Kaliňák bude v parlamente čeliť odvolávaniu, opozícia vyzbierala podpisy na zvolanie schôdze

Robert Kaliňák
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: SITA/Marko Erd
  • aktualizované 1. decembra, 17:25

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Opozícia v piatok podala podpisy do Národnej rady SR na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Podľa informácií agentúry SITA, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) by mal zvolať mimoriadnu schôdzu na utorok 5. novembra o 13:00.

Poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár povedal na piatkovej tlačovej besede, že približne 40 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze vyzbierali za strany SaS, OĽaNO a Sme rodina. Dodal, že k žiadosti na zvolanie schôdze prikladajú šesť strán, na ktorých odôvodňujú vyslovenie nedôvery ministrovi.

„Ak ho necháme na svojom mieste do konca volebného obdobia, je to na encyklopédiu. Bašternák, obchodovanie B.A. Haus, korekcie 25,7 milióna eur, čo musí ministerstvo vracať naspäť, lebo tendre na projekty boli pochybné,“ uviedol.

Nevie vysvetliť pôvod svojho majetku

Druhou stránkou, prečo ho chcú odvolávať je, že Kaliňák nevie vysvetliť pôvod svojho majetku. „Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií by mal toto prešetriť. Znova dávam podanie. Má toľko majetku, že sám nevie, koľko ho má. Má tri byty a podľa majetkového priznania má iba dva. Nechce vysvetliť svoje príjmy. Koaliční poslanci na výbore ministra kryli a nechceli preskúmať, odkiaľ má svoje príjmy. Vyzývam poslancov výboru, aby konali,“ dodal Rajtár.

Poslanec Gábor Grendel podotkol, že Kaliňák je najčastejšie odvolávaný minister Ficových vlád. Podľa neho už aj samotní podpredsedovia Smeru tlačili na to, aby odstúpil z funkcie.

Na aktuálnej schôdzi NR SR koaliční poslanci ukázali pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní o zmrazovaní platov, že nie sú stádo, dodal Grendel. „Takže aj týmto návrhom im chceme dať možnosť, aby sa slobodne prejavili a zahlasovali za odvolanie ministra Kaliňáka,“ povedal.

Kaliňákove kauzy

Poslanec za Sme rodina Milan Krajniak vyhlásil, že politici by mali pomáhať ľuďom a nie kšeftovať. „Štandardní politici dnes kšeftujú aj s dôverou ľudí. Minister Kaliňák je posledný figový list, ktorým sa premiér zakrýva. Robert Fico vie, že ak by Robert Kaliňák padol, všetci by videli, čo je premiér zač. Mňa ani opozičných kolegov nebaví každé dva mesiace odvolávať ministra vnútra,“ povedal s tým, že sú dôležitejšie veci.

Napríklad stúpajúce ceny energií a potravín. „Ale my musíme využiť naše ústavné právo, aby sme aspoň základne obnovili dôveru ľudí v politiku,“ uzavrel Krajniak. Poslanec Krajniak v novembri vyzýval Kaliňáka, aby sa vzdal funkcie ministra.

Podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová pripomenula aj kauzu Kovošrot z roku 2000, kauzu Hedviga, výbušninu v Írsku, kauzu streľba na študentov z roku 2013, kauzu DPH Chovanec a spol., kauzu Bašternák a kauzu Kočner. Aj toto sú podľa nej dôvody, pre ktoré by mal Kaliňák ako minister skončiť.

Reakcia ministerstva vnútra

Ministerstvo vnútra v reakcii na návrh na odvolanie ministra Roberta Kaliňáka tvrdí, že za obstarávania dostal rezort od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokuty len za dva tendre. A to za tie, ktoré realizoval rezort pod vedením súčasnej opozície. Jedna sa týkala predražených Fabií a toho, že neodovzdali dokumentáciu ÚVO.

Ako sa píše v stanovisku, rezort vnútra od ÚVO počas pôsobenia Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra pokuty za obstarávanie nedostal.

„Korekcie, teda zvýšenú spoluúčasť z operačných programov rezort dostal aj za verejné obstarávania, ktoré sa realizovali za Daniela Lipšica. Aj napriek tomu, že ich opozícia bombasticky na svojej tlačovej besede spred niekoľkých dní, zrejme nechtiac, prezentovala vo svojej tabuľke, v podaní na odvolanie zrazu chýbajú. A to svedčí o farizejstve tých, ktorí takýto zúfalý návrh podávajú. Na miesto toho, aby opoziční politici predkladali návrhy, ktoré by mohli pomôcť v zlepšení života a bezpečnosti občanov, tak len politikárčia a pokračujú v hrubom zavádzaní spoločnosti a šírení klamstiev,“ reaguje ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGábor GrendelJozef RajtárLadislav BašternákLucia Ďuriš NicholsonováMilan KrajniakRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SD