HOKEJ: Košice nedali šancu hráčom Nitry

Bez názvu
Radosť hráčov HC Košice (vľavo) po prekonaní brankára Jána Laca z HK NItra (v strede) v 22. kole hokejovej Extraligy medzi HK Nitra - HC Košice Foto: SITA/Martin Havran

Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 22. kolo základnej časti:

HK Nitra – HC Košice 2:6 (1:3, 0:2, 1:1)

Góly: 2. G. Saliji (Spilar), 55. S. Saliji (Ručkay) – 11. Kristek (P. Bartoš), 14. P. Bartoš, 19. Andrašovský (Marcel Haščák), 31. Marcel Haščák (Jenčík), 36. Michel Miklík (Vorel, Homer), 52. Vorel (Gron, Tabaček)

Vylúčení na 2 min: 6:6, Hlavačka (Nitra) 10+DKZ za nešportové správanie sa, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Polák, Jeřábek – Mi. Novák, Stano, 1837 divákov

Nitra: J. Laco – Hlavačka, König, J. Polák, Rais, Gabriš, Michal Novák – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – M. Kováčik, A. Kollár, Čaládi – Spilar, M. Štefanka, G. Saliji – Kmeč, M. Slovák, Podstavek

Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, M. Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl, Macejko – Vorel, S. Gron, Michel Miklík – P. Bartoš, Jenčík, Tomík – Andrašovský, Kristek, Marcel Haščák – D. Pašek, Martin Frolík, Gmitter

Domáci sa chceli na majstra vytiahnuť a rýchlo sa dostali do vedenia. Už po 114 sekundách hry brankár Košíc Hudáček kapituloval. Po strele Spilara úspešne dorážal pohotový Garip Saliji a Nitra viedla. V 11. minúte mali východniari dvojnásobnú početnú prevahu a pri hre piatich proti trom sa medzi kruhmi nemýlil Kristek – 1:1. Domáci sa dopúšťali viacerých chýb v obrane a jednu z nich potrestal v 14. minúte Peter Bartoš. Skúsený útočník v oslabení unikol domácim zadákom a blafákom do backhendu upravil na 1:2. Vyrovnať mohol hneď vzápätí Garip Saliji, no strelec prvého nitrianskeho gólu neúspešne dorážal puk na hranici Hudáčekovho bránkoviska. Hostia ešte do prvej prestávky zasadili súperovi tretí úder. Peknú akciu Marcela Haščáka doviedol do gólového konca Dušan Andrašovský.

V 26. minúte zazvonila po Spilarovej strele žŕdka, čo si ešte česká dvojica rozhodcov overila u videorozhodcu. V polovici zápasu sa ujala nenápadná strela Haščáka, ktorá Jánovi Lacovi prepadla cez lapačku. V 36. minúte najskôr Pašek netrafil puk pred odkrytou bránkou, ale potom spomedzi kruhov Miklík zvýšil už na 5:1 pre hostí. V tom čase už mali Košice hru plne pod kontrolou. Do druhej prestávky mohli pridať aj ďalšie góly, no ich akcie už neboli úspešné.

V 43. minúte nevyužil samostatný nájazd hosťujúci Gron, no po jeho asistencii pridal v 52. minúte Marek Vorel šiesty zásah východniarov. Gólovú odpoveď mal o tri minúty na to nachystanú Samir Saliji, keď svoj únik po pravej strane zakončil vydareným blafákom – 2:6. Košičania však aj naďalej kontrolovali vývoj stretnutia a zaslúžene si odviezli tri body.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Vstúpili sme veľmi dobre do zápasu. Škoda však, že sme potom súpera naštartovali vlastnými individuálnymi chybami. Neskôr v druhej a tretej tretine sme sa aj snažili, no momentálne nám tam nič nepadá. Za stavu 1:3 sa nám, žiaľ, nepodarilo znížiť. Trápime sa s tým už dlhšie, v zlomových situáciách nedávame góly. Dnes sme prehrali po individuálnych chybách. S dvoma gólmi sa nevyhráva. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Dostali sme rýchly gól, čo na ľade súpera nie je nikdy dobré. Odvtedy sme však začali hrať rýchlejšie, agresívnejšie a dostávali sme súpera pod tlak. V ďalšom priebehu sme využili presilovky a získali potrebný náskok. V tretej tretine sme už súperovi nedovolili zvrat v stretnutí.“

HKm Zvolen – HC Slovan Bratislava 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Gól: 31. V. Baláž (P. Pucher, P. Barinka), 59. Marek Haščák (Michal Chovan, Kovář), 60. P. Barinka – 49. Buc (Kapuš, J. Kováčik)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky 0:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, Snášel, 2011 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Vosátko , Hraško – Kovář, Marek Haščák, Michal Chovan – P. Barinka, P. Pucher, V. Baláž – Leskovjanský, L. Jurík, Škoda – Marcinek, Otčenáš, Zuzin

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Cartelli, Kántor, P. Frühauf, Schnabel, Janík, Jendek – D. Skokan, Kapuš, Buc – Richard Huna, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Demel – M. Bakoš, J. Cíger, M. Sloboda

Vo Zvolene sa hral atraktívny hokej, s nasadením a bojovnosťou. Úvod patril hosťom, keď prvá bratislavská formácia pritlačila štvrtú zvolenskú, ale nevedela sa pred Škrečkom presadiť. Veľkú príležitosť si vypracovali domáci v 7. min, Kovář našiel voľného Puchera, ktorý pred Konrádom pálil z prvej, no puk neposlal za chrbát gólmana Slovana. O minútu neskôr z veľkého tlaku neskórovali ani Baláž s Barinkom. Na opačnej strane zavaril Zvolenčanom v 15. min Kapuš a v závere tretiny mal po Frühaufovej prihrávke od modrej gól na hokejke Buc, ktorý tečoval puk vedľa odkrytej bránky.

Po prvej prestávke hrozili mladíci Slovana. Dvakrát Cíger a ani Bakoš však nenašli recept na Škrečka. V 29. min sa Buc natlačil pred gólmana Zvolena, ale ani on nedostal puk za jeho chrbát. V 31. min prišiel trest, keď Pucher našiel v strednom pásme Baláža, ktorý prešiel cez útočnú modrú a nekompromisne poslal puk do pravého horného rohu Konrádovej svätyne – 0:1. Slovanisti mohli odpovedať o niekoľko sekúnd, ale Bohunický, Skokan a najmä Richard Huna nedokázali vyrovnať v dobrých príležitostiach. Veľká šanca hostí prišla v oslabení, v 39. min Kapuš našiel Demela pred bránkou, ale aj on stroskotal na skvelom Škrečkovi.

Ten dlho odolával šanciam Slovana aj v záverečnej tretine, v ktorej hostia jednoznačne dominovali, vytvorili si tlak, ale mohli inkasovať z brejku, keď v 42. min preveril Konráda Leskovjanský a z dorážky sa nepresadil ani Škoda. Bratislavčanom to vyšlo až v 49. min. Po strele Kapuša z uhla Škrečko puk iba vyrazil a Buc nemal problém pripísať si prvý kanadský bod v tejto sezóne za gól do odkrytej bránky Zvolena. Hostia veľmi túžili zvíťaziť, ešte viac zatlačili domácich do defenzívy, čo sa im paradoxne vypomstilo, lebo v 59. min potiahol akciu po Kovářovej prihrávke Chovan, obišiel bránku, prihral Haščákovi, ktorý pohotovo po ľade rozhodol o víťazstve Zvolena. Slovanisti v závere odvolali brankára, ale po Cartelliho chybe dvanásť sekúnd pred klaksónom upravil na konečných 3:1 Barinka.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Moji hráči odohrali dobré stretnutie so šťastným koncom. Vedeli sme, že proti Slovanu musíme hrať veľmi disciplinovane, pretože aj keď im chýba zopár hráčov, stále majú kvalitné mužstvo. Zvolili sme si taktiku, ktorú sme dodržiavali. Prejavila sa však naša stará bolesť, keď sme mali štyri presilovky a nepremenili sme ani jednu. Škoda, že sme za stavu 1:0 nepotvrdili výsledok nejakou využitou šancou. Máme veľa mladých hráčov, ktorí takéto stretnutia ešte nehrali. Bol to náročný zápas, ale uhrali sme záver a sme veľmi radi, že sme získali so Slovanom tri

Miroslav Miklošovič (asistent trénera Slovana): „Myslím si, že za prevedený výkon sme si zaslúžili minimálne bod, ale je pravda, že sme sa oň pripravili sami. V posledných minútach zápasu sa hrá trošku inak. Druhá vec je to, že okrem prvých piatich minút v druhej tretine, sme mali počas celého stretnutia prevahu, ale strelecká nemohúcnosť nás pripravila o bod. Nechcem sa vyhovárať, ale Kuľha a Hujsa nám veľmi chýbajú.“

MHC Mountfield – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (0:2, 1:0, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 37. Velebný (Markovič, Galamboš), 55. Velebný (Markovič) – 3. Macejka (z trestného strieľania), 15. M. Hudec (Cebák, Kútny), rozhodujúci sam. nájazd Macejka

Vylúčení na 2 min: 4:8, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Műllner – Horínek, M. Orolín, 1792 divákov

MHC Mountfield: Križan – A. Novotný, L. Matejka, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, I. Rataj, Juraj Faith – Themár, Markovič, Galamboš – O. Mikula, M. Gálik, Važan

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Kolba, Bambúch, Kubka, Vizváry, Vantroba, Biro – Lisoň, M. Hudec, Kútny – Paľov, Šechný, Hvila – Vartovník, Zigo, Macejka – A. Bezák, Heizer, Bendík

Hostia nastúpili bez piatich hráčov základnej zostavy a hneď v úvode si vynútili Faithov faul. Banskobystričania hrali spočiatku svoju presilovku rozpačito, dokonca v nej mohli inkasovať, ale Markovičova strela po úniku a peknej sťahovačke sa len obtrela o vonkajšiu sieťku. Vzápätí, stále v početnej výhode hostí, sa oprášilo hokejové pravidlo nedáš – dostaneš. V 3. min si Macejka priamo nakorčuľoval pred Križana a Novotného záchrannú brzdu posúdil hlavný rozhodca ako faul na trestné strieľanie. Sám faulovaný hráč zakončil trestné strieľanie strelou pod hornú žŕdku – 0:1. Potom Martin pridal plyn, zvýšil agresivitu a vo svojej presilovke nedal dýchať Šimonovičovi, ktorý odolal aj pri strelách Jabrockého a Novotného. Ale domáci si nedali pozor vo svojej početnej výhode a v 9. minúte musel Križan vykorčuľovaním až na modrú čiaru zmariť šancu Paľova. V 15. min prišlo na rad skúmanie videozáznamu po tom, ako sa puk po Cebákovej prihrávke do ohňa odrazil od Hudecovej korčule do martinskej bránky. Videorozhodca Hudecov gól potvrdil – 0:2. V 18. min hrali „barani“ presilovku štyroch proti trom, vytvorili si tlak, ale šancu mal aj domáci Beran, ktorého jedovatú strelu vyrazil Šimonovič.

Po prestávke ako prví pohrozili domáci, ale Jabrockého gólová šanca sa v 22. min minula účinku. O štyri minúty neskôr sa vo vlastnom oslabení rútil Hvila sám na Križana, ale martinský brankár jeho úmysel prekazil svojimi betónmi. V 27. min mal dobrú príležitosť na skórovanie Galamboš, ale namieril len do ramena Šimonoviča. Kým Martinčania naďalej bojovali, tlačili sa dopredu, hostia využívali každú príležitosť na rýchly protiútok, takže diváci boli svedkami pekného ofenzívneho hokeja. V 37. min strelil Martin kontaktný gól vo svojej presilovke. Velebný na modrej čiare napriahol, Galamboš pred bránkoviskom clonil a Šimonovič bol na strelu domáceho obrancu nepripravený – 1:2.

Do tretej tretiny vstúpili domáci namotivovaní, hneď si vynútili presilovku, ale zabudli na zadné dvierka a Martin môže ďakovať Križanovi, že vytiahol výborný zákrok pri veľkej šanci Kútneho. Domáci trestuhodne premrhali štvorminútovú početnú výhodu, z toho jeden a pol minúty piatich proti trom. Najviac sa Šimonovič triasol v 44. min, keď mu puk po Beranovej strele z uhla vypadol a kotúľal sa pozdĺž bránkovej čiary. Martin vrhol v závere všetky sily do útoku, ale pri šanciach Appela a Jabrockého mali hostia šťastie. Až v 55. min si zobral gólovú hokejku strelecky disponovaný obranca Velebný, ktorý bombou bez prípravy vyrovnal na 2:2. Do konca riadnej hracej doby už gól nepadol, muselo sa preto predlžovať. V nastavenom čase to bol boj o každý meter ľadu, hráči siahli až na dno svojich síl. Oba tímy si vytvorili niekoľko veľkých šancí, zápas gradoval. Martin bol iniciatívnejší, ale o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Ten rozhodujúci premenil Macejka, čím zabezpečil víťazstvo pre Banskú Bystricu.

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Mountfield): „Stretnutie sme začali opäť zle. Znovu sme dostali dva góly, a potom sme museli doťahovať náskok súpera, čo nás stálo veľa fyzických a psychických síl. Bol to zaujímavý zápas, korčuľovalo sa hore-dolu. Môže nás mrzieť nevyužitá presilovka 5 proti 3 v tretej tretine. Chceli sme rozhodnúť už v predĺžení, ale nevyšlo to. V samostatných nájazdoch sme nemali šťastie, dokonca Faith v tom poslednom nastrelil žŕdku.“

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): „Do Martina sme prišli v oklieštenej zostave a od začiatku sme sa spoliehali na rýchle protiútoky, čo nám aj vychádzalo. Domáci v tretej tretine vyvinuli veľký tlak a najmä v týchto momentoch nás podržal brankár Šimonovič. Bol to divácky veľmi atraktívny duel. Remíza je zaslúžená, samostatné nájazdy sú vždy vabank a my sme radi, že máme hráčov aj na takéto situácie.“

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 8. A. Kroták (L. Nagy), 10. Lundberg (Škovira, P. Svitana)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, L. Nagy (Poprad) 10+DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Valach, Tornay, 3356 divákov

Poprad: Melicherčík – Jasečko, D. Brejčák, J. Kasík, R. Suchý, J. Brejčák, Nádašdi, Kramár, Dubaj – Škovira, Lundberg, P. Svitana – L. Nagy, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, Lapšanský – Paločko, Troliga, Mlynarovič

Žilina: M. Laco – Kolarz, Milovanovič, D. Devečka, Ďurkech, Krčula, Dlouhý, Ftorek, Pozník – T. Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – V. Nemec, Hreus, Stupka – Hájnik, Kubiš, T. Oravec

Poprad od úvodu spustil svoj typický domáci nápor a Žilinčania nevedeli, kam skôr skočiť. Prvé náznaky ešte za pomoci brankára Laca „vlci“ kryli, no ich odpor vydržal iba niečo vyše sedem minút. Nagy totiž z ničoho nič skvele našiel Krotáka, ktorý si nakorčuľoval pred Laca a otvoril skóre – 1:0. V desiatej minúte už Poprad viedol o dva góly. Škovira presnou prihrávkou trafil hokejku Lundberga a ten bez problémov z bezprostrednej blízkosti trafil do čierneho. Domáci naďalej tlačili, ale pohrozili i hostia. Keď však popradský gólman Melicherčík zneškodnil Hreusovu a Dlouhého hrozbu, do kabín odchádzali tímy za dvojgólového vedenia domácich. V druhej časti sa hra vyrovnala. Žilinčania mali k dispozícii aj 49-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale domáci sa vďaka pozornému Melicherčíkovi ubránili. Aj ďalšie presilové hry v tejto časti duelu zostali nevyužité a obaja brankári držali svoje tímy nad vodou. V poslednom dejstve gól nepadol, Poprad sa ubránil tlaku Žiliny aj zásluhou výborného brankára Melicherčíka, ktorý vychytal shutout.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Stretnutie sme výborne rozohrali. Podarilo sa nám dať rýchlo dva góly. V pomerne nečistom súboji sa nám darilo potom kontrolovať hru. Víťazstvo nás, samozrejme teší.“

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Upozorňovali sme chlapcov, že Poprad hrá vo veľkej pohode a má takticky veľmi vyspelé mužstvo. Nechceli sme sa prispôsobiť súperovej hre, chceli sme prehusťovať stredné pásmo. V I. tretine sa nám to veľmi nedarilo, dostali sme dva góly. Škoda, že z našej strany neprišiel kontaktný gól. Poprad nám potom rozumnou hrou už nedovolil urobiť zvrat v stretnutí.“

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Góly: 12. Ölvecký (Pardavý, R. Tvrdoň), 25. S. Tomko (Ölvecký), 39. Turoň (R. Tvrdoň, Pardavý), 40. R. Tvrdoň (Ölvecký, Pardavý), 57. Jánoš (T. Melichárek, Tybor) – 59. R. Jarolín (Šátek)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Jonák – J. Tvrdoň, Návratek, 1850 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, Hruška, Martin Chovan, Bolf, Turoň, S. Tomko, (od 55. Fatyka) – Pardavý, Ölvecký, R. Tvrdoň – Tybor, Jánoš, T. Melichárek – Gašparovič, O. Ďuriš, M. Filo – L. Ružička, P. Kopecký, Koložváry

Skalica: Lakosil – I. Jankovič, Kloz, Gründling, Kumstát, Jaborník, Jass, Gula, Magušin – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Lušňák, J. Prokop, Konečný – Štepán, Mikušovič, J. Jurík

V Trenčíne sa stretli mužstvá z dna ligovej tabuľky a tomu zodpovedala aj úroveň predvádzanej hry. Prvá tretina bola navyše rozkúskovaná siedmimi vylúčeniami, domáci však svojich päť presiloviek odohrali nevýrazne. Napriek tomu sa v 12. min ujali vedenia, keď Ölvecký vypichol puk brankárovi Lakosilovi takmer spod lapačky – 1:0.

V prostrednom dejstve súperi aspoň trochu pridali na dôraze i nasadení, pre hostí však bol neprekonateľnou prekážkou brankár Kováč. Domácim sa podarilo svoj náskok zvýšiť, keď v 25. min Tomko príklepom spomedzi kruhov a krátko pred druhou prestávkou Turoň dorážkou po závare pred bránkou rozvlnili sieť hostí a upokojili Trenčanov. Tí ešte pred druhou sirénou stihli využiť presilovku, keď sa otočkou zblízka presadil Tvrdoň – 4:0.

V poslednej časti sa zápas už len uvoľnene dohrával, obe mužstvá zahodili niekoľko dobrých šancí, ale v závere domáci ešte prikrášlili svoje víťazstvo, pričom Jánoš zakončil do odkrytej bránky. Gólman Trenčína Kováč napokon prišiel o ďalšie čisté konto poldruha minúty pred koncom po Jarolínovej presnej strele.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Dúfali sme, že náš strelecký pôst už ukončíme, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Konečne sme odohrali pokojnejší zápas a darilo sa nám aj strelecky. Naše šance sme dokázali premieňať, a preto môžem vyjadriť spokojnosť nielen so ziskom bodov, ale aj naším výkonom.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Samozrejme, sme nespokojní nielen s výsledkom, ale aj s predvedeným výkonom, pretože sme sa zle pohybovali a nedarila sa nám ani kombinačná hra. Bez bojovnosti a zdravej agresivity sa naozaj vyhrávať nedá, a toto nám v tomto zápase v našej hre chýbalo.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po utorkových dueloch 22. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
11. HK Orange 20 13 0 0 0 13 14:62 0

Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí 19. kola druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže I. ligy 2010/2011:

HK Trnava – HK Trebišov 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Góly: 8. Reho, 27. Milan Grman, 44. Hlavna, 47. Barčák, 56. Uhnák, 120 divákov

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC Topoľčany 7:5 (1:0, 3:2, 3:3)

Góly: 15. a 48. Legerský, 28. Roháč, 32. M. Oravec, 39. Pleva, 42. Ďurný, 49. Bartík – 22. Košecký, 24. Gráčik, 54. Havlíček, 55. Tvrdík, 60. Varga, 580 divákov

HK Dukla Michalovce – HC Dukla Senica 5:4 po predĺžení (1:0, 2:3, 1:1 – 1:0)

Góly: 17. Ferenc, 27. Minčák, 27. Čížek, 59. Stríž, 63. Mach – 25. Štetina, 26. Sojčík, 31. Lelkeš, 45. Rajčák, 1500 divákov

HK Spišská Nová Ves – HK 95 Považská Bystrica 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)

Góly: 1. Ordzovenský, 46. J. Čierny – 12. a 38. Zlocha, 23. a 57. Slávik, 11. Bačík, 43. Stráňovský, 532 divákov

HK Brezno – Bemaco HC-46 Bardejov 2:7 (0:1, 0:3, 2:3)

Góly: 42. Schneider, 53. J. Babic – 13. a 46. M. Baláž, 27. a 51. Piatak, 28. Bochňa, 29. Mojdis, 58. Pavlovský, 916 divákov

MHK Dolný Kubín – ŠHK 37 Piešťany 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 9. Románek, 21. Kubrický, 43. Poláček, 58. M. Mihálik, 200 divákov

Viac k osobe Juraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkPeter BartošRichard HunaRóbert Huna