Aktualizované: Alpskú kombináciu na MS v Aare ovládol Pinturault, Bendik a Prieložný nedokončili slalomové kolo

Alexis Pinturault
Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault počas slalomového kola na Majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní, Aare, Švédsko, 11. február 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 11. februára 17:35

AARE 11. februára (WebNoviny.sk) – Francúz Alexis Pinturault sa stal majstrom sveta v alpskej kombinácii medzi mužmi na svetovom šampionáte v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. V súčte zjazdu a slalomového kola Pinturault dosiahol výsledný čas 1:47,71 min.

Pinturault triumfoval v súťaži univerzálnosti napriek tomu, že po zjazde figuroval až na 24. mieste. Zlato mu zabezpečil druhý najlepší čas v slalome. Francúzi sa tešia z majstra sveta v mužskej kombinácii po 37 rokoch. Na MS v roku 1982 v Schladmingu triumfoval Michel Vion.

Kombinačný zjazd pre Parisa

Skúsený 27-ročný Pinturault pridal do súkromnej zbierky tretiu medailu z majstrovstiev sveta a druhú zlatú. Pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi bol členom víťazného družstva Francúzska v tímovej súťaži a pred štyrmi rokmi v americkom Beaver Creeku bol bronzový v obrovskom slalome.

„Toto zlato je fantastické! Bolo pre mňa ťažké jazdiť s pomliaždeninou v kolene. Ale čím viac jazdím, tým je to lepšie a teraz sa už budem koncentrovať na slalom. Podmienky boli ťažké, trať úplne iná ako v tréningoch. Mal som však výborne pripravené lyže,“ uviedol Alexis Pinturault aj na webe laola1.at.

Striebro si v pondelok podvečer v Aare vybojoval Slovinec Stefan Hadalin, ktorý za víťazom zaostal o 24 stotín sekundy. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Marca Schwarza (+0,46). V prípade Hadalina a Schwarza ide o medailovú premiéru na svetovom majstrovskom fóre medzi dospelými.

Kombinačný zjazd mužov vyhral Talian Dominik Paris. Na skrátenom profile majster sveta v super G Paris dosiahol výsledný čas 1:07,27 min, ale v slalome podľa predpokladov výraznejšie zaostal. Napokon obsadil deviatu priečku. Obhajca titulu spred dvoch rokov Švajčiar Luca Aerni skončil tentoraz ôsmy.

Hirscher sa na štart nepostavil

Slalomové kolo už pod umelým osvetlením neprialo Slovákom. Martin Bendik a Matej Prieložný sa s ním rozlúčili už po niekoľkých sekundách a neboli medzi klasifikovanými v cieli. Po zjazdovej časti bol Bendik na 41. a mladík Prieložný na 47. mieste.

„Moja jazda v zjazdovej časti bola oveľa lepšia než tá, ktorú som predviedol v originál zjazde v sobotu. V slalome už boli ťažké podmienky a trať bola dosť nerytmická z môjho pohľadu. Vypadnutie mrzí, ale verím, že prídu aj lepšie výsledky,“ uviedol Martin Bendik pre SITA.

Na štart kombinácie sa nepostavila najväčšia hviezda mužského zjazdového lyžovania Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý príde do dejiska šampionátu až v stredu 13. februára. Hirscher je obhajcom titulu v slalome aj obrovskom slalome.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní

  • Aare, Švédsko, pondelok:

Alpská kombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.), 1:47,71 min, 2. Stefan Hadalin (Slovin.) +0,24, 3. Marco Schwarz (Rak.) +0,46, 4. Riccardo Tonetti (Tal.) +0,67, 5. Linus Strasser (Nem.) +0,80, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +0,81, 7. Mauro Caviezel +0,86, 8. Luca Aerni (obaja Švaj.) +1,02, … Martin Bendik a Matej Prieložný (obaja SR) – nedokončili slalomové kolo.

Zjazd do kombinácie – muži: 1. Dominik Paris (Tal.) 1:07,27 min, 2. Ryan Cochran-Siegle (USA) +0,03 s, 3. Aleksandr Aamodt Kilde (Nór.) +0,38, 4. Christof Innerhofer (Tal.) a Vincent Kriechmayr (Rak.) obaja +0,44, 6. Mattia Casse (Tal.) +0,52,… 41. Martin Bendik +2,54,… 47. Matej Prieložný +2,98 (obaja SR).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christof InnerhoferDominik ParisMarcel HirscherMarco SchwarzMartin BendíkMatej PrieložnýVincent Kriechmayr