Japonci stále hľadajú telá obetí z katastrofy vo Fukušime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko si pripomenulo rok od cunami
Japonsko si v marci pripomenulo prvé výročie jednej z najväčších katastrof v jeho dejinách. Východné pobrežie ostrova Honšu pred rokom zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 9. Následné vlny tsunami okrem iného vyradili chladiace systémy elektrárne Fukušima I, spôsobili prehriatie jej reaktorov a únik radiácie do okolia. Udalosti vo Fukušime sa považujú za najhoršiu jadrovú haváriu od katastrofy v Černobyle. V budhistickom chráme v Osake zapálili 16 000 sviečok ako spomienku na obete. V nedeľu 11 marca 2012 presne o 14:46 miestneho času (6:46 Foto: SITA/AP

TOKIO 11. septembra (WEBNOVINY) – Polícia a pobrežná hliadka v Japonsku uskutočnili v stredu rozsiahle pátranie po telách viac než 2500 ľudí, ktorí sú aj dva a pol roka po silnom zemetrasení a tsunami stále nezvestní.

Asi 90-členný tím prečesal pobrežie a vody okresu Onahama v prefektúre Fukušima, asi 50 kilometrov južne od poškodenej jadrovej elektrárne.

Podobné pátrania prebiehajú aj pozdĺž rozsiahleho úseku severovýchodného Japonska. Väčšinu pobrežia spolu s riekami ústiacimi do mora pritom prehľadali už niekoľkokrát predtým, úrady sa však chcú uistiť, že žiadne miesto nevynechali.

Prefektúry Iwate, Mijagi a Fukušima zasiahlo 11. marca 2011 zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a následné tsunami. Prírodné nešťastie si vyžiadalo 15 883 potvrdených obetí, mnohých v Mijagi, ktoré bolo najviac postihnuté. Telá ďalších 2654 ľudí sa nenašli, sú však rovnako považovaní za mŕtvych.

V priamom dôsledku jadrovej katastrofy nezomrel nik. Vláda však k celkovému počtu obetí pridala aj 2688 osôb, ktoré zomreli v dôsledku stresu alebo iných komplikácií spojených s evakuáciou. Svoje domovy muselo v dôsledku katastrofy opustiť takmer 300 000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať