Kollár sa chce venovať téme miest a obcí, v strane Spolu chce otvoriť aj debatu o vízii Slovenska

Miroslav Kollár
Nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Kollár. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a po novom člen strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) Miroslav Kollár plánuje do parlamentu predložiť návrhy na lepšie fungovanie miest a obcí, skvalitnenie podmienok pre nezávislé médiá či legislatívu zlepšujúcu manažment lesov.

Ako uviedol pre agentúru SITA, v pléne je pripravený podporiť každý „rozumný návrh” z pôvodného programového vyhlásenia vlády, ktorý zlepšuje život ľudí na Slovensku. Zároveň však chce byť razantnou opozíciou „tam, kde bude vláda poškodzovať záujmy občanov Slovenska a nebude dostatočne kompetentne riešiť aktuálne problémy, ktoré trápia našu spoločnosť“.

Chce pracovať na zvládnutí pandémie

Kollár ohlásil svoj vstup do strany Spolu v utorok 20. apríla. Predtým bol členom strany Za ľudí, ktorú po nezhodách v koalícii opustil 17. februára. Strane Spolu chce napomôcť k vybudovaniu plnoformátového základu občiansko-demokratickej politickej alternatívy voči „chaotickému a nekompetentnému vládnutiu a antisystémovému populizmu“.

Z krátkodobého hľadiska je jeho cieľom pracovať na témach zvládnutia pandémie a zmierňovania jej dopadov na bežných ľudí, napríklad v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálnych služieb, obnovy niektorých podnikateľských sektorov či psychického zdravia spoločnosti.

Silnou témou bude podpora kultúry

„Strednodobo to bude otázka udržateľnosti verejných financií a práca na systémových zmenách vo fungovaní krajiny, ako je dokončenie decentralizácie s cieľom zlepšenia života v mestách a obciach. Potrebujeme zmenu financovania aj posilnenie ich kompetencií. Samozrejme, silnou témou bude podpora kultúrneho sektora, pretože som presvedčený, že pokiaľ nebude postpandemická obnova kultúrna, nebude trvalo udržateľná,” ozrejmil nezaradený poslanec.

V dlhodobom horizonte plánujú podľa jeho slov v strane Spolu otvoriť debatu o budúcej vízii Slovenska. „Je čas premyslieť našu budúcnosť z novej perspektívy a k tejto debate chceme prizvať odborné špičky slovenskej vedy, spoločenskovedných a prírodných odborov či občianskej spoločnosti,” priblížil.

Spolupracovať chce s Valáškom

Kollár chce aj naďalej v parlamente spolupracovať predovšetkým s ďalším nezaradeným poslancom a členom hnutia Progresívne Slovensko (PS) Tomášom Valáškom.

„Uvidíme, ako dopadne ďalší vnútorný vývoj v strane Za ľudí, ktoré krídlo bude mať navrch. Na zmysluplných návrhoch zákonov som však pripravený spolupracovať aj niektorými poslancami z iných vládnych strán. Je ale pravda, že v podstate nulový prienik a spoluprácu som aj v čase môjho pôsobenia vo vládnej koalícii mal s poslancami zo Sme rodina. Pokiaľ ide o ostatné opozičné strany, moja politická a hodnotová DNA má nulový prienik s DNA smerákov (starých či nových) aj kotlebovcov,“ uzavrel Kollár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav KollárTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySPOLU – občianska demokracia