Jozef Majský sa opätovne nedostavil na súd, vylúčili ho na samostatné konanie

SÚDY: Pojednávanie s Jozefom Majským a spol.
Sudkyňa Najvyššieho súdu SR Gabriela Šimonová na verejnom zasadnutí s obžalovaným Jozefom Majským a spol. v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia na Najvyššom súde v Bratislave. Bratislava, 28. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Podnikateľ Jozef Majský sa v kauze skrachovaných nebankových spoločností opäť nedostavil na súd. Dôvodom je údajne jeho zdravotný stav, pre ktorý ho na verejné zasadnutie nemohla predviesť polícia. Senát ho tak vylúčil na samostatné konanie.

Najvyšší súd SR tak v stredu v odvolacom konaní rozhodne iba o spoločníkoch Majského v spoločnostiach BMG Invest a Horizont Slovakia – Dávidovi Brtvovi a Patrikovi Pachingerovi.

Pachinger spochybňuje Špecializovaný trestný súd

Obžalovaný Brtva zaslal súdu súhlas s pojednávaním v jeho neprítomnosti. Pachinger na súd prišiel, žiadal však odročenie s tým, že prišiel priamo z nemocnice, kde mu operovali oko a necíti sa byť spôsobilý na súdne konanie. Keď mu súd nevyhovel, namietal zaujatosť jednej z členiek senátu.

Súd však rozhodol, že o námietke nebude konať, nebola totiž podaná bezodkladne. Následne Pachinger žiadal prerušenie konania s tým, že konanie voči jeho osobe má preveriť Súdny dvor EÚ. Spochybňuje totiž napríklad zákonnosť fungovania Špecializovaného trestného súdu a prideľovania trestných vecí sudcov na ňom.

Práve ŠTS vyniesol v tomto prípade ešte v roku 2015 rozsudok, v ktorom trojicu uznal za vinnú. Ani v tomto návrhu však súd Pachingerovi nevyhovel. Prokurátor v tejto súvislosti skonštatoval, že „obštrukcie sa stupňujú“. Zároveň podľa neho obžalovaný dokazuje, že je v dobrej fyzickej kondícii.

Námietku zaujatosti senátu Pachinger vzniesol aj počas svojho záverečného návrhu. Zároveň senát žiadal, aby ho s pod obžaloby oslobodil, prípadne, aby vec vrátil Špecializovanému trestnému súdu na opätovné prejednanie. V prípade, že by bol uznaný za vinného, žiadal Pachinger odklad trestu, pokiaľ sa vyriešia jeho zdravotné záležitosti. Senát momentálne po skoro trojhodinovom verejnom zasadnutí rozhoduje o tejto námietke.

Vytváranie falošných pohľadávok

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd v Pezinku v novembri 2015 neprávoplatne odsúdil podnikateľa Majského na deväť rokov väzenia. Vinným ho uznal z trestného činu podvodu. Spoluobžalovaný Brtva dostal rovnaký trest, Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov.

Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Trest si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. „Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil v novembri 2015 predseda senátu.

Podľa rozsudku Majský, Brtva a Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Svedecké výpovede Fruniho a Šebeščáka

Vtedajší majitelia spoločností Brtva a Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. Podľa predsedu senátu k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

V kauze tunelovania zvyšku nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia prokurátor pôvodne žaloval Majského, Dávida B. a Pachingera za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností. Za oklamanie klientov už dávnejšie odsúdili pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, Mariána Šebeščáka a Františka Matíka.

Špeciálny súd trojicu Majský, Brtva a Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Majský vtedy dostal 12 rokov, Dávid B. 11 rokov a Pachinger 10 rokov.

Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dávid BrtvaJozef MajskýPatrik Pachinger
Firmy a inštitúcie BMG InvestBMG Invest a Horizont Slovakia