Izrael opäť zabíjal v Gaze, zomreli deti a tehotná žena

Palestina and izrael
Smútiaci otec plače nad telom svojho 11-mesačného syna, ktorého zabil izraelský nálet na ich dom. Foto: SITA/AP

GAZA 15. novembra (WEBNOVINY) – Najmenej 11 Palestínčanov vrátane troch detí a tehotnej ženy už prišlo od stredy o život a vyše sto bolo zranených pri izraelských náletoch na Pásmo Gazy.

Posledný letecký útok zabil vo štvrtok v Gaze troch členov ozbrojeného krídla Hamásu – Brigád Izzidín al-Kasám. Od začiatku operácie uskutočnil Izrael už najmenej 60 náletov na ciele súvisiace s činnosťou ozbrojených skupín.

Pri prvom leteckom útoku prišiel o život veliteľ Brigád Izzidín al-Kasám Ahmed al-Džabarí, ktorý bol na čele izraelského zoznamu nahľadanejších osôb. Hovorca armády Avital Leibovich uviedol, že ide len o začiatok rozsiahlej operácie proti ozbrojeným skupinám operujúcim v Pásme Gazy.

Všetky nemocnice a zdravotné strediská v Pásme Gazy už uviedli do stavu pohotovosti. Medzinárodné spoločenstvo vyzvalo obe strany k zdržanlivosti.

Palestina
Foto: SITA/AP

Mŕtvych má aj opačná strana. Traja Izraelčania prišli vo štvrtok o život, keď raketa odpálená z Pásma Gazy zasiahla juhoizraelské mesto Kirjat Malachi. Hovorkyňa izraelskej polície Luba Samriová informovala, že ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia.

Palestínska raketa dopadla priamo na štvorposchodový dom v mestečku, ktoré leží len asi 25 kilometrov severne od Pásma Gazy. Ide o prvé obete na izraelskej strane po eskalácii násilia, ktoré viedlo k rozsiahlej izraelskej leteckej operácii v Pásme Gazy. Pri leteckých útokoch už zahynulo najmenej 11 Palestínčanov, ďalších vyše sto utrpelo zranenia.

Izraelská operácia nasleduje po zintenzívnení násilia v Pásme Gazy, odkiaľ v posledných dňoch vypálili najmenej 120 rakiet na územie židovského štátu. Izrael reagoval náletmi, ktoré cez víkend zabili najmenej sedem ľudí. Palestínski ozbrojenci vypálili tento rok na izraelské územie najmenej 768 rakiet.

Izraelská agresia je neprijateľná, tvrdí egyptský prezident

Egyptský prezident Muhammad Mursí telefonicky konzultoval s americkým lídrom Barackom Obamom spôsoby upokojenia situácie na Blízkom východe. Mursí o tom informoval v priamom televíznom prejave k národu, v ktorom odsúdil izraelské letecké útoky v Pásme Gazy.

Egyptský prezident označil izraelskú „agresiu“ za neprijateľnú, pričom varoval pred destabilizáciou celého regiónu. Egypt podľa neho stojí pri palestínskom ľude.

Mursí sa ešte v stredu rozhodol stiahnuť veľvyslanca z Izraela pre pokračujúce útoky na Pásmo Gazy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muhammad Mursí