Saudská Arábia zadržala bratov spájaných s útokom v Kuvajte

Kuvajt
Bombový atentát bol prvým teroristickým útokom v Kuvajte za vyše 20 rokov. Foto: SITA/AP

RIJÁD 7. júla (WEBNOVINY) – Saudskoarabské úrady zatkli troch bratov spájaných so samovražedným bombovým útokom Saudskoaraba na šiitskú mešitu v susednom Kuvajte z 26. júna. Informáciu priniesla štátna tlačová agentúra SPA a svetová agentúra Reuters.

K zodpovednosti za útok sa prihlásila ultraradikálna sunnitská organizácia Islamský štát (IS). Zahynulo pri ňom 27 ľudí a podľa presvedčenia úradov bolo jej cieľom vyvolať náboženskú nenávisť medzi odnožami islamu v Kuvajte, bohatej krajine v Perzskom zálive.

Má zmiešané moslimské obyvateľstvo sunnitov aj šiitov, ale doposiaľ tam vládla – napriek často búrlivému parlamentnému politickému životu – relatívna bezpečnosť a stabilita.

Bratov zatkli v Kuvajte a Saudskej Arábii

Traja saudskoarabskí bratia, ktorí neboli menovaní, sa „podieľali na zavrhnutiahodnom teroristickom trestnom čine, namierenom proti mešite imáma Sádika v Kuvajte“, citovala agentúra SPA bezpečnostného hovorcu na saudskoarabskom ministerstve vnútra.

Jedného brata zatkli v Kuvajte a vydali do kráľovstva, druhého brata zadržali v meste Táif na západe Saudskej Arábie a tretieho vzali do väzby po prestrelke v dome neďaleko kuvajtských hraníc, pri ktorej utrpeli zranenia dvaja policajti. Štvrtý brat žije v Sýrii a je členom Islamského štátu, dodal bezpečnostný hovorca.

Najkrvavejší útok v Perzskom zálive

Bombový útok z 26. júna na mešitu bol najkrvavejším útokom militantov v Kuvajte a zároveň najkrvavejším spomedzi šiestich štátov Perzského zálivu, kde sa politická moc dedí v rámci dynastií. Saudská Arábia dokázala skoncovať s bombovými atentátmi al-Káidy na svojom území pred desiatimi rokmi.

Útok na kuvajtskú mešitu imáma Sádika vyvolal znepokojenie nad množstvom mladých Saudskoarabov, ktorí sú ochotní odcestovať do menších štátov Perzského zálivu, podnikať tam útoky na šiitov a splniť tak vyhrážky Islamského štátu, že počas posvätného pôstneho mesiaca ramadán vystupňuje násilie.

IS chce „vyčistiť“ Arabský polostrov

Islamský štát sa prihlásil k dvom samovražedným bombovým atentátom na šiitské mešity vo východnej časti Saudskej Arábie z 22. mája a z 29. mája. V tejto oblasti žije väčšina saudskoarabskej šiitskej menšiny.

Saudskoarabská odnož IS vyhlásila, že chce vyčistiť Arabský polostrov od šiitov a vyzvala mladých mužov v kráľovstve, aby sa k tejto akcii pridali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát