Kauza Gorila stojí, opozícia vyčíta prokurátorovi nečinnosť

Protest Gorila III
Účastníci protestu Gorila - 3. v Bratislave na Námestí SNP. Bratislava, 10. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru neprišiel. Iniciátorom rokovania bola opozícia na čele s Danielom Lipšicom, ktorá chcela počuť, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy Gorila.

Prokurátor sa ospravedlnil listom

Kováčik sa ospravedlnil z rokovania listom. „Nie je možné poskytovať informácie o vyšetrovaní, lebo vec je živá. Vyšetrovanie prebieha. Ide o náročné a rozsiahle dokazovanie,“ konštatoval Kováčik v liste s tým, že vyšetrovanie sa týka rokov 2005 a 2006. Zároveň zdôraznil, že dozorujúci prokurátor využíva svoje oprávnenia.

„Po skončení vyšetrovania a právoplatnom ukončení sám požiadam o vystúpenie pred výborom, kde rozoberiem priebeh vyšetrovania kauzy. Preto žiadam o ospravedlnenie z tohto rokovania,“ uviedol Kováčik v liste. Jeho list prečítal predseda výboru Jaroslav Baška. Ešte predtým však poslanci vládneho Smeru neschválili program rokovania výboru.

Bašku teší, že Kováčik chce prísť do NR SR, keď sa celá kauza vyšetrí a že chce potom odpovedať na všetky otázky. Baškovi tiež stačí, že prokurátor poslal list, ktorým sa ospravedlnil z rokovania. Podľa neho je jedno, či by prišiel a prečítal takéto stanovisko Kováčik, alebo list poslal a prečítal ho predseda výboru, pretože on viac povedať nemôže.

„Nechceme a nebudeme zasahovať do vyšetrovania. Je to na ňom. Nemáme kompetenciu zasahovať do živého vyšetrovania,“ konštatoval. Baška odmieta tvrdenie, že by vyšetrenie kauzy nevyhovovalo Smeru-SD.

Opozícia podozrieva Kováčika z nezákonnosti

Opozícia má pochybnosti, či Kováčik koná zákonne a s cieľom vyšetriť kauzu Gorila. Ako na tlačovej besede v utorok povedal poslanec NR SR Daniel Lipšic, Kováčik vzal späť žiadosť o vypočutie riaditeľa SIS Jána Valka tímom, ktorý vyšetruje Gorilu.

Rovnako zastavil aj výsluch bývalého agenta SIS Petra Holúbka, z ktorého bytu tajná služba údajne odpočúvala byt z kauzy Gorila, hoci oň žiadali policajti z tímu Gorila. Podľa Lipšica by Holúbek vedel potvrdiť, či je spis Gorila autentický. „Kováčik ich nechcel vypočuť s tým, že to príde možno neskôr a ich svedectvo nie je dnes relevantné. Svedectvo kľúčového svedka je dôležité pre potvrdenie, či ide o pravdivý spis,“ zdôraznil Lipšic.

Zároveň informoval, že opozícia podá návrh na zvolanie brannobezpečnostného výboru, kde budú chcieť vypočuť Kováčika. Výbor sa musí konať do siedmich dní od podania návrhu tretiny členov výboru. Ak poslanci za Smer neschvália program rokovania výboru ako v utorok, opozícia prenesie proces na júnovú schôdzu NR SR.

„Rokovali sme už o živých kauzách. Prokurátor alebo minister zváži, aké informácie poskytne. Dnes je to precedens,“ konštatoval Lipšic. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka vyzýva, aby Smer ďalší výbor nesabotoval.

Vyšetrovanie kauzy Gorila

Pred viac ako troma rokmi sa dostal do médií webový link na údajný spis Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila. Bolo to 20. decembra 2011. Krátko potom, 9. januára 2012, zriadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic špecializovaný tím na vyšetrovanie okolností kauzy Gorila. Doteraz zazneli v národnej rade viaceré správy o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.

Na jeseň špeciálny prokurátor Dušan Kováčik konštatoval, že sa zatiaľ nepodarilo získať také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu. Kováčik zároveň v správe uviedol, že vyšetrovatelia počas leta 2013 začali trestné stíhanie pre korupciu, pre ktoré požiadali o pomoc Fond národného majetku. V súvislosti s kauzou mala polícia rozpracované viaceré trestné stíhania, niektoré medzičasom zrušili. Nepotvrdili sa napríklad podozrenia z vydierania pri privatizácii bratislavského letiska či korupcia pri hlasovaní o tzv. Zajacových zákonoch.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne uskutočnila, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicDušan KováčikJaroslav BaškaRichard Vašečka