V Rakúsku odsúdili tínedžera, bol v službách islamistov

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

Rakúsko 15. júla (WEBNOVINY) – Na dva a pol roka väzenia nepodmienečne odsúdili v stredu vo Viedni medzičasom 17-ročného tínedžera z rakúskej metropoly, ktorý sa vlani pripojil k džihádistom z Islamského štátu (IS) a po ťažkom zranení sa v marci 2015 vrátil do vlasti.

Krajinský súd vo Viedni, ktorý uznal obžalovaného vinným z členstva v teroristickom zoskupení a podnecovania na teroristické činy, v zdôvodnení uviedol, že je potrebné vyslať signál, čo čaká každého, kto sa dá na podobnú cestu. Informácie priniesla tlačová agentúra APA.

Vrchný krajinský súd v Mníchove uznal 27-ročného muža vinným z členstva v teroristickej skupine, pokusu o vraždu a napomáhanie pri pokuse o vraždu, informovala tlačová agentúra DPA.

Mladík vyzýval na vraždenie neveriacich

Mladík, ktorý nepochádza z rodiny prisťahovalcov a ktorý pred svojou radikalizáciou konvertoval na islam, vyzýval v propagandistickom videu na vraždenie neveriacich. Podľa vlastných slov pomáhal IS s odvozom zranených z bojiska, avšak jeho účasť, respektíve absolvovanie teroristického výcviku sa súdu jednoznačne preukázať nepodarilo, takže od tohto bodu obžaloby upustil.

Sudkyňa popri preventívnom význame trestu zdôraznila, že napriek predchádzajúcej bezúhonnosti mladíka niet priestoru pre podmienečný alebo čiastočne podmienečný trest, pretože je priťažujúce, že bol pol roka aktívny v oblasti pod kontrolou IS a že aj jeho návrat nemožno vnímať ako dobrovoľný, pretože bol podmienený vážnymi zraneniami.

Do vlasti sa tínedžer rozhodol vrátiť po tom, ako pri bombardovaní sýrskeho mesta Rakka utrpel zranenia, v dôsledku ktorých prišiel podľa slov jeho právneho zástupcu o slezinu, jednu obličku, časť pľúc a žalúdok, pričom mal vážne poškodené aj črevá.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný požiadal po porade s advokátom o tri dni na zváženie ďalšieho postupu. Prokurátorka, ktorá požadovala trest v hornej časti trestnej sadzby do piatich rokov väzenia, sa predbežne k rozsudku nevyjadrila.

Podľa súdnej znalkyne z odboru psychiatrie prispeli k mladíkovým krokom dezolátne pomery, v ktorých strávil detstvo a skoré roky dospievania a v ktorých nikdy nepocítil lásku najbližších. To viedlo k poruche jeho osobnosti, pocity menejcennosti potom kompenzoval násilím a agresiou a práve to bolo základom pre jeho radikalizáciu, odznelo v súdnej sieni.

Oliver N. sa v súdnej sieni sčasti priznal k vine, uviedol aj detaily o výbere dobrovoľníkov-samovražedných atentátnikov a sám pripustil, že ak by ho boli vybrali medzi bojovníkov, bol by s tým vtedy súhlasil.

V Nemecku odsúdili prvého „navrátilca“

Na 11 rokov väzenia odsúdil v stredu súd v Nemecku mladého islamistu za účasť na teroristických aktivitách v Sýrii.

Spolková prokuratúra žiadala pre obžalovaného trest 13 a pol roka odňatia slobody za vraždu. Ide o prvého „navrátilca“ zo Sýrie, ktorého postavili pred nemecký súd pre obvinenia z vraždy, rozsudok sa preto očakával s mimoriadnym napätím.

Odsúdený Harun P. sa priznal, že podstúpil výcvik v tábore islamistických teroristov a že odpálil mínometný granát počas útoku militantov na hlavnú väznicu v sýrskom meste Aleppo, pri ktorom podľa prokuratúry prišlo o život päť väzňov a dvaja dozorcovia. Obhajoba uviedla, že za dostatočný trest by považovala desať rokov väzenia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát