Aktualizované: Je známe dejisko, kde sa v roku 2024 budú hrať majstrovstvá Európy vo futbale

Lopta, futbal
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
  • aktualizované 27. septembra, 18:30

NYON 27. septembra (WebNoviny.sk) – Futbalové majstrovstvá Európy v roku 2024 sa uskutočnia v Nemecku. Rozhodlo o tom štvrtkové hlasovanie členov výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) v sídle tejto organizácie vo švajčiarskom Nyone.

Nemecko v kandidatúre uspelo v súboji s jediným protikandidátom – Tureckom. O výsledku hlasovania a nemeckom triumfe v Nyone po otvorení zapečatenej obálky s menom víťaza informoval pred plénom 50-ročný slovinský prezident UEFA Aleksander Čeferin. Na futbalovom kontinentálnom šampionáte sa v roku 2024 predstaví dovedna 24 účastníkov.

Skvelá oslava futbalu

Nemecko je druhýkrát samostatne usporiadateľom majstrovstiev Európy vo futbale, premiérovo to bolo v roku 1988. O dva roky bude participovať na organizácii najbližšieho šampionátu na „starom kontinente“ spolu s ďalšími jedenástimi krajinami – Anglickom, Talianskom, Azerbajdžanom, Dánskom, Ruskom, Holandskom, Rumunskom, Škótskom, Španielskom, Írskom a Maďarskom. UEFA zvolila tento model s tuctom organizátorských krajín po celom kontinente pri príležitosti 60. výročia od konania premiérových ME.

„Bol som neuveriteľne napätý a vzrušený, ale teraz po verdikte som veľmi hrdý. Človek nikdy nevie, ako sa môže skončiť takáto voľba dejiska. Všetko som dosť intenzívne prežíval. Sme šťastní, že sme dostali možnosť organizovať majstrovstvá Európy v roku 2024. Máme k dispozicii nádherné štadióny a fanúšikov, ktorí milujú futbal. V Nemecku chceme zorganizovať skvelú oslavu futbalu,“ povedal bezprostredne po štvrtkovej popoludňajšej voľbe niekdajší nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm. Tridsaťštyriročný svetový šampión z roku 2014 vlani ukončil aktívnu hráčsku kariéru a bude šéfom organizačného výboru ME 2024.

Gratulácia pridala aj Merkelová

„Ďakujem členom výkonného výboru UEFA za ich rozhodnutie. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme splnili očakávania a za vyslovenú dôveru sa odvďačili výborne zorganizovaným šampionátom.“ cituje web kicker.de slová prezidenta Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Reinharda Grindela.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová skonštatovala: „Srdečná gratulácia k úspešnej kandidatúre. Tešíme sa na vzrušujúci futbalový šampionát v roku 2024 a fanúšikov z celej Európy, ktorí pricestujú do našej krajiny.“ Manažér nemeckej futbalovej reprezentácie Oliver Bierhoff poznamenal: „Je to pozitívny signál. Okrem dobrej organizácie ME je naším cieľom zostaviť kvalitný tím, prezentovať sa požadovanými výkonmi a uspieť.“

Zápasy majstrovstiev Európy 2024 v Nemecku sa budú hrať na desiatich štadiónoch v desiatich mestách – Berlíne, Mníchove, Düsseldorfe, Stuttgarte, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, Lipsku, Dortmunde, Gelsenkirchene a Frankfurte nad Mohanom.

Rozhodovala aj ekonomika

Európska futbalová únia (UEFA) už minulý týždeň v piatok publikovala správu, v ktorej hodnotila kandidatúry Nemecka a Turecka ako jednotlivých uchádzačov o usporiadanie majstrovstiev Európy v roku 2024. Strešný orgán európskeho futbalu označil plány Nemeckého futbalového zväzu (DFB) za „vysoko kvalitné“, kým Turkom vytkol „nízku úroveň angažovanosti v oblasti dodržiavania ľudských práv ako aj horšiu ekonomickú situáciu v porovnaní s Nemeckom“.

„Chceme ešte raz zdôrazniť otvorenosť a udržateľnosť nášho projektu. Do štvrtkovej záverečnej prezentácie dáme všetko a dúfame, že zvíťazíme, pretože Nemecko je najlepšie možné miesto pre ME 2024,“ poznamenal Lahm ešte pred štvrtkovou záverečnou prezentáciou.

Turecko neuspelo už štvrtýkrát pri kandidatúre na usporiadanie futbalových majstrovstiev Európy, predtým to bolo pri snahe usporiadať šampionáty v rokoch 2008, 2012 a 2016. Prezident „krajiny polmesiaca“ Recep Tayyip Erdogan ešte pred štvrtkovou voľnou dejiska ME 2024 vyhlásil, že jeho krajina je pripravená zorganizovať turnaj na špičkovej úrovni.

„Očakávame spravodlivé posúdenie jednotlivých kandidatúr. Spĺňame všetky podmienky potrebné na to, aby sme boli hostiteľom tejto veľkej udalosti. Dohady o ekonomickej situácii Turecka nie sú pravdivé. Vo všetkých väčších mestách sme vybudovali športové komplexy, sme plne pripravení,“ zdôraznil Erdogan.

Zápasy v rámci ME 2024 v Nemecku sa budú hrať na desiatich štadiónoch v desiatich mestách – Berlíne, Mníchove, Düsseldorfe, Stuttgarte, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, Lipsku, Dortmunde, Gelsenkirchene a Frankfurte.

ME vo futbale – prehľad dejísk

I. ME – rok 1960 (organizátor – Francúzsko)
II. ME – rok 1964 (Španielsko)
III. ME – rok 1968 (Taliansko)
IV. ME – rok 1972 (Belgicko)
V. ME – rok 1976 (Juhoslávia)
VI. ME – rok 1980 (Taliansko)
VII. ME – rok 1984 (Francúzsko)
VIII. ME – rok 1988 (Nemecko)
IX. ME – rok 1992 (Švédsko)
X. ME – rok 1996 (Anglicko)
XI. ME – rok 2000 (Holandsko a Belgicko)
XII. ME – rok 2004 (Portugalsko)
XIII. ME – rok 2008 (Rakúsko a Švajčiarsko)
XIV. ME – rok 2012 (Poľsko a Ukrajina)
XV. ME – rok 2016 (Francúzsko)
XVI. ME – rok 2020 (Anglicko, Taliansko, Azerbajdžan, Dánsko, Rusko, Holandsko, Rumunsko, Škótsko, Španielsko, Írsko, Maďarsko, Nemecko)
XVII. ME – rok 2024 (Nemecko)

ME vo futbale – víťazi

(1960 – 2016):

3 – Nemecko (1972, 1980, 1996), Španielsko (1964, 2008, 2012)
2 – Francúzsko (1984, 2000)
1 – ZSSR (1960), Taliansko (1968), Československo (1976), Holandsko (1988), Dánsko (1992), Grécko (2004), Portugalsko (2016)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksander ČeferinAngela MerkelováPhilipp LahmRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan