Aktualizované: Richtera prekvapilo, že poslanci nepodporili zmrazenie svojich platov

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 29. novembra, 16:06

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) je prekvapený, že návrh na skrátené legislatívne konanie o zmrazovaní platov niektorých ústavných činiteľov v pléne parlamentu v utorok neprešiel. Povedal to v stredu pred novinármi na Úrade vlády SR s tým, že „dohoda aj z koaličnej rady bola iná“.

Úplne zmrazovanie nie je najlepšie riešenie

„V podstate všetci predsedovia (Robert Fico – Smer, Béla Bugár – Most a Andrej Danko – SNS) mali záujem podporiť zmrazovanie platov. Treba to rozobrať a treba rýchlo pripraviť nový zákon, ktorý by to riešil iným spôsobom, ako je zmrazovanie. Treba tomu dať systémový rozmer, s ktorým by bola táto otázka vyriešená,“ povedal Richter.

Podľa neho existuje viacero poslaneckých návrhov, ako platy ústavných činiteľov vyriešiť a dôležité je len zhodnúť sa na najrozumnejšom riešení. „Úplne zmrazovanie nie je najlepšie riešenie. Treba dať tomu nejaký valorizačný mechanizmus,“ uviedol a pripomenul, že od platov ústavných činiteľov sa odvíjajú aj platy ďalších významných funkcií.

Stanovisko vlády je jasné

 

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka neteší utorkové rozhodnutie parlamentu. „Stanovisko vlády je jasné. O tomto bude ešte horúca diskusia, s rozhodnutím parlamentu človek nemôže byť spokojný,“ vyhlásil po rokovaní vlády Kaliňák, ktorý nevedel vysvetliť, čo sa v parlamente stalo. Poslanci majú iný názor ako vláda, čo nie je dobré, dodal.

Podľa Kaliňáka nenastala taká situácia, aby došlo k takémuto skoku pri zvýšení platov ústavných činiteľov. Ide takmer o 1000 eur a s tým podpredseda vlády a minister vnútra zásadne nesúhlasí. Varuje, že takéto odblokovanie môže znamenať veľa rizík. Podľa neho je lepšie ísť cestou úplne nových pravidiel. Je o tom potrebné ešte diskutovať a on nevie, aké sú v tejto chvíli legislatívne možnosti.

Minister kultúry Marek Maďarič uviedol, že sme sa „ocitli v zvláštnej situácii, keď zjavne niečo nezafungovalo. Vládny návrh nenašiel podporu u vládnych poslancov“. Priznal, že on bol hlasovaním poslancov zaskočený. Uviedol, že asi stojíme pred otázkou verejnosti vysvetliť, že dnes nie sme v kríze a platy ústavných činiteľov sa odvíjajú od priemernej mzdy. Asi sa nedajú tieto platy zmrazovať do nekonečna a je potrebné nájsť nejaký model, dodal.

Poslanci Národnej rady SR v utorok hlasovaním rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárJán RichterMarek MaďaričRobert Fico
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky