KDH chce v legislatíve zakotviť rodinné podnikanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hudacký
Foto: SITA/Ján Novák

Prečo je potrebný zákon o rodinnom podnikaní?

Slovensko na rozdiel od väčšiny krajín EÚ nemá legislatívne upravené rodinné podnikanie ako tradičného spôsobu podnikania pre členov rodín odovzdávaného z generácie na generáciu.

Ale čo prinesie zákon o rodinnom podnikaní?

Vytvorí lepšie podmienky pre ekonomické zabezpečenie rodín, stabilný a dlhodobo udržateľný spôsob zamestnanosti a príjmu. Ale tiež odbremení sociálny systém štátu a zníži podiel šedej ekonomiky. Cieľom zákona je aj upevniť rodinné väzby a súdržnosť členov rodín. Môže pomôcť zlepšiť sociálno-ekonomické postavenie rodín v málo rozvinutých regiónoch a na vidieku.

Navrhujete tri formy rodinného podnikania.

Áno. Prvou je rodinná živnosť, teda rodinný podnik na báze živnosti, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí mať živnostenské oprávnenie. Druhou je rodinná farma, ktorou je rodinný podnik na báze samostatne hospodáriaceho roľníka, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí byť držiteľom osvedčenia o zápise do evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov. Poslednou je rodinná obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť, v ktorej majú členovia rodiny nadpolovičnú väčšinu súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov základného imania spoločnosti a najmenej jeden z členov rodiny je členom štatutárneho orgánu alebo štatutárnym orgánom rodinnej obchodnej spoločnosti.

Ján Hudacký

Kto sa považuje za člena rodiny a kto sa môže v rodinnej firme zamestnať?

Členovia rodiny sú príbuzní v priamom rade, alebo súrodenci, alebo manželia. Člen rodinného podniku nemôže byť registrovaný na úrade práce. Zároveň člen rodiny môže byť členom len jedného rodinného podniku.

Navrhujete, aby takéto podnikanie podporoval štát.

Navrhujeme, aby štát rodinné podnikanie podporil daňovým zvýhodnením, nižšou administratívnou záťažou a jednoduchším prístupom k štartovaciemu kapitálu.

Čo to znamená?

Navrhujeme, aby základ dane z príjmov rodinného podniku sa znižoval o nezdaniteľné časti základu dane vynásobené rodinným koeficientom (rk=1,5) na každého člena rodinného podniku zapísaného v evidencii rodinných podnikov. Chceme tiež investičnú pomoc rodinnému podniku na dobu dvoch rokov v podobe daňových úľav v prípade, že celkový počet členov rodiny pracujúcich v rodinnom podniku a zamestnancov rodinného podniku je najviac deväť. adzba dane z príjmu pre rodinnú živnosť a rodinnú farmu by bola 19%, ak základ dane neprekročí 176,8 násobok životného minima (194,58 Eur) vynásobený počtom členov rodinného podniku. Nad túto úroveň bude potom sadzba dane 25%.

Ako to funguje v Európe? Existuje spoločná definícia rodinného podnikania?

V Európe nie je spoločná definícia rodinného podnikania, ale spoločnými znakmi týchto rôznych definícií je majoritný podiel členov rodiny na vlastníctve a kontrole manažmentu rodinnej firmy. V Európe 70-80% všetkých podnikov má črty rodinných podnikov a zamestnávajú okolo 50% pracovnej sily. Kapitál pochádza hlavne z rodinných zdrojov a z bankových úverov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Hudacký
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie