rady Dušan Čimo v reakcii na svoje zvolenie.

Za Čimom skončila druhá sudkyňa Najvyššieho súdu SR Lenka Praženková a až tretí bol bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Štefan Harabin. „V kútiku duše som dúfal, že to takto dopadne. Výsledok je dôvodom pre istý optimizmus,“ dodal Čimo.

V Súdnej rade SR chce Čimo pokračovať „v snahe čestne sa vyrovnať s tým, čo nás z histórie súdnej rady ťaží a potom je to kopec úloh na poli zvyšovania dôveryhodnosti súdnictva“. Od etického kódexu, cez jasné transparentné kritéria výberu sudcov až po vyjadrovanie sa k legislatíve týkajúcej sa súdnictva, dodal.

Teší sa aj prezident Kiska

Prezidenta Andreja Kisku potešili výsledky volieb chýbajúceho člena Súdnej rady SR, ktoré sa konali v utorok. „Som veľmi rád, že to presvedčenie, ktoré mám, že väčšina sudcov skutočne chce zmenu a že sú čestní, sa potvrdilo,“ vyhlásila vo štvrtok hlava štátu pred médiami.

Prezident sa ešte pred voľbou člena súdnej rady obrátil na sudcov otvoreným listom, v ktorom im pripomenul, že postupné zvyšovanie dôveryhodnosti súdnictva je aj v ich rukách a vyzval ich k účasti.

Voľba znamená jasné a konečné „nie“ pre Štefana Harabina

Zvolenie Dušana Čima za člena Súdnej rady SR v sudcovskom zbore považuje združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ za nečakané víťazstvo. „Je to nielen osobné víťazstvo tohto kandidáta, ale aj víťazstvo princípov, ktoré sa združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ snaží presadiť v slovenskej justícii celé roky, a ktoré Dušan Čimo prezentuje aj ako viceprezident nášho združenia,“ uviedla prezidentka združenia Katarína Javorčíková v stanovisku k výsledkom volieb člena súdnej rady.

Podľa Javorčíkovej táto voľba znamená jasné a konečné „nie“ pre Štefana Harabina. „Znamená jasné ´áno´ pre zmeny v justícii a je aj veľmi pozitívnym signálom pre verejnosť, čo nesporne prispeje k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva ako celku,“ napísala Javorčíková.

Je to dobrá správa, povedal minister Borec

Sudcovia vyjadrili vo voľbách názor, ktorý ako zástupca výkonnej moci môžem iba rešpektovať, konštatoval v reakcii na výsledky volieb minister spravodlivosti Tomáš Borec. „Tento názor zaznel jasne a myslím, že je dobrou správou o slovenskom súdnictve,“ zdôraznil. Táto voľba zároveň svedčí o tom, že ústavné zmeny vo vzťahu k Súdnej rade SR, vrátane rozdelenia funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR, boli veľmi správne, doplnil šéf rezortu spravodlivosti.

Voľba nového člena Súdnej rady SR, ktorým sa stal Dušan Čimo, kritik Štefana Harabina, ukázala dôležitosť ústavných zmien prijatých v tomto roku, konštatuje sa v stanovisku predsedu KDH Jána Figeľa. Aj keď KDH nemalo možnosť pôsobiť po parlamentných voľbách v exekutíve, tak konštruktívnym prístupom dokázalo prispieť k zmene v jednom z najproblematickejších a najmenej dôveryhodných rezortov – slovenskej justície.

„Som rád, že tento proces skutočne a nezvratne prebieha. Som presvedčený, že môže priniesť viac spravodlivosti a vymožiteľnosti práva pre ľudí na Slovensku,“ uviedol ďalej Figeľ v reakcii na Čimovo zvolenie. Je zrejmé, že personálne zmeny nie sú zárukou zlepšenia celkového stavu, ale sú minimálne nutným predpokladom, ktoré dávajú nádej na zmenu, dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČimoLenka PraženkováŠtefan HarabinTomáš Borec
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR