Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu

Trump, Kim Čong un
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 22. septembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump nariadil ďalšie sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom

Ministerstvo financií bude môcť zasiahnuť voči akémukoľvek subjektu, ktorý sa bude podieľať na obchodovaní s krajinou v oblastiach tovaru, služieb či technológií. Bude mu môcť takisto zakázať ďalšie pôsobenie v rámci amerického finančného trhu.

„Zahraničné finančné inštitúcie si musia vybrať medzi biznisom s USA alebo Severnou Kóreou či jej podporovateľmi,“ uviedli v nariadení. Platný je tiež 180-dňový zákaz, podľa ktorého nesmú do USA vstúpiť plavidlá či lietadlá, ktoré predtým boli v Severnej Kórei.

Podľa hlavy Spojených štátov, Čínska centrálna banka nariadila ostatným bankám pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom.

KĽDR nevie, aké kroky podnikne

Trump nedávno vyhlásil, že v prípade ohrozenia USA alebo ich spojencov úplne zničí komunistickú krajinu. Jej vodca Kim Čong-un teraz uviedol, že Trump je pomätený a za svoje vyhrážky zaplatí. Podľa juhokórejskej vlády ide pritom o prvé priame vyhlásenie Kim Čong-una, ktoré vyslal do sveta pod svojím menom.

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Yong-ho vo štvrtok v New Yorku novinárom povedal, že jeho krajina možno otestuje v Tichom oceáne vodíkovú bombu, pričom podľa neho by mohlo ísť o najsilnejšiu explóziu vodíkovej bomby v tomto oceáne.

Politik tiež vyhlásil, že nevie, aké kroky krajina najbližšie podnikne, keďže všetko závisí od rozhodnutí vodcu. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un