Hokej na ZOH v Pekingu 2022: Slovensko vo štvrťfinále zdolalo USA, rozhodol Cehlárik a opäť skóroval aj Slafkovský (foto)

Slovensko - USA, štvrťfinále ZOH v Pekingu, Peter Cehlárik
Útočník Peter Cehlárik premieňa svoj samostatný nájazd, ktorým vo štvrťfinále na zimnej olympiáde rozhodol o triumfe Slovenska nad USA. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. februára 13:25

Slovenskí hokejisti na zimnej olympiáde v Pekingu postúpili do bojov o medaily. V stredajšom štvrťfinálovom zápase zdolali Američanov 3:2 po samostatných nájazdoch, brankár Patrik Rybár chytil všetky a ten jediný a rozhodujúci premenil Peter Cehlárik.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Postupom do najlepšej štvorky Slováci vyrovnali svoj najlepší výsledok pod piatimi olympijskými kruhmi zo ZOH 2010 vo Vancouveri, kde skončili štvrtí.

V Pekingu ho však môžu ešte vylepšiť a siahnuť po prvej olympijskej medaile. Slováci odplatili Američanom prehru 1:5 z predchádzajúcich ZOH v Pjongčangu, vtedy s nimi prehrali ešte v zápase o postup do štvrťfinále.

Svoje účinkovanie v Pekingu začali slovenskí hokejisti prehrami s Fínskom (2:6) a Švédskom (1:4). Vystúpenie v základnej C-skupine zakončili triumfom nad Lotyšskom (5:2). V utorňajšom zápase play-off o postup do štvrťfinále si poradili s Nemcami (4:0). Američania v základnej A-skupine ani raz nezaváhali a do štvrťfinále postúpili priamo z prvého miesta – domácich Číňanov deklasovali 8:0, v zámorskom derby si poradili s Kanaďanmi (4:2) a triumfovali aj nad Nemcami (3:2).

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• štvrťfinále

USA– Slovensko 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

• National Indoor Stadium

11:45 – 0:1 J. Slafkovský (P. Čerešňák)
19:14 – 1:1 N. Abruzesse (M. Beniers, S. Kampfer)
28:56 – 2:1 S. Hetges (N. Perbix, N. Smith)
59:16 – 2:2 M. Hrivík (M. Čajkovský, L. Hudáček)

Samostatné nájazdy:
1. séria: B. Brisson (nedal) – L. Hudáček (nedal)
2. séria: S. Farrel (nedal) – M. Čajkovský (nedal)
3. séria: M. Knies (nedal) – M. Krištof (nedal)
4. séria: N. Smith (nedal) – P. Cehlárik (gól)
5. séria: A. Miele (nedal)

Vylúčenia:
34:35 M. Beniers – 2 min. (seknutie)
34:35 L. Hudáček – 2 min. (seknutie)
39:00 S. Kňažko – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
43:59 M. Gernát – 2 min. (podrazenie)
44:37 P. Rybár – 2 min. (zdržiavanie hry)
55:39 S. Takáč – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 35:36, vylúčenia: 1:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: T. Björk (Švéd.), R. Gofman (Rus.) – D. McCrank (Kan.), N. Šalagin (Rus.)

USA:Mann – Kampfer, Ness, Faber, Cooper, Perbix, Warsofsky, Helleson – O’Neill, Miele, Agostino – Abruzzese, Beniers, Knies – Farrell, Meyers, Cates – Hentges, Smith, Brisson
Slovensko: Rybár – Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Gernát, Kňažko, Nemec – Takáč, Hrivík, Cehlárik – Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Kelemen, Krištof, Zuzin – Regenda, M. Roman, Slafkovský – Daňo

Úvodné minúty sa niesli v réžii Američanov. Slováci prvýkrát vystrelili na bránku súpera až v piatej minúte, ale mohutný tlak mladíkov z USA prečkali bez ujmy. V polovici prvej tretiny sa do nebezpečnej situácie pred Patrikom Rybárom dostal Brendan Brisson, ale Martin Gernát mu v poslednej chvíli znemožnil vystreliť.

Slováci postupne vyrovnali hru, skôr odoberali Američanom puky a vpredu začali byť nebezpeční. V 12. min sa dostal k slovu Juraj Slafkovský a sebavedomý mladík opäť ukázal spoluhráčom, ako sa strieľajú góly. Presnou strelou spomedzi útočných kruhov otvoril skóre, bol to už jeho piaty gól na turnaji – 0:1.

Slovensko - USA, štvrťfinále ZOH v Pekingu, Juraj Slafkovský
Slovenský útočník Juraj Slafkovský sa teší zo svojho gólu v sieti USA počas štvrťfinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.

Američania odpovedali v poslednej minúte prvej tretiny, keď sa po skvelej kombinácii presadil Nick Abruzzese – 1:1.

Slovensko - USA, štvrťfinále ZOH v Pekingu, Patrik Rybár
Americký útočník Nick Abruzzese (16) prekonáva slovenského gólmana Patrika Rybára počas štvrťfinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.

V druhej tretine boli aktívnejší slovenskí hokejisti, ale jediný gól strelili Američania. Skvelú kombináciu štvrtého útoku zakončil Sam Hentges, ktorý sa sám ocitol pred Rybárom a z otočky skúsene zakončil – 2:1.

Americký útočník Sam Hentges (12) prekonáva slovenského brankára Patrika Rybára počas štvrťfinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.

Slováci si vytvárali šance, zaujali tri strely Petra Čerešňáka v hre štyroch proti štyrom, ale ani jedna sa neujala. V závere druhej tretiny hrali Američania presilovku s presahom do tretej tretiny, gól z nej však nepadol.

V tretej tretina Slováci prečkali jedena polminútovú presilovku Američanov piatich proti trom a už v rovnovážnom stave Matty Beniers opečiatkoval konštrukciu slovenskej bránky. Potom trafil žŕdku na druhej strane v páde aj Slafkovský.

Štyri a pol minúty pred koncom pribrzdila slovenských hokejistov v tlaku vysoká hokejka Samuela Takáča, ale Američania ju nevyužili.

Slovensko - USA, štvrťfinále ZOH v Pekingu, Marek Hrivík
Slovenský útočník Marek Hrivík prekonáva amerického brankára Straussa Manna (31) počas štvrťfinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.

Dali tým Slovákom šancu na vyrovnanie a tí ju využili. Štyridsaťštyri sekúnd pred koncom tretej tretiny kapitán Hrivík dostal odrazený puk za chrbát brankára Straussa Manna po predchádzajúcej strele Čajkovského od modrej čiary – 2:2.

Slovensko - USA, štvrťfinále ZOH v Pekingu, Peter Cehlárik, Marek Hrivík
Slovenský útočník Marek Hrivík sa s Petrom Cehlárikom teší zo svojho gólu v sieti USA v tretej tretine štvrťfinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 16. február 2022. Foto: SITA/AP.

Predĺženie a sam. nájazdy

Pokračovalo sa do desaťminútového predĺženia troch proti trom. Prvú veľkú šancu mal Kristián Pospíšil, ktorý individuálne prekorčuľoval dvoch Američanov, no ich brankára po sťahovačke neprekonal.

Na druhej strane Rybár ramenom vyrazil nebezpečnú strelu jedného z Američanov. Potom mal veľkú šancu Libor Hudáček, ale brankár Mann vytesnil betónom jeho gólový pokus. Američania hrýzli do samého konca predĺženia, syn slovenských rodičov Matt Knies mohol rozhodnúť tri sekundy pred koncom, ale Rybára neprekonal.

V nájazdovej lotérii boli dvaja slovenskí hrdinovia. Brankár Rybár chytil všetkých päť amerických nájazdov, na slovenskej strane strelil jediný gól Peter Cehlárik. – 2:3.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): „Do každého zápasu ideme s tým, že chceme vyhrať a dnes sa nám to podarilo. Zvládli sme to, šťastie sa v závere otočilo na našu stranu. Predviedli sme tímový výkon podporený skvelý brankárom. Patrik Rybár nás držal v zápase. Američania mali lepší začiatok, dobre korčuľovali, prvých päť minút sme ťažko vychádzalo z nášho pásma, ale dali sme gól na 1:0. Potom sme dostali dva góly z prečíslení 4 na 3, keď my sme predtým mali šancu. Potom sme ubránili presilovku súpera piatich proti trom, čo asi rozhodlo. Prípadný tretí gól, to by sa už potom asi ťažko vyrovnávalo. Viera a túžba, že dokážeme vyrovnať, boli za to odmenení. Cítime podporu fanúšikov zo Slovenska. Ideme hrať o medaily a možno sa nám podarí nejakú získať.“

Marek Hrivík (útočník a kapitán SR): „Dnes to bol pre nás super zápas. Ukázali sme, aký charakter má naša šatňa. Každý podal stopercentný výkon a bolo neuveriteľné, čo predviedol Paťo (Rybár). Cehlo (Cehlárik) to potom rozhodol v nájazdoch. Je to tímové víťazstvo, niečo neskutočné. Dnešný triumf isto patrí medzi najdôležitejšie v kariére. Ak by sme neverili, že to môžeme dotiahnuť do boja o medaily, tak by sme sem ani nemuseli ísť. Na tomto turnaji sme mali náročnejší začiatok, potrebovali sme sa trochu rozkorčuľovať a spoznať jeden druhého. To sa nám podarilo a zlepšujeme sa od zápasu k zápasu. Teraz už zostáva sústrediť sa a preniesť to do ďalšieho duelu. Myslím si, že si to užijeme, ale len dnes. A potom sa budeme koncentrovať na ďalší zápas. Príprava na turnaj nebola takmer žiadna, viacerí sme nehrali a kondične sme na tom boli biedne. Trochu sme čakali, že prvé zápasy budú náročné a budeme v nich pracovať na tom, aby sme sa do toho dostali. V dôležitej fáze sme chceli zabrať a tak to aj bolo. Sme tu a ideme ďalej. Čakáme na súpera, ale je to o nás. Máme v kabíne charakter na to, aby sme vyhrali aj ďalší duel. Nebojím sa, že nebudeme pripravení.“

Peter Cehlárik (útočník SR): „Som hrdý na chalanov a na celý tím. Je to pre nás skvelá šanca, máme pred sebou ešte dve stretnutia. Ideme ďalej a verím, že ich zvládneme. Pred zápasom som si povedal, že skúsim nájazd a pozreli sme si brankára na videu. Na rozcvičke som si skúsil túto kľučku a vyšlo to. Ukázali sme svetu, kto sme. Som naozaj hrdý na celý tím a na nášho brankára, ktorý chytal výborne. Chcem sa každému poďakovať za podporu, aj keď všetci museli vstávať skoro ráno. Dúfam, že aj ďalší duel budeme hrať takto skoro, asi nám ten čas sedí. Verím, že nám všetci budú držať palce.“

Martin Marinčin (obranca SR): „Je to neopísateľný pocit, celkovo bol ten zápas o nervy. Určite aj pre divákov doma. Sme strašne šťastní, že sme vyhrali nad silnou Amerikou. Klobúk dolu pred Patrikom Rybárom. Držali sme celý čas spolu, na striedačke aj na ľade. A zvíťazili sme. Je to výsledok tímovej spolupráce. Fanúšikovia z domu nám na diaľku dodávali energiu. Po druhej tretine k nám prišiel do šatne Šarky (Miroslav Šatan – pozn.) a pripomenul nám, že všetci ľudia vstali a sledujú nás. Je to super pocit, ja sám sa teraz vo vnútri chvejem, ale chce to pokoj. Musíme sa pripraviť na ďalšie zápasy, ešte máme čo ukázať, je v nás viac.“

Pavol Regenda (útočník SR): „Sme veľmi radi, taký duel s náročným súperom sa nevyhráva každý deň. O medaily sa nehrá na každej olympiáde. Je to skutočná eufória a radosť. Budeme hrať o medaily, doma sú preto isto všetci radi, že sa nám to podarilo. My aj súperi sme mali šance, no všetci sme boli od rána víťazne naladení. Do konca sme verili, že to zvládneme. Myslím si, že tento tím má na medailu. Máme veľkú silu.“