Klimatizácia môže byť pre niektorých veľmi nebezpečná

Klimatizácia
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Klimatizácia v horúcich letných dňoch môže spôsobiť okrem vytúženého pocitu osvieženia aj zdravotné problémy.

Najväčšou záťažou pre termoregulačné mechanizmy organizmu je práve veľký teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Môže to mať za následok ochorenia alebo kolapsové stavy u niektorých citlivých osôb, upozorňuje vedúci odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Michal Jajcaj.

Treba dbať, aby tieto rozdiely neboli príliš veľké,“ poznamenal. Rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia by nemal byť vyšší ako 5 až 7 stupňov Celzia. Pre niektoré skupiny nemusí byť klimatizácia vhodná. Ide o starých ľudí, malé deti, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, chronickými chorobami, ako napríklad alergici.

Ďalším problémom môže byť nevhodné nastavenie niektorých mikroklimatických ukazovateľov. Ide napríklad o nevhodne nastavenú teplotu, vlhkosť, ale aj prúdenie a jeho smer, či rýchlosť prúdenia vzduchu. „Je potrebné si uvedomiť, že organizmus by nemal pri pobyte v klimatizovanom prostredí pociťovať prúdenie vzduchu priamo, mal by pociťovať len ten ochladený vzduch, ale nie priamo to prúdenie,“ zdôraznil Jajcaj.

Ak nie je klíma dobre nastavená, môže spôsobovať dýchacie problémy, nachladnutie, kašeľ, pocit upchatého nosa, bolesti hlavy, zhoršenie alergií, či vysušovanie pokožky, zápal očí a uší, ako aj bolesti kĺbov a chrbtice. Pri dlhodobom používaní to môže viesť k oslabeniu organizmu a imunity.

Ďalšie zdravotné problémy môže klimatizácia spôsobiť v prípade jej nedostatočnej údržby a čistenia. Zariadenie potom môže byť zdrojom prachu, mikrobiálneho znečistenia baktériami, vírusmi, či spórami plesní. Klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy treba udržiavať v čistote, pravidelne čistiť a dezinfikovať, ako aj pravidelne vymieňať filtre.

Klimatizácia môže byť aj zdrojom hluku, či bzučania, ktoré nemusí byť príjemné. Niektoré osoby zase môžu mať stiesňujúci pocit z uzatvoreného prostredia, kde sa neotvárajú okná. Priestory s klimatizáciou je potrebné aspoň dvakrát denne vetrať, ak je to možné, dodal Jajcaj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom