Košice stratili bod v Poprade, Nitra vyhrala vo Zvolene

Poprad - Košice
Samuel Mlynarovič z HK Poprad (v popredí) po strelení gólu počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová extraliga pokračovala zápasmi 37. kola. Tímy z prvých troch priečok nezaváhali a pripísali si na svoje konto ďalšiu výhru.

HK Poprad – HC Košice 1:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 43. Mlynarovič (A. Kroták) – 24. T. Marcinko (Sojčík), 62. Jenčík (Štrbák, Klouček)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, D. Konc – Gajan, Smrek, 1794 divákov

Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Gáborčík, Makovský, Jáchym, Dinda – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa

Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba, Jokeľ – Sojčík, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Gmitter, Češík, Hrnka – Matúš Chovan, Boltun, Hinďoš

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Bolo to derby, ako sa patrí. Okrem druhej tretiny, v ktorej sme puk neudržali na hokejkách, sme hrali dobre. Dali sme dva góly, ale aj tak sme nevyhrali, čo považujem za zaujímavý moment. K trestnému strieľaniu sa takisto nevyjadrujem. Košice nepotrebujú pomoc. Myslím si, že si vystačia sami. Chlapcom chcem poďakovať za dnešný výkon.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Bol to kvalitný zápas, obe mužstvá hrali vo veľkom nasadení. Škoda nepremeneného trestného strieľania, snáď keby sme dali gól, Poprad by viac otvoril hru, čo by nám vyhovovalo. V tretej tretine dal Poprad lacný gól, ale rozhodli sme v predĺžení a dva body si vezieme domov.“

Východoslovenské derby od úvodných sekúnd ponúklo kvalitné hokejové divadlo. Za vicemajstra spálil najväčšiu šancu Jenčík, ktorý z bezprostrednej blízkosti neprestrelil Sidora. Druhý útok „kamzíkov“ hrozil najmä z hokejky Krotáka. Prvá tretina sa skončila bezgólovo najmä zásluhou spoľahlivých výkonov oboch brankárov.

Druhú tretinu začali lepšie hostia. Prečíslenie Košičanov v 24. min zakončil Marcinko nevydarenou strelou, ktorá Sidorovi prešla pomedzi betóny – 0:1. Popradčanov dostal inkasovaný gól do útlmu a v týchto fázach hry boli aktívnejšie Košice.

Strela Cebáka skončila len tesne vedľa a Boltunovu strelu vytesnil popradský brankár na zadný mantinel. V 36. min unikol Sojčík, ktorého popradská obrana poslala na ľad nedovolene a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. V ňom Sojčík netrafil bránku.

III. tretina a predĺženie

Do záverečného dejstva vstúpili domáci presilovou hrou. V nej sa efektným zákrokom predviedol Riečický, keď Paločkovu strelu skryl semaforom do lapačky. Aj po skončení početnej výhody hýrili domáci pohybom a vyrovnanie na seba nenechalo dlho čakať – nedorozumenie Štrbáka s Riečickým potrestal Mlynarovič – 1:1.

Na opačnej strane Sidor zneškodnil Spilarovu individuálnu akciu. Počas presilovky Košíc sa v 51. min preštrikoval až pred Riečického Kroták, ktorého gól pre kontakt útočiaceho hráča s brankárom neplatil. Rozhodnutie mal na hokejke sedem minút pred koncom riadneho hracieho času Svatoš a keď sa nepresadil po prieniku ani domáci Paločko, muselo sa v Poprade predlžovať.

V nadstavenom čase zaujal kontakt dvoch matadorov Krotáka a Bartoša, po ktorom sa útočníkovi Košíc ťažko vstávalo z ľadu. V 62. min sa puk šťastne odrazil k Jenčíkovi a ten mal pred sebou už len prázdnu bránu, do ktorej pohodlne poslal puk – 1:2. Poprad v piatom vzájomnom zápase uhral s vicemajstrom z Košíc len druhý bod v sezóne.

Obrazom: Hokejisti Košíc bodovali v Poprade

Zľava: Marek Nagy z HK Poprad a Juraj Cebák z HC Košice počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Zľava: Miloslav Jáchym z HK Poprad a Matej Hinďoš z HC Košice počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Sprava: Tomáš Sýkora z HK Poprad, Michal Šeda a Dominik Riečický z HC Košice počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Sprava: Daniel Brejčák z HK Poprad, Tomáš Marcinko z HC Košice a Dušan Sidor z HK Poprad počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Zľava: Peter Sojčík z HC Košice, Dušan Sidor a Dávid Gaborčík z HK Poprad počas hokejového zápasu 37. kola v Tipsport extralige 2013/2014 medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 7. január 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

HKM Zvolen – HK Nitra 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 20. P. König (R. Tománek, Stümpel), 24. Stümpel (R. Tománek, Ordzovenský), 60. H. Ručkay (Nádašdi)

Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše: M. Novák (Nitra) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, Lauff – Sčensný, Výleta, 1549 divákov

Zvolen: M. Šimko – Obšut, L. Pokovič, Hraško, Pospíšil, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, A. Podkonický – Michal Chovan, Bortňák, Škvaridlo – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Puliš, Čanky, Martin Ďaloga

Nitra: Kristan – P. König, Ordzovenský, Nádašdi, D. Milo, M. Novák, Ďurkech – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Miroslav Kováčik, Lelkeš, H. Ručkay – Pupák, Bajtek, M. Segľa – Piačka, Rzavský

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bolo to náročné stretnutie, Nitra má kvalitný celok s vysokou produktivitou v útoku. Dnes rozhodla dobre organizovaná hra, rýchle protiútoky a výkon brankára Kristana My sme boli veľmi neefektívny, gól sme nedali ani zo samostatného nájazdu a zle sme realizovali aj ďalšie šance. V presilovkách sme prepadli na celej čiary, hoci predtým nás zdobili a viedli sme extraligové štatistiky. Rozhodla neefektívna streľba a zlé riešenie gólových situácií. Z hľadiska posudzovania zákrokov od rozhodcov sa chcem vyjadriť, avšak až po dvadsiatich štyroch hodinách po zápase ak o to bude záujem.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „V prvej tretine sa hral z oboch strán opatrný hokej. My sme sa zamerali na dobrú obranu stredného pásma zo snahou o rýchle protiútoky. Celý zápas bol však poznačený množstvom vylúčení, pričom nám sa podarilo na konci prvej tretiny využiť presilovku piatich proti trom. V ďalšej fáze zápasu sme sa dobrou organizovanou obrannou, sme chceli tento výsledok udržať a zásluhou dobrého brankára Kristana sa nám to napokon aj podarilo. Môžeme byť teda spokojný z víťazstvom.“

Zvolen - Nitra

Nitrania začali vo Zvolene lepšie a už v úvode sa dostali do dobrých príležitostí, Tománek a Lelkeš však neprekonali Šimka. V 6. min mohli ísť do vedenia domáci v presilovke, ale L. Zuzin neuspel s pukom pred odkrytou bránkou. Vzápätí sa pred prázdnou bránkou ocitol v početnej výhode aj Podkonický, no nemieril medzi žŕdky.

Potom prišli opäť chvíle hostí, najväčšiu šancu nevyužil Stümpel zoči-voči gólmanovi Zvolena. Hokejisti spod Zobora napokon strelili gól v závere prvej časti – ťažili z presilovky o dvoch korčuliarov, spoza kruhu presne namieril König – 1:0.

Aj v druhej tretine boli aktívnejší hráči Nitry. V hre štyroch proti štyrom zvýšil ich vedenie v 24. min Stümpel, ktorý sa presadil spoza bránkovej čiary pri pravej žrdi. Ďalšiu možnosť potom nevyužil v presilovke Tománek a v polovici zápasu ani Stümpel, ktorý s pukom iba tesne minul horný roh Šimkovej svätyne. Zvolen mohol znížiť, ak by Podkonický pretavil sólo do gólovej podoby. Hostia však mali navrch, tretí zásah mal na hokejke Pupák, ocitol sa sám pred brankárom HKM, ale neprekonal ho.

V III. tretine sa domáci snažili streliť kontaktný gól. V jej úvode mal dve šance Podkonický, ale aj Kristan v bránke ukázal svoje kvality. Nitra pohrozila až v 50. min Tománkom, ktorý nedostal puk zblízka medzi betóny Šimka. Potom Zvolenčania nevyťažili nič ani z presilovky a podobnú šancu nevyužil ani ich súper, ktorý hral 104 sekúnd v početnej výhode až o dvoch hráčov.

V závere sa tréner Šupler odhodlal odvolať brankára, no tento ťah nebol úspešný, pretože víťazstvo hostí poistil gólom do opustenej bránky Henrich Ručkay.

Obrazom: Hokejisti Nitry vyhrali vo Zvolene

Michal Chovan (druhý sprava) z HKM Zvolen a Robert Kristan (vľavo) z HK Nitra počas 37. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 7. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

Tomáš Škvaridlo (uprostred) z HKM Zvolen a Dušan Milo (vpravo) z HK Nitra počas 37. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 7. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Richard Lelkeš (druhý zľava) z HK Nitra počas 37. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 7. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marek Šimko (vľavo) z HKM Zvolen a Lukáš Novák (vpravo) z HK Nitra počas 37. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 7. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
Sprava: Ján Ťavoda z HKM Zvolen a Miroslav Pupík z HK Nitra počas 37. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKM Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 7. január 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)

Góly: 12. Lažo (Gründling), 13. Kutálek (Srnec, Krejčiřík), 15. Kutálek (Šátek, L. Kozák), 35. R. Kropáč (Kutálek, Stieler) – 25. Rožník (Rusina, Fujerík), 39. Themár (A. Novotný, Pokrivčák)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Junek, Šefčík, 1051 divákov

Skalica: Romančík – L. Kozák, Barák, Gründling, Mikéska, Srnec, Staňo, Krejčiřík – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, R. Kropáč – Kutálek, F. Novák, Šátek – M. Preisinger, M. Sloboda, Jankovič

Martin: J. Čech – Matejka, Brcko, I. Ďatelinka, Rusina, A. Novotný, Tupý – Markovič, Kolena, Važan – Themár, Fujerík, L. Klíma – Rožník, Pokrivčák, J. Cíger – Dírer, Jurášek, Šugár

Andrej Výboh (tréner Skalice): „My sme mali, už ako býva zvykom, veľmi dobrý vstup do zápasu. V porovnaní s predchádzajúcim zápasom sme boli veľmi efektívny v koncovke. V ďalšom priebehu zápasu rástol tlak súpera a ja som rád, že sme tento tlak dokázali až do konca eliminovať. Som rád, že mužstvo po poslednej krutej prehre sa postavilo na nohy, dokázalo podať kvalitný výkon a konečne sme bodovali a boli efektívny.“

Daniel Babka (tréner Martina): „V úvode prvej tretiny sme Skalicu nepúšťali do tlaku. Myslím, že to bolo dosť vyrovnané, mali sme tam aj šance. Potom sme spravili veľké chyby, z ktorých Skalica odskočila. V druhej aj tretej tretine sme si znova vytvorili zopár pekných šancí, ktoré volali po góle, ale to už je obohraná platňa.“

Domáci po nevydarenom zápase s Nitrou mali v utorok proti Martinu čo naprávať. Hostia po neuspokojivých výsledkoch z predchádzajúcich duelov dostali tiež ultimátum, čo poznačilo úvod stretnutia, kedy sa hral skôr opatrný hokej a obe mužstvá akoby len vyčkávali na chybu súpera. Tú napokon ako prví urobili hostia, keď v 12. min pustili Laža do úniku a ten pomedzi betóny brankára Čecha otvoril skóre.

Už o 9 sekúnd neskôr sa domáci radovali opäť – tentokrát zabudli na Kutálka, ktorý sa dostal pred gólmana hostí a strelou nad jeho vyrážačku zvýšil na 2:0. V 15. min bolo už 3:0, keď po šikovnej kombinácii zostal opäť voľný Kutálek a nemal problém strelou nad lapačku prekonať Čecha.

V II. tretine sa rozhodol tréner hostí Daniel Babka stiahnuť hru na tri formácie, čo sa mu vyplatilo. Martin skorigoval v 25. min zásluhou Rožníka, ktorého nenápadná strela spoza obrancu prešla Romančíkovi pomedzi betóny. Záhoráci potom dostali dvakrát po sebe výhodu presilovej hry a v 35. min jednu z nich zásluhou Kropáča využili – 4:1. V 39. min skórovali v početnej výhode aj Martinčania, Themárov gól musel odobriť videorozhodca.

V tretej časti sa hostia snažili dotiahnuť na súpera, no narážali na dobre organizovanú hru súpera. Napriek častým vylúčeniam zostali nevyužité šance Rožníka i Važana. Krejčiříkov pokus zastavila pre zmenu žŕdka. Romančík v bránke Skalice sa potom vyznamenal proti strelám Cígera i L. Klímu. Hostia nevyužili ani záverečnú hru bez brankára.

Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 2:3 (0:3, 0:0, 2:0)

Góly: 45. D. Hudec (T. Klíma, Pozník), 49. D. Buc (Šišovský, M. Habšuda) – 5. R. Tomas (Klouda, Látal), 8. R. Tomas (Klouda, E. Bagin), 19. T. Varga (R. Tomas, Klouda)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Bednár, Snášel, 1400 divákov

Trenčín: A. Nagy (21. Lašák) – Pozník, E. Bednár, Čerešňák, Novajovský, M. Habšuda, Bobček Ryzák – Šišovský, Róbert Petrovický, Komínek – O. Mikula, Troliga, D. Buc – D. Hudec, T. Klíma, F. Nemček – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták – od 21. M. Hlinka

Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník – Marek Slovák, Kalla, Valášek – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Bene, Linet – Čavrk, Rehák, Vaculín – od 41. Jarab

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „O výsledku rozhodla prvá tretina, ktorá bola z našej strany katastrofálna, pretože hráči nedodržiavali dohodnutú taktiku a ani s ich prístupom sme neboli spokojní. Až od druhej tretiny nemôžeme mužstvu už nič vyčítať, pretože hráči ukázali snahu, ale prílišné chcenie im asi zväzovalo ruky. V tomto zápase to asi bolo aj o šťastí, pretože sme si vypracovali dostatok šancí, ale nepadali nám z nich góly, navyše sme niekoľkokrát trafili žŕdku. Za výkon v dvoch tretinách môžem mužstvu poďakovať, ale tú úvodnú dvadsaťminútovku si musíme rozobrať.“

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „O našom víťazstve rozhodla prvá tretina, v ktorej sme ukázali veľmi dobrú efektivitu. Dobre sme sa pripravili na tlak domácich a dokázali sme využívať prečíslenia v útoku. Prvú polovicu zápasu sme mali prakticky pod kontrolou, potom súper pridal na aktivite a naše víťazstvo sme nakoniec uhrali so šťastím. Získali sme nakoniec cenné body pre našu snahu postúpiť do play off, čo bolo naším hlavný cieľom v tomto zápase.“

Domáci Petrovický síce už v 10. sekunde zápasu trafil žŕdku, boli to však hostia, ktorí vstúpili do súboja ako víchor. V 5. min švihom spomedzi kruhov otvoril gólový účet R. Tomas a ten istý kanonier sa v 8. min natlačil pred brankára A. Nagya a zasunul puk do jeho siete – 0:2. Následná snaha Trenčína o reakciu bola len platonická a v zakončení nedôrazná, preto Žilina krátko pred prvou prestávkou udrela opäť – dorážkou do odkrytej bránky zvýšil Varga.

V II. tretine upadlo tempo a hra bola rozháraná, na ľade chýbala dravosť, takže aj vzruchu a dobrých šancí bolo obojstranne pramálo. Ešte v 21. min síce hosťujúci Tomas trafil žŕdku, na ďalší presný zásah sa však muselo čakať až do 45. min, kedy sa Hudecova strela do žŕdky odrazila od brankára do siete a domáci znížili.

V 49. min sa im podarilo upraviť na 2:3, po kombinácií odrazený puk pohotovo zblízka zavesil Buc. Hostia sa ešte snažili postrážiť zvyšok svojho náskoku, Trenčín však s blížiacim sa koncom zápasu stupňoval svoj nápor, pričom v 59. min Petrovický opäť opečiatkoval žŕdku, ale Žilina odolala aj súperovej takmer minútovej hre bez brankára a odviezla si cenné víťazstvo.

ŠHK 37 Piešťany – HC’05 Banská Bystrica 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Góly: 17. R. Gašpar (Kadura, Heizer), 60. Saracino (White)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Kacej, Tvrdoň, 1243 divákov

Piešťany: Šúrek – Rais, Brňák, A. Hruška, Drgoň, Bučka, R. Filip, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, F. Hudec – Haring, Peško, Románek

Banská Bystrica: Kalemba (60. R. Sabol) – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Rosandič, Predajniansky, Gachulinec, Šilovič – Bendík, White, R. Konečný – Kadura, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – R. Macík, R. Gašpar, Wilson

Milan Klement (tréner Piešťan): „Z našej strany to bol slušný výkon, ale chýbalo nám zakončenie. V tomto sme totálne zlyhali. Mrzí nás to a dúfame, že to bude nabudúce lepšie.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Bol to pre nás veľmi dôležitý duel, podali sme v ňom perfektný kolektívny výkon. Ubránili sme oslabenia a chalanom toto víťazstvo patrí zaslúžene, pretože sa rozdali na ľade a ustáli veľa oslabení. Gratulujem im k perfektnému výkonu.“

V 5. min sa Stupka natlačil pred Kalembu, ale netrafil bránku. Domáci potom hrali presilovku, ale vedenia sa neujali aj napriek množstvu striel na hosťujúcu bránku. V 12. min vyskúšal z pravej strany Šúrekovu pozornosť hosťujúci Bendík, ale skóre sa nemenilo. Skóre duelu otvoril v 17. min po skončení presilovky hosťujúci R. Gašpar.

Aj v druhej tretine pokračoval svižný hokej. V 24. min sa ocitol vo vyloženej šanci Wilson, ale neprekonal Šúreka. Ten istý hráč pálil aj o dve minúty neskôr spomedzi kruhov, no jeho delovka skončila mimo bránky. V 29. min Lušňák po prihrávke Holoviča vystrelil z prvej, ale len do hrude Kalembu. V 30. min nahodil do pásma puk Filip a takmer prekvapil gólmana „baranov“, ktorý vyrazil puk tesne pri žŕdke. Domáci „havrani“ hrali postupne tri presilovky za sebou a mali aj výhodu o dvoch korčuliarov, ale Rais trafil len pravú žŕdku.

V 43. min pri presilovke mal šancu hosťujúci Konečný, ale jeho strelu vytlačil Šúrek. V 48. min domáci zaútočili v prečíslení, ale S. Saliji pri tvrdej strele zlomil hokejku. Domáce mužstvo doplatilo v utorkovom stretnutí na nevyužívanie presilových hier, keď aj tesne pred koncom stretnutia mali početnú výhodu bez gólového efektu. V 59. min tréner hostí odvolal z bránky Šúreka, ale vylúčený Saracino po skončení trestu dostal prihrávku a do prázdnej bránky rozhodol gólom na 2:0.

HK Orange 20 20 3 1 3 0 2 11 41:77 19

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.