Hlasovanie o vyslovení nedôvery Hegerovej vláde sa preložilo, prešiel návrh Šipoša z OĽaNO (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Zľava: Minister spravodlivosti Viliam Karas, minister financií Igor Matovič, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová a premiér Eduard Heger pred hlasovaním o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 13. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková.

V utorok o 11:00 sa malo v parlamente rozhodnúť o osude vlády premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Poslancovi Michalovi Šipošovi (OĽaNO) sa hlasovanie najprv podarilo odložiť na 30 minút, žiadal aby ešte zasadli poslanecké kluby.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu vlády na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Na odvolanie vlády je potrebných 76 hlasov.

Po prestávke chcel najprv poslanec Juraj Šeliga procedurálnym návrhom odložiť hlasovanie na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorá bude v januári 2023. O tomto však predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) hlasovať nedal, keďže Šeliga nemal pre svoj návrh podporu aspoň troch poslaneckých klubov. Svoj návrh potom upravil a žiadal, aby sa hlasovalo na konci decembrovej schôdze – opäť však neuspel, keďže zo 150 prítomných poslancov ich za hlasovalo 74.

Prešiel až návrh poslanca Šipoša, aby hlasovanie bolo vo štvrtok – zo 150 prítomných poslancov ich za bolo 77, proti 52 a zdržalo sa 21. Šipoš svoj návrh odôvodnil potrebou vytvorenia priestoru o riešení vzniknutej krízy vrátane možnosti volieb.

Video: Rokovanie parlamentu

Online (minúta po minúte)

  • Odvolávanie Hegerovej vlády v parlamente (hlasovanie a reakcie)

17:09 Budúcnosť a cesta Slovenska dnes leží na svedomí a zodpovednosti každého demokratického politika. Píše a na sociálnej sieti Facebook predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:48 Nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že odloženie hlasovania o dva dni sú férovou podanou rukou strane Sloboda a Solidarita (SaS), aby sa neopakoval scenár Radičovej vlády a verí, že ju sulíkovci neodmietnu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:23 V prípade, ak vláda padne, by sa čo najskôr mali konať parlamentné voľby. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) to povedal po presunutí hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok. Cieľom by podľa neho malo byť predísť úradníckej vláde, či vláde príslušníkov nejakej strany. Taká vláda by podľa neho nemala legitimitu, ani podporu v parlamente. Nechce ani to, aby vláda v demisii vládla do ďalších parlamentných volieb.

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Predseda parlamentu Boris Kollár pred hlasovaním o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 13. december 2022. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

14:13 Odloženie hlasovania o vyslovení nedôvery vláde je prejavom neúcty k voličom. Uviedol to na svojej sociálnej sieti predseda Republikovej rady Aliancie László Sólymos v reakcii na odložené hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

13:57 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v utorok povedal, že sa vie rozprávať o téme predčasných volieb.

Uviedol to nezaradený poslanec Tomáš Taraba (Život-NS) pre médiá. „Kollár povedal, že termín predčasných volieb si vie predstaviť v septembri,“ tvrdí Taraba. Dodal, že taktiež je kľúčové vedieť, čo sa bude diať na druhý deň po páde vlády.

„Ak počúvame od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS), že nechcú predčasné voľby a povie to aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), tak parlament sa zablokuje do februára budúceho roku,“ skonštatoval predseda strany Život-NS.

Ako ďalej uviedol, strana Hlas – sociálna demokracia si mala za svoje podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde od SaS vypýtať hlasy na predčasné voľby.

13:39 Smer-SD dostal od šéfa OĽaNO Igora Matoviča návrh, že ak nezahlasujú za pád vlády, je pripravený rokovať s nimi o predčasných parlamentných voľbách v septembri 2023.

Povedal to v utorok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico. „On je fakt švihnutý. Ak si niekto myslí, že Smer bude robiť obchody s týmto človekom, tak je na veľkom omyle. Keď je na koni, tak by nás všetkých pozabíjal, keď je na kolenách, tak prosí Smer-SD o spoluprácu,“ vyhlásil Fico.

Smer-SD podľa Fica odmieta akékoľvek politické kšefty a bude trvať na predčasných parlamentných voľbách v prvom polroku 2023 ako jedinom možnom riešení situácie. Voľby by podľa neho mali byť najlepšie v apríli alebo na začiatku mája.

Septembrové predčasné voľby by podľa neho nemali význam, keďže riadne voľby majú byť vo februári. „Nikto nám nemôže ponúkať dohodu, že nehlasujte za pád vlády a súhlaste so septembrovým termínom predčasných volieb. Aby som bol veľmi jasný a presný – pád vlády a voľby do júna, v inom prípade to nemá žiadny význam,“ povedal.

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Predseda strany SMER-SD Robert Fico po odhlasovaní presunu hlasovania o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR na 15. decembra 2022. Bratislava 13. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

13:33 Občiansko-demokratická platforma v rámci koaličného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) podporuje presunutie hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok 15. decembra a očakáva rokovania demokratických síl, ktoré zastavia ďalšiu deštrukciu a rozpad.

Uvádza to vo vyhlásení, ktoré podpísali aj nezaradení poslanci Martin Klus, Ján Mičovský, Juraj Šeliga a Jana Žitňanská. Zároveň platforma odmieta, aby sa súčasná politická kríza riešila na úkor skrátenia volebného mandátu, ktorý dali voliči koaličným subjektom v roku 2020. Predčasné voľby totiž nepovažuje za riešenie situácie.

„Očakávame, že koaliční lídri vrátane predsedu vlády, predsedu hnutia OĽaNO, ako aj lídra SaS, využijú tento čas na vytvorenie dohody aj za cenu rekonštrukcie vlády,“ zdôraznili členovia platformy.

13:19 Sľúbila som vernosť slovenskému národu a Slovenskej republike, a preto moje rozhodnutie je aj v tomto prípade jednoznačné. Nie som vlastizradkyňou, preto slovenský národ nezradím a budem hlasovať za Slovensko.

Uviedla to nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko) v súvislosti s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde, ktorý podali dvadsiati poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a desiati poslanci Hlasu – sociálna demokracia (Hlas-SD).

„Nemôžem sa rozhodovať tak, ako si to prajú mienkotvorné médiá a nimi zmanipulovaná verejnosť či riadiť sa podľa predstáv iných,“ povedala.

Slavěna Vorobelová
Nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

13:07 Každý poslanec by mal zahlasovať takým spôsobom, ako považuje za najlepšie. Predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík to povedal po preložení hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok 15. decembra.

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík odpovedá na otázky novinárov po odhlasovaní presunu hlasovania o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR na 15. decembra 2022. Bratislava 13. december 2022. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

12:57 Demokratickí poslanci podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dostali 48 hodín na to, aby si rozmysleli položenie demokratickej vlády v spolupráci s mafiou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:54 Každý poslanec by mal zahlasovať takým spôsobom, ako považuje za najlepšie. Predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík to povedal po preložení hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok 15. decembra.

Krajina sa podľa Sulíka zmieta v problémoch a myslí si, že každý vidí, že aktuálna vláda je extrémne zlá a pácha veľké škody. Sulík tvrdí, že je potrebné s tým niečo urobiť, inak predpokladá, že sa vo februári 2024 triumfálne vráti Robert Fico (Smer-SD), dokonca možno vyhrá voľby. Toto ale podľa neho nechcú a mienia konať teraz, aby zaistili aspoň nejakú šancu, že i budúca vláda bude demokratická.

Na margo poslanca Krošláka uviedol, že strana SaS vopred avizovala, že nebude s nikým vyjednávať ani nikoho presviedčať.

12:50 Reakcia predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára na odloženie hlasovania o nedôvere vláde Eduarda Hegera (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:35 Koalícia vytvorila priestor na rokovanie s Tomášom Tarabom a Kuffovcami, reaguje strana Sloboda a Solidarita (SaS) na odložené hlasovanie. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na sociálnej sieti Facebook napísala, že vládu znovu podržali ľudia z kandidátky Kotlebovej ĽSNS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:27 Šéf hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič po odložení hlasovania na štvrtok na sociálnej sieti Facebook napísal, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) slúži mafii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:17 Reakcia strany Smer-SD na odloženie hlasovania o nedôvere vláde Eduarda Hegera (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:04 Hlasovať o nedôvere Hegerovej vláde sa bude vo štvrtok 15. decembra o 17:00.

11:55 Poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) podal procedurálny návrh, aby sa o nedôvere Hegerovej vláde hlasovalo vo štvrtok 15. decembra a tento už bol úspešný. Zo 150 prítomných poslancov ich za hlasovalo 77, proti bolo 52 a zdržalo sa 21.

11:52 Poslanec Juraj Šeliga navrhol, aby sa o nedôvere vláde hlasovalo na najbližšej riadnej schôdzi, sa hlasovanie presunulo na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorá bude v januári 2023. Predseda parlamente Boris Kollár (Sme rodina) reagoval, že na takýto návrh by potreboval podporu troch poslaneckých klubov, a sám môže požiadať len o presun v rámci schôdze. Šeliga preto navrhol presun hlasovania ako posledný bod aktuálnej decembrovej schôdze, ale za bolo iba 74 poslancov zo 150, takže neuspel.

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Ministri a poslanci parlamentu pred hlasovaním o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 13. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková.

11:17 Poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) predniesol procedurálny návrh, aby ešte bola prestávka na rokovanie poslaneckých klubov. Pokračovať sa bude o 30 minút.

10:38 Šéf hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook píše, že vládu zvrhne mafia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:10 Bývalá ministerka kultúry a poslankyňa za stranu Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Ľubica Laššáková odmieta špekulácie o možnej budúcej vláde Hlasu-SD so stranou Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutím Progresívne Slovensko (PS). Žiadne tajné rokovanie o možnej spolupráci sa podľa nej nekonajú a ide o čisté špekulácie.

Ako povedala v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl, tieto konšpirácie predkladá hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s cieľom, aby zneistili poslancov okolo Tomáša Tarabu alebo Republiky. „Netreba tomu veriť, netreba dnes zostavovať vládu, pretože všetko by bolo len v rovine špekulácií,“ uviedla.

Laššáková verí, že v utorok vláda padne a nebude potrebné referendum 21. januára, v ktorom sa obyvatelia majú vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Ak by vláda nepadla, treba podľa nej zmeniť ústavný zákon a umožniť skrátenie volebného obdobia. Dodala, že vysoké preferencie berie strana Hlas-SD s pokorou, pretože nakoniec rozhodnú ľudia vo voľbách.

Súčasná vláda by podľa nej mala čím skôr skončiť. „Ak vám 60 percent ľudí povie, že treba predčasné voľby a ak vám 90 percent obyvateľov vysloví nespokojnosť s vládou, tak treba niečo robiť. Kto je tam prilepený na tých stoličkách?“ povedala Laššáková.

VLÁDA: Rokovanie 192. schôdze vlády SR
Exministerka kultúry Ľubica Laššáková. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

9:49 Z poslaneckého klubu Sme rodina sa rozhodol vystúpiť aj poslanec Martin Borguľa a tiež bude hlasovať za pád vlády.

Borguľa na sociálnej sieti napísal, že vystúpenie z poslaneckého klubu je jeho osobné a dobrovoľné rozhodnutie. „Nechcem, aby moje hlasovanie vrhalo tieň na kolegov a kamarátov v našom klube. Môj hlas majú do poslednej chvíle v rukách tak, ako som nedávno zverejnil, dvaja ľudia: premiér Heger a minister Mikulec,“ uviedol Borguľa.

Dodal, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) má za sebou také enormné množstvo profesionálnych, ale aj ľudských zlyhaní, že dávno nemá čo hľadať na svojom mieste. Takému premiérovi, ktorý toto nevidí alebo nechce vidieť, dôveru vysloviť nemôžem, napísal. Zároveň podotkol, že nikto ho neťahá do iného poslaneckého klubu a ani on žiadne nehľadá. „Moje srdce aj naďalej bije pre Sme rodina,“ napísal Borguľa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:33 Za pád vlády bude hlasovať aj poslanec Ján Krošlák, ktorý v statuse na sociálnej sieti Facebook tiež uviedol, že vystupuje z poslaneckého klubu Sme rodina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:26 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook adresoval poslednú výzvu kolegom z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) v súvislosti s mimoriadnou schôdzou parlamentu o odvolávaní vlády premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí