Jana Kirschner vydala album Moruša: Čierna

Foto: Martin Plasek

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Speváčka Jana Kirschner dnes vydala dlho očakávaný album Moruša: Čierna. Druhú časť úspešného niekoľkoročného projektu s názvom Moruša interpretka slávnostne uviedla v bratislavskom klube Urban House.

Obrazom: Slovenská speváčka Jana Kirschner

Návštevníci a návštevníčky podujatia si mohli vypočuť celú nahrávku, ku ktorej speváčka ponúkla aj audiovizuálnu prezentáciu. Po tlačovej besede Kirschner s kapelou v menšej zostave odohrala aj krátky koncert, počas ktorého zazneli nové skladby Na krídlach divých včiel a Tajomstvo.

Speváčka chcela preskočiť stereotypy

Hoci má nová štúdiovka podtitul Čierna, vôbec nepôsobí temno. Ako povedala Jana Kirschner pre agentúru SITA, ona sama album vníma ako nežný a ženský. „My sme ani nechceli, aby bol temný. Čierna je nejaká farba, ale chceli sme prekročiť stereotypy, ktorými sa práve označenie biela-čierna spája,“ vyjadrila sa interpretka. „Čierna mi pripomínala korene, ktoré sú prepletené, elektroniku, ktorá prepletá svet z každej strany. Je to však symbolické,“ dodala tiež.

Moruša: Čierna vznikla zároveň s predošlou nahrávkou Bielou, obe sú však odlišné. „Odlišuje sa modernosťou zvuku. Začali sme s ním ešte viac experimentovať, je tam aj viac elektroniky a vrstvenia hlasov, čo vytvára pocit, že človek je ešte viac vtiahnutý do tej nahrávky. S predchodcom ho spájajú hlavne inštrumenty. Sú tam rovnaké nástroje, ktoré nahrávali aj prvý album,“ priblížila Jana Kirschner.

Video: Zvukový záznam piesne Muzika!

Singel s jedným slovom nahrávalo vyše tisíc ľudí

Súčasťou nového albumu je i pilotný singel Muzika!, ktorého text tvorí iba jedno slovo a ako Jana Kirschner prezradila, nahrávalo ho vyše tisíc ľudí. „Je tam dav z koncertu. Niečo sme nahrávali s Oskarom Rózsom, je tam aj Zdenka Predná, všetci možní. A oni hovoria jedno slovo, ktoré nás všetkých spája,“ povedala. „Celá skladba je poctou tomu, prečo tú hudbu robíme a tiež muzikantom, ktorých mám rada, a ktorí ma ovplyvnili,“ povedala tiež.

Tridsaťpäťročná interpretka v súčasnosti s Eddiem Stevensom čaká druhé dieťa. S novinkou však už teraz plánuje vyraziť na turné, ktoré by sa malo začať v apríli. Ako tiež povedala agentúre SITA, práve koncerty boli pre ňu z celého projektu Moruša najosobnejšie. „Morušu Bielu som prežila na pódiu a celú som ju pochopila až tam. Tá energia hrať s pätnástimi muzikantmi. Stali sme sa jednou veľkou rodinou,“ vysvetlila interpretka. „Moruša bola pre mňa nielen hudobný ale aj osobný prerod,“ priblížila napokon, ako ju hudobný projekt ovplyvnil.

Niekoľkonásobná Zlatá slávica
Jana Kirschner

vydala albumy ako V cudzom meste (2000), Pelikán (2002), Veci čo sa dejú (2003), Shine (2007), Krajina Rovina (2010) či nahrávku Moruša: Biela (2013) a aktuálnu druhú časť s názvom Čierna (2014). Na konte má hity Modrá, Žienka domáca, Pokoj v duši či Bude mi lehká zem, na ktorom spolupracovala s Michalom Horáčkom a Petrom Hapkom. S hudobníkom Eddiem Stevensom majú trojročnú dcéru Matildu Janušku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KirschnerZdenka Predná