Kiska dal Trubanovi a Beblavému košom, ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu odmietol

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Michal Truban
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska so šéfom Spolu Miroslavom Beblavým a lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Trubanom. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 21. októbra 14:14

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska odmietol ponuku koalície Progresívne Slovensko/Spolu na trojkoalíciu. Na Facebooku o tom informuje predseda Spolu Miroslav Beblavý. Ako napísal na sociálnej sieti, do rokovaní išli na základe partnerského princípu bez ďalších kategorických požiadaviek. Podľa Beblavého bolo ich cieľom poraziť Smer-SD.

„V PS/Spolu sme presvedčení, že trojkoalícia najbližších strán bola najlepšia a najúprimnejšia možnosť, ako v čase, keď na povrch vychádzajú najhoršie svinstvá, ukázať, že nám záleží na zmene. A že vieme konať spoločne. Rozhodnutie Andreja Kisku odmietnuť trojkoalíciu berieme na vedomie. Veľmi radi akceptujeme jeho žiadosť prístúpiť k našej dohode o neútočení. Napokon, KDH a Za ľudí sú naši najbližší partneri,“ napísal Beblavý.

Trojkoalícia by neporazila Smer-SD

Andrej Kiska na Facebooku napísal, že koalícia strany Za ľudí s PS/Spolu by podľa aktuálnych preferencií nestačila na to, aby vymenila túto vládu.

„Práve naopak, ohrozila by našich najbližších budúcich povolebných partnerov, ktorí by sa nemuseli dostať do parlamentu. Percentá, ktoré by koalícia získala, by išli na ich úkor. Stále by tak hrozila vláda Smeru s SNS, Kotlebom a Harabinom,“ tvrdí exprezident s tým, že strany demokratickej opozície potrebujú získať minimálne 76 mandátov na to, aby mohli vládnuť.

Podľa dnešných prieskumov by muselo ísť o koalíciu minimálne piatich strán. „Ak by koalícia PS/Spolu nepotrebovala odpoveď dnes, nechal by som túto otázku ešte otvorenú. Nevylučujem, že situácia sa môže zmeniť a som pripravený sa do 24 hodín dohodnúť na inom riešení. Nekladiem si žiadne podmienky, nepotrebujem si osobne nič dokazovať. Urobím všetko tak, aby to bolo najlepšie pre krajinu,“ píše Kiska na sociálnej sieti.

Okrúhly stôl s ostatnými stranami

Koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Mali podľa vás Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia a Za ľudí vytvoriť trojkoalíciu?

Na pondelňajšej tlačovej konferencii Kiska zároveň nevylúčil predvolebnú koalíciu vytvorenú z opozičných strán Za ľudí, Progresívne Slovensko (PS), Spolu-občianska demokracia (Spolu), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktorú nazval Blog zmeny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Je jedno, či by bol hlavným lídrom tejto predvolebnej koalície strán Kiska, Beblavý, Truban, Sulík či Matovič. Prvoradé je v tomto momente Slovensko,“ povedal Kiska. Zároveň objasnil, že hnutie Sme rodina nevylučuje z predvolebných rokovaní, ale bol by radšej, ak by sa, ak to bude nevyhnutné, podarilo vytvoriť širokú predvolebnú koalíciu z už spomenutých politických strán.

Výrazne konzervatívny profil

Politologička z Univerzity Komenského Darina Malová pre agentúru SITA uviedla, že až výsledky ukážu, či Kiskovo rozhodnutie odmietnuť trojkoalíciu bolo správne.

Politologička tvrdí, že je to Kiskov autonómny krok, ktorý pravdepodobne vychádza z analýzy prieskumov verejnej mienky. Podčiarkla, že strana Za ľudí sa profiluje viac konzervatívne narozdiel od koalície PS/Spolu.

Kiska na Facebooku napísal, že koalícia strany Za ľudí s PS/Spolu by podľa aktuálnych preferencií nestačila na to, aby vymenila túto vládu. Podľa neho by práve naopak ohrozila najbližších budúcich povolebných partnerov, ktorí by sa nemuseli dostať do parlamentu.

„Môže mať pravdu. Kalkuluje sa s tým, že ak bude mať strana Za ľudí výrazne konzervatívny profil, tak KDH, ale aj OĽaNO sa môže oslabiť,“ myslí si politologička.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMichal TrubanMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí - Kiskova politická strana