Igor Janckulík z Most-Híd odchádza z vládnej koalície, na mieste splnomocnenca však zostáva

Igor Janckulík
Poslanec Igor Janckulík. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
  • aktualizované 2. marca, 16:58

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Poslanec Národnej rady SR Igor Janckulík, ktorý oznámil odchod z klubu Most-Híd a vládnej koalície, bude akceptovať akékoľvek rozhodnutie vlády SR o tom, či ostane jej splnomocnencom pre rýchlostné cesty. V stanovisku pre agentúru SITA v piatok zdôraznil, že funkciu splnomocnenca vykonával bez nároku na odmenu z vlastnej iniciatívy, keďže platu sa vzdal hneď po nástupe na post v októbri 2016.

„Nevnímam to ako čisto politickú funkciu, keďže splnomocnencom vlády môže byť aj poslanec, ktorý nie je v koalícii a dokonca to nemusí byť ani poslanec. Ja som sa vždy v tejto funkcii snažil vystupovať ako prostredník medzi samosprávou a občanmi na jednej strane a ministerstvom dopravy a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) na strane druhej. Starostovia a primátori takýto prístup veľmi oceňovali,“ uviedol Janckulík.

Splnomocnenec pripomenul, že počas jeho pôsobenia v tejto funkcii boli vyhlásené verejné obstarávania na výstavbu časti úsekov R2, R3 a R4. Vytvoril pracovné skupiny pre jednotlivé rýchlostné cesty, čím sa podľa neho určite zintenzívnili rokovania a komunikácia medzi týmito pracovnými skupinami a Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV) a NDS. Splnomocnenec uviedol, že komunikácia nebola vždy samozrejmosťou.

Inteligentné priechody pre chodcov

„Za dôležité považujem tiež to, že sme dokázali zvýšiť bezpečnosť chodcov vybudovaním deviatich inteligentných bezpečných priechodov pre chodcov v rámci Slovenska v pilotnom projekte. Aspoň takto som sa snažil pomôcť v regiónoch, kde už dlhodobo mešká výstavba rýchlostných ciest,“ poznamenal Janckulík.

„Bola to moja idea a na tento projekt som uvoľnil časť financií, ktoré boli určené na chod úradu. V najbližšej dobe bude zakúpených päť sčítačov intenzity dopravy, čo ocenilo aj mnoho dopravných expertov, keďže tieto čísla sa líšia medzi samosprávami a samotným ministerstvom,“ dodal Janckulík pre agentúru SITA.

Ministerstvo dopravy a výstavby informovalo, že splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík pôsobí ako poradný orgán vlády pre problematiku výstavby rýchlostných ciest.

„V spolupráci s príslušnými sekciami zabezpečoval napríklad vypracúvanie podkladov a stanovísk na rokovanie vlády k materiálom v oblasti výstavby rýchlostných ciest a podobne,“ uviedol rezort dopravy. Úrad vlády SR sa k zotrvaniu, resp. odvolaniu Janckulíka z postu splnomocnenca nevyjadril.

Odchádza z vládnej koalície

Poslanec Igor Janckulík odchádza z vládnej koalície. „Oznamujem moje rozhodnutie ďalej nepodporovať vládnu koalíciu. Toto rozhodnutie súvisí s mojím včerajším vyjadrením, že považujem za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané,“ uviedol Janckulík vo vyhlásení.

V parlamente ostáva Janckulík ako nezaradený poslanec. Svoje rozhodnutie prebral s predsedom Mostu-Híd Bélom Bugárom. „Rozišli sme sa korektne,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor JanckulíkJán Kuciak
Firmy a inštitúcie Most-Híd