Hrozba zásahu Sýrie by mala zostať na stole, tvrdí šéf NATO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. septembra (WEBNOVINY) – Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu v utorok nepriamo obvinila Rusko z toho, že „ignoruje fakty“ o chemickom v útoku v Sýrii.

Za ním podľa Washingtonu stál režim prezidenta Baššára al-Asada, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to však ešte predtým odmietol, keď vyhlásil, že išlo pravdepodobne o „provokáciu“.

„Keď sa pozriete na podrobnosti dôkazov, ktoré prezentujú (experti OSN) – je nepredstaviteľné, že by hocikto iný, ako režim použil,“ chemické zbrane, vyhlásil šéf Bieleho domu Obama.

Týmito slovami komentoval najnovšiu správu inšpektorov OSN, ktorí sa zhodli na tom, že počas augustového útoku na okraji sýrskej metropoly Damask boli použité rakety typu zem-zem obsahujúce nervovo paralyzačný plyn sarín.

NATO chce aby Damask dodržal svoj sľub

USA sa spoločne s Francúzskom a Veľkou Britániu snažia presvedčiť Rusko, aby zahlasovalo za rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN obsahujúcej vojenskú hrozbu, ak al-Asad nesplní podmienku zbavenia sa chemických zbraní. Rusko však podľa Lavrova nepodporí text obsahujúci klauzulu o útoku na Sýriu.

Hrozba vojenskej intervencie v Sýrii by mala ostať na stole, aby režim v Damasku dodržal svoj sľub, že pod medzinárodným dohľadom zlikviduje chemické zbrane. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen to povedal v stredu po stretnutí s britským premiérom Davidom Cameronom v Londýne.

Sýria
Foto: SITA/AP

Šéf aliancie zároveň privítal nedávnu dohodu Ruska a Spojených štátov, podľa ktorej sa má vláda prezidenta Baššára al-Asada vzdať chemických zbraní.

Washington po chemickom útoku presadzoval odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu dohody s Ruskom, s ktorou al-Asadova vláda súhlasila.

„Dúfam, že sýrsky režim splní všetky podmienky medzinárodného spoločenstva a ak nie, bude nasledovať ostrá medzinárodná odpoveď,“ vyhlásil Rasmussen. Dodal, že najmä hrozba vojenského zásahu dala šancu diplomacii, a preto by táto možnosť mala ostať na stole.

Spojené štáty obviňujú z útoku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí, režim sýrskeho prezidenta. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska.

Zbrojní inšpektori sa chcú čo najskôr vrátiť do Sýrie

Zbrojní inšpektori OSN sa čoskoro vrátia do Sýrie, aby preverili ďalšie obvinenia z použitia chemických zbraní. Agentúre AFP to v stredu povedal šéf tímu OSN Aake Sellström. Nevedel, kedy sa cesta uskutoční, no vyjadril presvedčenie, že jeho tím sa do Sýrie vráti.

Inšpektori navštívili krajinu aj koncom augusta a vyšetrovali chemický útok pri Damasku, pri ktorom zomreli stovky ľudí. Vo svojej správe potvrdili, že pri útoku bol použitý nervový plyn sarín. „Generálnemu tajomníkovi OSN boli tlmočené ďalšie obvinenia z použitia týchto zbraní voči obom stranám konfliktu,“ povedal Sellström a doplnil, že inšpektori chcú preveriť asi 14 takýchto obvinení.

Správa inšpektorov OSN síce konštatuje použitie chemických zbraní v Sýrii, neuvádza však, ktorá strana ich použila. Sýrska opozícia a niektoré západné krajiny z útoku vinia režim prezidenta Baššára al-Asada. Ani ďalšia návšteva tímu OSN však podľa Sellströma nebude zameraná na určenie vinníka chemických útokov.

„To nie je našou úlohou,“ vyhlásil. Práve z dôvodu chemického útoku Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska, aby Damask odovzdal svoje chemické zbrane pod medzinárodný dohľad.

Odporúčame aj:

Sýrsky prezident spáchal zločiny proti ľudskosti, tvrdí OSN

Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii

Režim Baššára al-Asada oslavuje rusko-americkú dohodu

USA a Rusko sa dohodli na spoločnom postupe voči Sýrii

Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA

Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad

Masakry uskutočňuje režim i povstalci, Obama s útokom počká

Sýria ustupuje, Rusku a iným krajinám ukáže chemické zbrane

Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa

Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník

Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu

Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie

CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenBarack ObamaSergej Lavrov