Kaliňák hovorí o love na jeho osobu, Matoviča označil za daňového podvodníka a útočil aj na Rajtára

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dlho uvažoval, prečo je taká poľovačka zo strany opozície na jeho osobu. Začal tým svoje vystúpenie v pléne parlamentu počas mimoriadnej schôdze, na ktorej sa opozícia pokúša o jeho odvolanie. Podľa neho sa v posledných štyroch rokoch neudialo nič zásadné, prečo by ho mali odvolávať.

Vo viac ako hodinovom vystúpení Kaliňák spomenul viaceré príklady, v ktorých navrhovateľ vyslovenia nedôvery poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár klame. V návrhu na odvolanie Kaliňák našiel asi dvadsať klamstiev, ktoré v ňom Rajtár uviedol. Svoje vystúpenie Kaliňák uzavrel tým, že opozícia pokusom odvolať Kaliňáka chce prekryť svoje vlastné zlyhania.

Dôvodom odvolávania je podľa Kaliňáka Rajtárovo „osobné hlboké zlyhanie“. „Pán Rajtár je klamár, zbabelec a podvodník,“ povedal. „Vy vlastne vysokú školu nemáte. Píšete si titul zo školy, ktorá je špecialista na dištančné vzdelávanie,“ povedal s tým, že pôsobil v dozornej rade Slovenskej konsolidačnej za Radičovej vlády.

„Podvádzal, lebo mal mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,“ uviedol. „Pochopil som, prečo jeho ekonomické hodnotenia majú také fatálne chyby. To, že zneužil dôveru, že má vysokoškolské vzdelanie, je vec, ktorá vykresľuje jeho charakter,“ dodal minister.

Mal by minister Robert Kaliňák odstúpiť z funkcie alebo byť odvolaný?

Kauza bankový účet

Rajtár je podľa Kaliňáka aj absolútny zbabelec, lebo svojho asistenta Filipa Rybaniča na trestný čin naviedol, keď si pozrel bankový účet ministra.

„Poslanec Rajtár bol prvý, ktorý informácie z banky zverejnil sfalšované a pozmenené,“ vyhlásil s tým, že na účte bola jedna platba za jeho obchodný podiel. „Z účtu odišlo 430-tisíc na účet človeku, ktorý takéto peniaze niekedy do firmy vložil,“ povedal Kaliňák. Zároveň si stojí za tým, že hodnota podielu firmy B.A.Haus, ktorú kúpil od podnikateľa Ladislava Bašternáka, bola osemtisíc eur.

„Rajtár klame aj vtedy, ak tvrdí, že som popieral kontakty s Ladislavom Bašternákom. Stále tvrdím, že ho poznám a niekoľko rokov som ho nevidel. To, čo som povedal, je pravda aj po jeden a pol roku. Rovnako klamal, aj keď povedal, že som oklamal celý národ. Žiadne peniaze som od pána Bašternáka ani sprostredkovane neprijal,“ vyhlásil.

Keď bol Rajtár v dozornej rade Slovenskej konsolidačnej podľa Kaliňáka v roku 2012 schválil predaj pohľadávky za 18-tisíc eur, ktorá bola vo výške štyri a pol milióna. „To je Bašternák čistý amatér proti Vám. Jediným súhlasom ako člen dozornej rady ste schválili predaj pohľadávky za 18-tisíc eur. Ako chcete voličom vysvetliť, že vy ste ten, čo chce chrániť peniaze daňových poplatníkov?“ pýtal sa minister.

Matoviča označil za daňového podvodníka

Kaliňák obhajoval napríklad výstavbu Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Podľa neho v tomto prípade nebol porušený zákon. „My sme postavili najmodernejšie klientske centrum. Vy ste ho nepostavili, takže rozumiem vašej žiarlivosti,“ odkázak Kaliňák opozícii ako další z pozitívnych krokov jeho rezortu.

Na margo korekcií za obstarávania Kaliňák uviedol, že rezort od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nedostal pokuty za vlády Kaliňáka. „Pokutu nám neudelil. Je to pravda, ktorá Vám nevyhovuje,“ uviedol s tým, že korekcie, ktoré musí ministerstvo zaplatiť, nie sú pokuta.

Kaliňák za daňového podvodníka označil poslanca NR SR za OĽaNO Igora Matoviča, ktorý podľa neho predal svoju firmu na bieleho koňa. Kaliňák apeloval na Rajtára, že by sa mal pýtať aj na takéto konanie.

„Čo je skutočný dôvod odvolávania? Že polícia predvolala Igora Matoviča?“ pýtal sa Kaliňák. Pripomenul aj prezidenta Andreja Kisku, na ktorého tiež padá tieň podozrenia. „Máme tu regulárnych daňových podvodníkov,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIgor MatovičJozef RajtárRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky