Južná Kórea hlási nové prípady MERS, zomrel ďalší nakazený

Foto: SITA/ AP

Soul 13. júna (WEBNOVINY) – Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva v sobotu oznámilo, že zaznamenalo 12 nových prípadov nákazy blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), čím tak počet nakazených stúpol na 138. Informovala o tom agentúra Reuters. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu vyhlásila, že epidémia MERS je v krajine rozsiahla a komplexná. Podľa organizácie treba rátať s tým, že sa budú objavovať nové prípady.

„Vzhľadom na to, že epidémia je rozsiahla a komplexná, môžu sa objaviť ďalšie prípady,“ uviedol na tlačovej konferencii na juhokórejskom ministerstve zdravotníctva námestník generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda.

Nakazil sa aj vodič sanitky

Juhokórejské ministerstvo zároveň uviedlo, že vírusu MERS najnovšie podľahla 67-ročná žena, ktorá sa tak stala jeho 14. obeťou. Všetky obete boli starší ľudia, ktorí predtým trpeli vážnymi ochoreniami. Medzi 12 novými prípadmi je aj vodič sanitky, ktorá minulý týždeň prevážala iného pacienta s vírusom MERS, ktorý medzitým zomrel.

V piatok oznámili úrady štyri nové prípady. Šírenie choroby vyvolalo medzi verejnosťou v krajine obavy i zmätok. Prezidentka Pak Kun-hje odložila návštevu Spojených štátov, zatiaľ čo zdravotnícki predstavitelia sú terčom kritiky pre nedostatočnú transparentnosť a neschopnosť rýchlo zastaviť rozširovanie nákazy.

Vakcína nejestvuje

Spoločná skupina expertov Južnej Kórey a WHO v stredu odporučila opätovné otvorenie škôl v krajine, pretože nie je pravdepodobné, že v nich dochádza k šíreniu MERS. Školské rady naopak navrhujú, aby ostali zatvorené.

Prvý potvrdený prípad nákazy človeka ochorením MERS bol zaznamenaný v roku 2012. Spôsobuje ho koronavírus z rovnakého kmeňa, ako je vírus SARS, ktorý v rokoch 2002-2003 vyvolal v Číne smrtiacu epidémiu. Vedcom sa doposiaľ nepodarilo vyvinúť úspešnú vakcínu. Epidémiu do Južnej Kórey priviezol v máji jeden z miestnych podnikateľov z Blízkeho východu. Ochorenie sa u neho podarilo diagnostikovať až po tom, ako s nešpecifickými príznakmi, akými sú kašeľ a horúčka, navštívil viacero zdravotníckych zariadení.

Vzhľadom na obavy z ďalšieho šírenia vírusu v nemocniciach rozhodli príslušné úrady dočasne zatvoriť najmenej dve z nich. Do karantény bolo umiestnených približne 3500 ľudí, ktorí sú buď doma, alebo v zdravotníckych zariadeniach. Karanténa bude pravdepodobne trvať nasledujúcich 10 dní, čiže počas inkubačnej doby vírusu.

MERS sa vyskytuje väčšinou v Saudskej Arábii, kde má od roku 2012 na svedomí viac ako 400 životov. Úmrtnosť u tohto ochorenia je zhruba 38-percentná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia