Kancelária parlamentu berie kauzu údajného čítania listových zásielok ako uzavretú tému

NR SR, parlament
Politici v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Kancelária Národnej rady SR berie kauzu údajného čítania listových zásielok ako uzavretú tému. Národná rada SR to uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol tlačový odbor NR SR.

Ako uvádzajú, Kancelária Národnej rady SR dostala od 149 poslancov súhlasné stanoviská na štandardnú bezpečnostnú kontrolu listových zásielok. Dodávajú, že od jedného poslanca sa Kancelárii NR SR aj napriek zvýšenému úsiliu stanovisko nepodarilo získať ani po viac ako dvoch týždňoch.

Listy vraj nikdy nečítali

Kancelária NR SR si podľa vyjadrenia túto dôveru cení a bude naďalej profesionálne a zodpovedne robiť bezpečnostné kontroly korešpondencie, ktoré slúžia a vždy slúžili výlučne pre zabezpečenie ochrany zdravia a života nielen poslancov NR SR, ale aj zamestnancov Kancelárie NR SR.

Obvinenia, ktoré opoziční poslanci vzniesli, boli podľa Kancelárie NR SR len účelovou politickou hrou, na ktorej sa Kancelária NR SR nikdy nechcela podieľať. NR SR tvrdí, že listy poslancov nikto nikdy nečítal.

„Je nám ľúto, že táto vymyslená kauza čítania listov bola účelovo zneužitá na pokus o poškodenie dobrého mena Kancelárie Národnej rady a jej zamestnancov. Podstatou tejto kauzy bol jednoznačne len nekalý politický marketing s jediným cieľom, a to diskreditovať predsedu NR SR Andreja Danka,“ konštatoval vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Poslanecké grémium sa v máji uznieslo na zmenách v súvislosti s manipuláciou s podozrivými zásielkami. Poslancom NR SR boli navrhnuté tri alternatívy úpravy režimu bezpečnostnej kontroly listových zásielok.

Kontrola bezpečnosti zásielok bez ich prítomnosti, kontrola bezpečnosti zásielok za prítomnosti poslanca a zriadenie špeciálneho P.O.BOXU. “Som rád, že poslanci našim zamestnancom prejavili dôveru a vybrali si prvé dve možnosti,“ reagoval vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Na otváranie listov upozornil Matovič

O otváraní obálok 25. apríla informoval predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Informoval, že v Rozhodnutí na zabezpečenie manipulácie s doručenými zásielkami v súvislosti s výskytom zásielok s nebezpečným materiálom zo 7. apríla, ktoré vydal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, sa píše, že zamestnanci podateľne sú povinní „otvoriť obyčajné listové zásielky adresované na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba“.

Následne takúto obálku dostane poslanec otvorenú s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov“. Ďalej z rozhodnutia vyplývalo, že „zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nezaeviduje ani nepostúpi adresátovi, ale ich na tri mesiace odloží a po tejto lehote skartuje“. Podľa opozície je za rozhodnutie zodpovedný Danko.

Poslanci 4. mája neotvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolávať predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) za otváranie listových zásielok adresovaných poslancom. V pléne bolo 131 poslancov, no program schôdze nepodporila nadpolovičná väčšina prítomných zákonodarcov. Za program zahlasovalo iba 54 poslancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoDaniel GuspanIgor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky