Irán musí urýchlene dovoliť návštevu jadrových zariadení

Irán
Foto: SITA/AP
Iránsky nukleárny program
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 4. marca (WEBNOVINY) – Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano vyzval v pondelok Irán, aby jadrovým inšpektorom urýchlene umožnil návštevu vojenského zariadenia Parčín, kde podľa MAAE prebiehajú „podozrivé aktivity“ súvisiace s nukleárnym programom.

Povolenie na vstup by mal Teherán „vydať ihneď“ a nemal by čakať na dosiahnutie dohody s medzinárodným spoločenstvom, ktorá by takúto návštevu umožnila.

„Umožnenie vstupu do Parčínu by bol pozitívny krok demonštrujúci ochotu Iránu spolupracovať s MAAE,“ vyhlásil Amano na zasadaní Rady guvernérov agentúry. Bez užšej spolupráce MAAE nemôže podľa Amana garantovať, že všetky iránske jadrové aktivity majú mierový charakter.

Posledné kolo rokovaní o sprísnení dohľadu MAAE nad iránskym jadrovým programom, ktoré sa konalo 13. februára v Teheráne, sa opäť skončilo bez dohody. Predmetom rozhovorov bol „dokument o štruktúrovanom prístupe“, ktorého podobu sa však zatiaľ nepodarilo finalizovať, no ktorý by mal zahŕňať možnosť inšpekcie iránskych jadrových zariadení.

Inšpektori MAAE sa už vyše roka snažia od Iránu získať prístup k určitým zariadeniam, vedcom a dokumentom, aby mohli preveriť informácie o údajnom vojenskom rozmere jadrového programu krajiny. Predstavitelia islamskej republiky trvajú na tom, že jeho jadrové aktivity slúžia výhradne na mierové účely, a MAAE vyčítajú vyvodzovanie záverov na základe sfalšovaných dokumentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jukija Amano