Súd rozhodol v prípade Salmanovovcov o treste pre daniarku

Alexander Salmanov (vľavo) a Sergej Salmanov (tretí vľavo) pôjdu do väzenia za podplácanie. Foto: SITA/Robert Tappert

BANSKÁ BYSTRICA 5. mája (WEBNOVINY) – Peňažný trest dvetisíc eur za prijatie úplatkov 40-tisíc slovenských korún (1 327 eur) od podnikateľa Sergeja Salmanova uložil v utorok samosudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pre bývalú riaditeľku Daňového úradu vo Veľkom Mederi inžinierku Zitu Benovicsovú.

Exriaditeľka mala zabezpečiť bezproblémové vyplatenie uplatnených nadmerných odpočtov DPH pre tri rodinné firmy Salmanovovcov. Sudca vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrela obvinená Benovicsová.

Benovicsovej koncom leta 2003 Salmanovovci sľúbili úplatok stotisíc korún (3 319 eur). Ako riaditeľka Daňového úradu mala zabezpečiť bezproblémové vyplatenie bližšie neurčených uplatnených nadmerných odpočtov DPH pre tri rodinné firmy Salmanovovcov so sídlom vo Veľkom Mederi. Od Sergeja Salmanova potom na dva razy prevzala v októbri 2003 na benzínovom čerpadle pri Slovnafte v Bratislave 40-tisíc slovenských korún (1 327 eur). Najprv to bolo 30-tisíc korún (995 eur), neskôr desaťtisíc korún (331 eur).

Trest za úplatky od Salmanovovcov
Foto: SITA/Jozef Habočík

Benovicsová je prvá právoplatne odsúdená daniarka, ktorú korumpovali Salmanovovci. V decembri 2014 senát ŠTS v Banskej Bystrici za úplatok od Salmanovovcov uložil trest sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest 30-tisíc eur bývalému riaditeľovi Daňového úradu v Dunajskej strede Dušanovi K. Ten ako riaditeľ tiež mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH) v ich firmách. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný exriaditeľ sa proti nemu odvolal.

Pojednávanie s bývalou riaditeľkou Daňového úradu v Šamoríne Máriou Z., ktorá je v kauze Salmanovovcov korunnou svedkyňou, sa zatiaľ neuskutočnilo. Právoplatne sú za jej podplácanie odsúdení podnikatelia ruského pôvodu otec Sergej Salmanov na sedem a syn Alexander na šesť rokov odňatia slobody nepodmienečne. V apríli o tom rozhodol Najvyšší súd SR, ktorý zamietol ich odvolanie a potvrdil prvostupňový verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salmanovovci