Hladujúcej Afrike by mali pomôcť mimovládky

Afrika
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Tri slovenské mimovládne organizácie vyhlásili zbierky na pomoc hladujúcim ľuďom v krajinách východnej Afriky.

„Na pomoc ľuďom, ktorým hrozí hladomor, môžu prispieť aj obyvatelia zo Slovenska dobrovoľným príspevkom do verejných zbierok,“ informovala agentúru SITA projektová manažérka Platformy mimovládnych rozvojových organizácií Andrea Girmanová.

Zbierku organizuje Nadácia Integra na pomoc Keni a Etiópii. Financie budú podľa Girmanovej určené na rýchlu distribúciu potravín a pitnej vody, využité môžu byť aj na poskytnutie zdravotnej starostlivosti alebo prístrešia. Etiópii a Somálsku chce pomôcť Slovenská katolícka charita. Poskytnúť podporu najmä deťom plánuje Unicef Slovensko.

„Chronickou podvýživou trpia v tomto regióne viac ako dva milióny detí mladších ako päť rokov,“ vysvetľuje Girmanová s tým, že peniaze zo zbierky pomôžu najmä najmladším. „Všetky organizácie, ktoré vyhlásili zbierky na pomoc ľuďom vo východnej Afrike, budú o využití financií informovať na svojich webových stránkach,“ uzavrela.

Desať miliónov ľudí Afrického rohu postihli najhoršie suchá za posledné desaťročia. V dôsledku neúrody sa už v niektorých končinách šíri hladomor. Slabé obdobie dažďov v kombinácii s vysokými cenami potravín postihli najmä Džibutsko, Etiópiu, Keňu, Somálsko a Ugandu. Etiópia a Keňa sú krajiny, ktoré v minulosti boli aj na zozname slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci.

„Ministerstvo zahraničných vecí je odhodlané pomôcť hladomorom sužovanej východnej Afrike,“ uviedla Petra Greksová z tlačového odboru rezortu diplomacie. Podľa jej slov Slovensko chce postupne viac podporovať projekty našich mimovládnych organizácií, ktoré mapujú situáciu v oblasti.

Minulý rok Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc schválila Keni ďalších päť projektov v hodnote viac ako milión eur. Ako informovala Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra, Slovensko zatiaľ do afrických krajín, v ktorých v júni vypukol rozsiahly hladomor, nepošle žiadnu oficiálnu humanitárnu pomoc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid