Kočnera má dostať z väzby zahraničný posudok, podľa poradcu Markízy chce dokonať obrovský podvod

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 1. augusta (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Markíza je prekvapená, že advokáti obvineného Mariána Kočnera nesúhlasili, aby Markíza v civilnom konaní predložila zahraničný znalecký posudok týkajúci sa sporných zmeniek.

Obvinený vzniesol námietku voči pripusteniu medzinárodne uznávaného znalca, aby preskúmal zmenky a použil forenznú analýzu (datovanie veku atramentu), čo mohlo podľa mediálneho poradcu Markízy Petra Papánka definitívne preukázať, že zmenky nie sú pravé. Právnici obvineného však teraz tvrdia, že práve znalecký posudok zahraničného znalca jednoznačne potvrdil tvrdenia Mariána Kočnera, že zmenky boli podpísané v júni 2000.

Súčasné úsilie je podozrivé

Podľa logiky obvineného by teda nemal ani Špecializovaný trestný súd rovnako prijať toto stanovisko,“ vyhlásil Papánek, podľa ktorého neexistuje žiadna vedecká metóda schopná objektívne potvrdiť, že v roku 2000 boli zmenky podpísané. „Všetky vedecké metódy vedia tento fakt len vylúčiť,“ zdôraznil.

Súčasné úsilie obvineného dostať sa z väzby prostredníctvom údajného zahraničného posudku je podľa Papánka veľmi podozrivé. „Vo všetkých civilných konaniach obvinený opakovane namietal, že zahraniční znalci nie sú znalcami podľa slovenského práva,“ uviedol a dodal, že jedinými dôkazmi, ktoré je ochotný Marián Kočner akceptovať, sú dôkazy, ktoré nechal vyhotoviť sám. „Tieto tvrdenia a obvinenia predstavujú účelovú manipuláciu a odvádzanie pozornosti od podstaty, že obvinený Marián Kočner sa spolu s Pavlom Ruskom snažia dokonať podvod obrovských rozmerov. Je tiež jasné, že obvinený je v súčasnosti schopný poskytnúť zmenky vyšetrovateľovi a mal by tak urobiť bezodkladne,“ uzavrel Papánek.

Markíza spochybňuje autenticitu zmeniek

Súd sa týkal zmeniek v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenie požaduje podnikateľ Marián Kočner a splatné mali byť po 15 rokoch od podpisu. Markíza od začiatku spochybňuje autenticitu zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000.

Spoločnosť v tomto prípade podala trestné oznámenie, pričom polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva voči Mariánovi K. a exriaditeľovi Markízy Pavlovi R. Najvyšší súd 28. júna väzbu uvalil na podnikateľa Mariána K. a Pavla R. ponechal na slobode. Dnes súd rozhodoval o prepustení Mariána K. z väzby, verdikt však zatiaľ nie je známy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kočner
Firmy a inštitúcie TV Markíza