Islamský štát útočil v Iraku, zahynuli desiatky ľudí

Islamský štát útočil v Iraku, zahynuli desiatky ľudí
Foto: SITA/AP

BAGDAD 18. júla (WEBNOVINY) – Na 115 sa zvýšil počet obetí bombového útoku, ktorý v piatok neskoro večer spáchal samovražedný atentátnik na trhovisku v meste Chán Baní Saad v provincii Dijála na východe Iraku.

Pri atentáte na preplnenom trhovisku, kde explodovala trhavina naložená v malom nákladnom aute, utrpelo zranenia ďalších najmenej 170 osôb. Agentúre AP poskytli tieto údaje miestne policajné zdroje.

Medzi obeťami sú najmä šiiti

Obete – väčšinou vyznávači šiitskej odnože islamu – sa na bazári zhromaždili, aby tam oslávili koniec mohamedánskeho pôstneho mesiaca ramadán. Ten sa pre irackých šiitov skončil v piatok.

Pre irackých sunnitských moslimov sa však toto posvätné obdobie skončilo o deň skôr: k útoku sa prostredníctvom Twitteru prihlásila práve sunnitská džihádistická organizácia Islamský štát.

Udalosť predseda irackého parlamentu Sálim Džaburí v sobotu okomentoval ako „brnknutie na nepeknú sektársku strunu“. Zdôraznil, že sunnitský Islamský štát sa snaží destabilizovať Irak podnikaním kriminálnych činov a napadaním nevinných civilistov.

Islamský štát útočil v Iraku, zahynuli desiatky ľudí
Foto: SITA/AP

Smutný koniec ramadánu

Oslavy ukončenia ramadánu, nazývané íd-al-fitr, sviatok prerušenia pôstu, sa tak pre šiitov v Chán Baní Saade skončili hororom, s rozmetanými časťami ľudských tiel po miestnom trhovisku, opisuje agentúra AP.

Šiitskí moslimovia tvoria menšinovú odnož islamu a za hlavu moslimskej obce s titulom imáma uznávajú len Mohamedovho bratranca a zaťa Alího ibn abú Táliba a jeho potomkov.

Sunniti tvoria hlavný, ortodoxný prúd islamu. Nesúhlasia s priamym následníctvom potomkov proroka Mohameda a na rozdiel od šiitov uznávajú postupnosť historických kalifov, počínajúc zámožným kupcom z kmeňa Kurajšovcov abú Bakrom.

Islamský štát útočil v Iraku, zahynuli desiatky ľudí
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát