Tuskova predpoveď sa nenaplnila, ku konečnej dohode o vystúpení Veľkej Británie z EÚ nedošlo

brexit
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo), predseda Európskej rady Donald Tusk (v strede) a fínsky premiér Antti Rinne. Foto: SITA/AP, Virginia May
  • aktualizované 16. októbra 2019, 21:58

Napriek optimistickým predpovediam Angely Merkelovej či Donalda Tuska na stredajšom rokovaní medzi predstaviteľmi Európskej komisie a britskými vyjednávačmi nedošlo ku konečnej dohode o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Ako pred malou chvíľou informovala BBC, medzi Britániou, Írskom a EÚ síce vyzerá byť všetko dohodnuté v otázke toľko diskutovaného riešenia na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, neistá je však zatiaľ podpora severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) pre tento plán.

Práve tá je pritom podľa všetkého nevyhnutná na to, aby dohoda prešla v britskom parlamente.

Tuskova predpoveď sa nenaplnila

Predseda Európskej rady Donald Tusk ešte v stredu podvečer predpovedal, že dohoda bude na svete už po stredajšom rokovaní, ktoré bolo vlastne takmer neprerušeným pokračovaním utorňajších rokovaní.

„Teoreticky o sedem či osem hodín by vo veci brexitu malo byť všetko jasné,“ hovoril Tusk, zároveň si však neodpustil ani menšiu kritiku na adresu britských partnerov, ktorí boli počas doterajšieho vývoja rokovaní o brexite väčšinou dosť nevyspytateľní:

„Všetko ide správnym smerom, ale… S našimi britskými partnermi je ešte možné všetko,“ povedal bývalý poľský premiér.

Posledná príležitosť na dohodu

Vo štvrtok sa začína z pohľadu brexitu kľúčový summit EÚ, ktorý bude zrejme poslednou príležitosťou na dohodu o usporiadanom odchode Británie z EÚ.

Ak sa taká dohoda nedosiahne a rokovania opäť krachnú, výrazne to zvýši pravdepodobnosť, že Británia z EÚ odíde „nadivoko“, bez akejkoľvek dohody, čo by mohlo spôsobiť veľký chaos vo viacerých sférach od medzinárodného obchodu cez medzinárodnú spoluprácu až po hrozbu opätovného vyhrotenia vzťahov medzi severoírskymi katolíkmi a protestantmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Tusk
Firmy a inštitúcie Európska únia