Košice na prahu finále, vedú nad Trenčínom 3:0

Bez názvu
Radosť hráčov HC Košice po prvom góle počas 3. zápasu play-off semifinále slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi Duklou Trenčín a HC Košice Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 17. marca (WEBNOVINY) – Hokejistom Dukly Trenčín sa nepodarilo nájsť recept na HC Košice ani v treťom stretnutí semifinále play-off Slovnaft extraligy 2010/2011, keď na vlastnom ľade prehrali s úradujúcim majstrom HC Košice 3:4 po samostatných nájazdoch. Košičania vedú v sérii už 3:0 a v piatkovom štvrtom súboji budú mať prvý postupový mečbal. Suverénny víťaz základnej časti bol najmä v prvých dvoch tretinách štvrtkového súboja lepší, no svoje šance nedokázal pretaviť na výraznejší náskok.

Oceliari sa v úvodnom dejstve dostali do vedenia zásluhou presného zásahu Marcela Haščáka, ale v druhom dejstve vyrovnal vo vlastnom oslabení skúsený Ján Pardavý a začínalo sa odznova. Košičania boli v úvodných dvoch tretinách lepším mužstvom, ale množstvo šancí nevyužili a v bránke Dukly chytal veľmi dobre Vladimír Kováč. V úvode tretej časti najprv rozjasal trenčianske tribúny Roman Tvrdoň, ale o necelé tri minúty neskôr Martin Frolík pre zmenu potešil početnú skupinu priaznivcov Košíc. V 48. min Trenčín opäť viedol, keď v presilovke nahodený puk obrancu Martina Chovana miernym oblúčikom zaletel až do bránky košického gólmana Júliusa Hudáčka. Hostia v 52. min odpovedali rovnakou mincou, keď Peter Fabuš s pomocou jemného dotyku Stanislava Grona od modrej čiary nachytal „na hruškách“ dovtedy spoľahlivého V. Kováča. S pribúdajúcim časom začali hrať obaja súperi opatrnejšie a šancí ubudlo. V 60. min mohli Košice rozhodnúť, ale domáci brankár aj s pomocou obrancov puk zneškodnil.

„Veľmi dobre sme vedeli, že nás v Trenčíne čaká ťažký zápas, a jeho priebeh to len potvrdil. Veľmi dobre sme zvládli úvod zápasu a získali sme jednogólové vedenie, ale v druhej časti sme aj napriek prevahe inkasovali a to nás trochu pribrzdilo. V treťom dejstve bolo veľmi dôležité, že sme pomerne rýchlo dokázali odpovedať na góly Dukly,“ povedal po zápase tréner víťazného kolektívu Rostislav Čada.

Po defenzívne ladenom predĺžení mali v nájazdoch viac šťastia na hokejkách hostia, keď Trenčanov neskóroval ani jeden hráč, za Košice sa presadili Peter Bartoš aj Michel Miklík. „My sme vedeli, že to nebude ľahký zápas. Od začiatku nás dostali pod tlak, ale získali sme vedenie. Pri našej presilovke sme urobili chybu v strednom pásme a Dukla to využila. To je šport. V ďalšom priebehu sme dokázali vyrovnať, čo bolo veľmi dôležité. Nájazdy, to už je lotéria. Teší nás, že sme vyhrali,“ prezradil so zakrvaveným nosom kapitán Košíc Peter Bartoš, ktorý bol autorom rozhodujúceho nájazdu.

„Sami sme čakali, s čím na nás Košice vyjdú, pretože v prvých dvoch zápasoch bola ich hra veľmi kvalitná. Presvedčili sme sa, že sa s nimi hrať dá a boli sme im vyrovnaným partnerom. Bohužiaľ sa šťastie priklonilo na stranu súpera,“ poznamenal útočník trenčianskej Dukly Jakub Gašparovič. Trenčania tak rovnako ako v štvrťfinále prehrávajú v sérii už 0:3, takže takúto situáciu dôverne poznajú a pred niekoľkými dňami sa s ňou dokázali vyrovnať. „Tento stav je nám veľmi dobre známy. Nie je to nič jednoduché, najmä po psychickej stránke, keď mužstvo prehráva v sérii 0:3. Najmä s takým mužstvom, ako sú Košice. Nezostáva nám nič iné, ako veriť a pokúsiť sa opäť o nejaký zázrak,“ doplnil mladý útočník Trenčína.

Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – semifinále play-off – tretí zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

Dukla Trenčín – HC Košice 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 2:2 – 0:0, 0:1) – stav série: 0:3

Góly: 29. Pardavý (Melichárek, Trefný), 42. R. Tvrdoň (Tybor, Gašparovič), 48. Martin Chovan (R. Tvrdoň, Tybor) – 9. Marcel Haščák (M. Šterbák), 45. Martin Frolík (Dravecký, Jenčík), 52. S. Gron (Fabuš), rozhodujúci sam. nájazd premenil Bartoš

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: P. Kopecký (Trenčín) na 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák, Kubuš – M. Orolin, Šefčík, 6150 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, Martin Chovan, Trefný, Jarábek, S. Tomko – Pardavý, Blatný, Melichárek – Tybor, R. Tvrdoň, Gašparovič – Mikula, O. Ďuriš, Jánoš – L. Ružička, P. Kopecký, Koložváry

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, Michal Grman, Šeda, M. Šterbák, Deyl, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Vorel – Fabuš, Bartoš, S. Gron – Dravecký, Zálešák, D. Pašek – Marcel Haščák, Jenčík, Martin Frolík

Obaja súperi vstúpili do súboja svižne a s patričným nasadením. Hostia však nedovolili domácim naplno rozvinúť očakávaný úvodný nápor a postupne sami prevzali réžiu hry do svojich rúk. V 6. min im ešte arbitri vrátane videorozhodcu neuznali gól pre hru so zdvihnutou hokejkou, ale v 9. min už otvorili skóre, keď Haščák strelou z uhla po ľade prekvapil brankára Kováča, ktorý puk poriadne nevidel. Trenčania sa proti všestranne disponovanému protivníkovi dlho nedokázali dostať do hernej pohody.

Košice bezpečne kontrolovali priebeh, v 21. min mal veľkú príležitosť Fabuš, ale Kováč jeho blafák vystihol. Domáci sa rozbehli až v polovici stretnutia, keď ich bojovú zástavu pozdvihol kapitán Pardavý – v 29. min unikol počas oslabenia a na dvakrát bekhendom prekonal hosťujúceho gólmana. Potom domácich výrazne podržal brankár Kováč, ktorý bravúrnymi zákrokmi zlikvidoval v krátkom časovom úseku 4 obrovské príležitosti Košíc.

Nástup do tretej tretiny výborne vyšiel Trenčínu: po 88 sekundách nestrážený Tvrdoň potrestal zaváhanie obrany hostí a zavesil puk povedľa brankára. Eufória domácich však netrvala dlho, pretože v 45. min traja trenčianski hráči ležiaci pred bránkou neukontrolovali puk, ten sa po Frolíkovom zásahu so šťastím prekotúľal za čiaru a bolo vyrovnané. Strelecké preteky však pokračovali – v 48. min využil presilovú hru domácich Chovan, keď jeho oblúčik od modrej čiary pristál až za Hudáčkovým chrbtom. O ďalšie štyri minúty však bolo opäť vyrovnané, a to po Gronovej tečovanej strele z diaľky. Zápas v tejto časti kvalitatívne gradoval a napätie vydržalo až do konca, pretože rozhodnúť sa muselo až v pridanom čase.

Počas predĺženia mali šance obe mužstvá, najväčšiu v poslednej minúte hosťujúci Miklík: jeho strelu však Kováč skvele vyrazil. Keďže rozhodujúcu chybu neurobil nikto, na rad prišli samostatné nájazdy. V nich uspeli iba Košičania Bartoš a Miklík, takže „oceliari“ sú už veľmi blízko priblížili k postupu do finále.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Dnes sa prejavila neskúsenosť niektorých našich hráčov, ktorí ešte neodohrali veľa zápasov v play-off. Prehrali sme najmä vinou drobných chýb a niektorých netaktických vecí v našej hre. Neskladáme však zbrane, pôjdeme aj do ďalšieho stretnutia naplno a pokúsime sa Košice zdolať.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Dobre sme vedeli, že nás čaká veľmi ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Veľmi dobre sme zvládli prvú tretinu, ale v tej druhej sme napriek tlaku a príležitostiam dostali gól počas našej presilovky, čo to nás riadne pribrzdilo. Dôležité však bolo, že sme v tretej časti hry dokázali vždy rýchlo odpovedať na góly domácich. O to viac, o čo sme neboli dostatočne produktívni v tretej tretine, nám to tam padalo v záverečných samostatných nájazdoch.“