Popredný veliteľ Islamského štátu neprežil americký nálet

Stíhačka
Američania zaútočili proti bojovníkom nábožensko-extrémistickej skupiny Islamský štát v severnom Iraku. Foto: SITA, AP

KÁBUL 11. júla (WEBNOVINY) – Popredný veliteľ extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) v Afganistane prišiel o život pri americkom nálete vo východoafganskej provincii Nangarhár. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie afganskej tajnej služby. Zabitého militanta identifikovali ako Háfiza Saída, ktorého Islamský štát začiatkom tohto roku vymenoval za svojho veliteľa pre oblasť Pakistanu a Afganistanu.

Takzvaný guvernér provincie IS s názvom Chorásán, čo je historické pomenovanie stredoázijského regiónu používané džihádistami, zahynul spolu s ďalšími zhruba 30 militantmi. K náletu, podniknutému na základe informácií afganských tajných služieb, došlo v noci na sobotu v okrese Ačín neďaleko hraníc s Pakistanom. Americká armáda potvrdila, že v oblasti uskutočnila letecký útok, ale neuviedla nijaké ďalšie podrobnosti.

Pakistanský občan Saíd je v poradí štvrtým vysokopostaveným členom IS, ktorý zahynul pri amerických náletoch v Nangarháre za posledný týždeň. V Afganistane, tradičnej bašte Talibanu, sa k džihádistickej skupine IS hlási čoraz viac militantov, čo z nich robí terč smrtiacich útokov amerických bezpilotných lietadiel.

Taliban stále zostáva výrazne dominantným militantným hnutím v Afganistane, ale IS už operuje v najmenej troch z 34 afganských provincii vrátane Nangarháru. Na strane IS bojujú v Afganistane rozčarovaní bývalí členovia Talibanu aj zahraniční bojovníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát