Video: V kuvajtskej mešite sa odpálil samovražedný útočník

Útok v mešite v Kuvajte
Foto: SITA/AP

KUVAJT 26. júna (WEBNOVINY) – Bombový útok samovražedného atentátnika v šiitskej mešite imáma Sádika v Kuvajte má už 25 mŕtvych a 202 zranených ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie kuvajtského ministerstva vnútra.

V čase výbuchu bolo v mešite 2000 ľudí

Očitý svedok incidentu uviedol, že útočník vošiel do mešity v čase, keď sa veriaci kľačiačky modlili, a následne odpálil nálož, ktorú mal pripevnenú na tele. Mohutný výbuch údajne poškodil aj steny a strop mešity vo východnej časti kuvajtskej metropoly.

„Podľa tela samovražedného atentátnika je zrejmé, že bol mladý. Vošiel do modlitebne počas sudžúdu (keď veriaci pri modlitbe kľačia). Vyzeral na dvadsiatnika, videl som ho na vlastné oči. Ten výbuch bol naozaj silný. Zničil stenu a strop,“ uviedol pre agentúru Reuters telefonicky svedok útoku, pričom dodal, že v čase výbuchu sa v mešite modlilo približne 2000 šiitských veriacich.

K útoku sa prihlásil Islamský štát

K zodpovednosti za útok sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Vo vyhlásení uviedla, že cieľom útoku bol „chrám odmietačov“, čo je termín, ktorý IS používa na označenie šiitských moslimov. Tých militanti pokladajú za kacírov.

Islamský štát vyzval v utorok svojich bojovníkov, aby počas práve prebiehajúceho moslimského pôstneho mesiaca ramadán vystupňovali svoje útoky proti kresťanom a šiitom, ale i sunnitom, ktorí po boku Spojených štátov bojujú proti islamským extrémistom.

V Kuvajte, ktorý má zmiešané moslimské obyvateľstvo sunnitov aj šiitov, vládla – napriek často búrlivému parlamentnému politickému životu – doposiaľ relatívna bezpečnosť a stabilita.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát