Kde sa podel tvrdý Matovič, ktorý chcel black out? (komentár)

Predseda vlády SR Igor Matovič Foto: SITA/Peter Rusko

Keď sa v apríli počet nakazených koronavírusom na Slovensku denne pohyboval medzi 13 a 114, premiér Igor Matovič bombardoval vyhláseniami o tom, čo sa všetko musí uzavrieť a ako sa správať.

Vyhrážal sa dokonca blackoutom a nakupovaním potravín podľa abecedy. Priznal zároveň, že wu-chanský scenár by pre obyvateľov Slovenska znamenal mesiac „sĺz, potu a strádania“ a bude si vyžadovať vojenskú disciplínu. „Ale s obrovskou šancou, že ten vírus by sme naozaj eliminovali,“ konštatoval. Jeho popularita dosahovala vrchol.

V týchto dňoch sa počet novonakazených denne prehupol nad 200 a premiér akoby nevedel, čo má robiť. Samozrejme, v čele krajiny je už takmer pol roka a sám vidí, že popularita neprichádza sama od seba. Ľahko bolo všetko kritizovať a vyhovárať sa na predošlú vládu. Čas ubieha a občania chcú vidieť aj to, čo robí tá súčasná.

Preferencie sú alfou a omegou

Pokles preferencií a unavenosť občanov z koronavírusu ho prinútili, aby sa po dlhšej odmlke znovu zapojil do diskusie na túto tému.

Viac o téme: Koronavírus

Sám zistil, že tvrdou rétorikou nepochodí a neprispeje to k jeho popularite, a preto sa rozhodol prispôsobiť verejnosti. „Vždy som hájil opatrenia, s ktorými prichádzalo konzílium. Tentokrát mám však pocit, že tlačíme až príliš na pílu a efekt, ktorý očakávame, môže byť paradoxne opačný,“ uviedol vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Kde je pán premiér, ten pevný muž, ktorý chcel všetko zatvárať, obmedzovať pohyb občanov bez ohľadu na dopady? Kde je dôvera v krízový štáb, ktorý vie, ako treba rozhodnúť a aké opatrenia prijať? Asi utiekol, tak ako aj preferencie, a tie sú predsa podstatné. Občania už majú dosť koronakrízy. Slováci chcú žiť, pracovať a ako tak sa voľne pohybovať. A to si Matovič zrejme začal uvedomovať.

Hrozba číha zo všetkých strán

Samozrejme, tlačí ho aj ekonomika. Veď krajina predsa musí z niečoho žiť, podniky musia vyrábať pridanú hodnotu a platiť daň, aby sa krízou postihnutým občanom mohlo pomôcť.
V apríli akoby mal Matovič na všetko iné okuliare.

Koaliční partneri sa tiež nechajú počuť a chcú predniesť občanom ľubozvučné slová, aby aj oni niečo na tom vyťažili a posilnili si pozíciu vo vláde. Otvorene sa vyjadrujú, že opatrenia nie sú v súlade so zákonom. Hlásia sa aj samosprávy, kde tiež musia ľuďom vysvetľovať, prečo treba znovu všetko zatvárať.

Číha aj opozícia. Tak ako Matovič sústavne kritizoval to, čo urobila predošlá vládna garnitúra, mohol počítať, že sa mu to teraz z jej radov vráti. A znovu tie preferencie.

Percentá usmievavého Pellegriniho čoraz viac OĽaNO ohrozujú, preto sa netreba čudovať zmene správania súčasného premiéra. Hrozby sú na všetky strany a on bol predsa zvyknutý neohrozene vládnuť. Uvidíme, ako sa s týmto popasuje. Musíme čakať na nový status na sociálnych sieťach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti