Košice výhrou nad Skalicou predbehli Nitru, Martin do baráže

Kosice skalica
Zľava: Ondrej Gmitter z Košíc, Peter Trška a Adam Trenčan, obaja zo Skalice, v zápase 53. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK 36 Skalica. Košice, 1. marec 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Ani po piatkových stretnutiach predposledného 53. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže nie sú známe zvyšné tri dvojice pre štvrťfinále play-off.

V piatok sa v Tipsport extralige rozhodlo iba o tom, že v baráži proti víťazovi I. ligy nastúpi MHC Mountfield. Martinský tím skončí v tabuľke najvyššej súťaže na 10. mieste, v nedeľu už nemôže preskočiť deviatu Žilinu, keďže za ňou zaostáva o 4 body.

MHC Mountfield čaká v baráži jeden z dvojice Bardejov – Michalovce, ktorá v nedeľu začne finálovú sériu I. ligy.

Istý víťaz základnej časti Zvolen už dlhšie vie, že vo štvrťfinále nastúpi v regionálnom derby proti Banskej Bystrici. O ďalších dvojiciach sa rozhodne až v záverečnom kole.

Košice v piatok preskočili na 2. priečke tabuľky o dva body Nitru. Mužstvo z druhej pozície nastúpi v úvode vyraďovacej časti proti Popradu. Piešťany majú už istotu štvrtej priečky, ale na svojho štvrťfinálového súpera si musia ešte počkať. Pred záverečným kolom totiž momentálne šiesty Trenčín zaostáva za piatou Skalicou dva body.

HC Košice – HK 36 Skalica 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Góly: 12. Pašek (R. Jenčík, Marcel Haščák), 15. Š. Novotný (Marek Slovák), 35. R. Jenčík (Pašek, Marcel Haščák) – 5. J. Jurík (Kubín, Klejna)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gajan, Tornay, 4831 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Deyl, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Macejko, M. Takáč – Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík – Jokeľ, Marek Slovák, Š. Novotný – Matis, T. Marcinko, P. Svitana – O. Gmitter, Matúš Chovan, Hričina

Skalica: Trenčan – Vyrúbalík, Trška, Bobček, Barák, Jaborník, Beňa – Martin Sloboda, Stieler, Bezúch – Kutálek, Klejna, Šátek – J. Jurík, Kubín

Milan Staš (tréner Košíc): „Aj keď sme nemali najlepší vstup do zápasu, prvú tretinu sme vyhrali 2:1. Tretí poisťovací gól nás upokojil, mali sme hru v rukách, vytvorili sme si dostatok šancí. Na našich hokejkách však chýbal väčší pokoj pri zakončení, vyhrali sme zaslúžene. Chlapcom patrí vďaka.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Napriek tomu, že sme v prvej tretine dali gól, nezachytili sme úvod. Domáci položili základ víťazstva práve v prvej dvadsaťminútovke. V polovici duelu sme hru vyrovnali, dokonca sme mali viac šancí ako Košičania. Žiaľ, netrafili sme dvakrát poloprázdnu bránku, preto sme nemohli vyhrať.“

Skaličania pricestovali do Košíc bez viacerých opôr, ktoré tréneri nechali oddychovať. Na ľade sa točilo len 14 korčuliarov.

Záhorákom vyšiel začiatok a hneď prvú príležitosť pretavil na vedúci gól Jurík, v 5. min skóroval do odkrytej časti bránky.

Domácim sa podarilo vyrovnať v 12. min, po Jenčíkovej prihrávke pohotovo zakončil Pašek. Haščák potom ani nadvakrát neprekonal Trenčana, ale v 15. min skalický gólman predsa len kapituloval.

Umiestnením puku k žŕdke ho prekonal Novotný pár sekúnd pred prvou prestávkou. Haščák v presilovke bekhendom nedostal puk za Trenčanov chrbát.

V úvode druhej tretiny mohli hostia vyrovnať, ale Stieler s Kubínom si nerozumeli. V polovici stretnutia vyrazil Trenčan pokus Jenčíka. Na opačnej strane Hylákova lapačka zastavila strelu Kubína.

V 35. min hrali Košičania druhu presilovku v stretnutí a vyťažili z nej gól. Po spolupráci prvého útoku zakončil do poloprázdnej bránky Jenčík – 3:1.

Domáci v tretej tretine bezproblémovo kontrolovali dianie na ľade, vedenie mohli ešte prikrášliť, ale veľmi dobre chytajúci Trenčan si poradil s množstvom striel a ani nadvakrát ho neprekonal Slovák.

V závere sa Skaličania ešte pokúsili zápas zdramatizovať, odvolali brankára, ale gól už nepadol.

Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 39. Marosz (E. Bagin, E. Bednár), 56. Otčenáš (Habšuda) – 58. T. Sýkora (Drevenák, Kubus)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, D. Konc – M. Korba, P. Korba, 1240 divákov

Trenčín: A. Nagy – T. Bokroš, Imrich, E. Bednár, E. Bagin, Habšuda, L. Markovič – J. Pardavý st., O. Rusnák, Marosz – Sojčík, Lelkeš, O. Mikula – Otčenáš, T. Klíma, Martin Filo – Bustin, Broska, P. Stantien

Žilina: Žigárdy – Rúfus, Gula, J. Dlouhý, M. Leško, Šedivý, M. Varga, Brcko, T. Staňo – M. Kokavec, R. Krajči, T. Varga – Surovka, Kubus, T. Sýkora – Valášek, O. Ďuriš, Drevenák – Drábek, Jarab, Zicho

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Od tohtotýždňového utorka sme sa už prakticky začali pripravovať na play-off. V tomto zápase sme sa zamerali na pozorné bránenie a snažili sme sa neinkasovať góly. Mužstvo však ukázalo slabé nasadenie, slabý dôraz, hráči sa akoby podvedome šetrili v záujme toho, aby predišli prípadným zraneniam. Spokojnosť teda môžem vyjadriť iba so ziskom troch bodov.“

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Taktiku na tento zápas sme podriadili tomu, aby sme boli bodovo úspešní. Dve tretiny sa nám to darilo a vychádzali sme so zabezpečenej obrany, potom sme sa však nevyvarovali zbytočnej chybe, ktorú skúsený súper dokázal využiť na strelenie gólu. Následne sme dostali ešte jeden a domáci taktickou hrou udržiavali náskok až do konca. Hoci sme ešte dokázali znížiť, v závere nám už nezostalo dostatok síl na vyrovnanie. Najdôležitejšie však je, že sme zachovali extraligu v Žiline aj pre budúcu sezónu, takže náš cieľ sme splnili.“

Trencin zilina

Prvú tretinu mužstvá iba odkorčuľovali, bez dôrazu a šancí pred bránkami, pričom aj snaha niečo vytvoriť bola akosi ťažko postrehnuteľná.

V druhej dvadsaťminútovke sa mužstvá z úrovne rybníkového hokeja snažili pozdvihnúť aspoň zvýšeným tempom korčuľovania, množstvo nepresností však hatilo nádej na vznik nebezpečnejších šancí na strelenie gólu, takže sa z hľadiska začal ozývať piskot.

Od polovice zápasu si však domáci začali vynucovať súvislejší tlak a dostali sa k sérii dobrých príležitostí, ich zakončeniu však chýbal dôraz. Až v závere druhej časti, keď viaceré trenčianske strely či dorážky neprešli, sa konečne Trenčanom podarilo otvoriť skóre. Na začiatku 39. min sa presadil Marosz.

Ani záverečne dejstvo rapídne nezdvihlo kvalitu zápasu, domáci si udržiavali svoj tesný náskok, ich súper však ani príliš nehrýzol a okrem zopár ojedinelých útočných výpadov toho veľa nepredviedol. Trenčín ukázal aspoň o niečo vyššiu snahu, preto napokon dosiahol víťazstvo.

Prikrášlil ho ešte v 56. min Otčenáš, ktorý bez pozornosti protihráčov premanévroval okolo bránky a potom zavesil pod hornú žŕdku. Zakrátko výsledok skorigoval v protiútoku Sýkora a pokazil mladému trenčianskemu gólmanovi Nagyovi zisk čistého konta.

HK Poprad – HK Nitra 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 17. Vandas (Balán, R. Suchý), 23. Smotrila (Ľ. Vaic), 50. Hvila (Balán)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Stals (Poprad) a M. Bača (Nitra) 10 min za údery do hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík, Lokšík – Kalina, Gavalier, 1335 divákov

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Fabian, Kurali, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – D. Buc, Klouda, Jabrocký – Ľ. Vaic, Stals, Smotrila – Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Nitra: M. Laco – P. König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Nádašdi, Rais, F. Kuzma, Vantroba, Trefný – R. Tománek, Stümpel, Pupák – Podstavek, E. Piatak, Hrnka – Mašlonka, Hamrák, Lukáš Novák – Kadura

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Výsledok aj hra ma teší. Takticky sme zápas zvládli. Už v prvej tretine sme pritom mohli vyhrávať aj väčším rozdielom. Brankár Sidor podal veľmi dobrý výkon a zmaril šance súpera. Naša forma má pred play-off stúpajúcu tendenciu.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Keď nedáme gól, nezaslúžime si vyhrať. Viac k tomu nemám, čo dodať.“

Sidor

O čosi lepšie začali domáci. Najskôr Hvila po dobrej kombinácii prvého útoku prepálil Lacovu svätyňu, potom v prečíslení Balán namiesto prihrávky volil strelu. Skóre napokon otvoril Vandas v 17. min, keď si pri signalizovanom treste nakorčuľoval za obranu hostí a blafákom pokoril nitrianskeho brankára.

Druhý gól strelil Poprad hneď v úvode prostrednej časti, keď rozhodcovia neprerušili hru po zranení Raisa a z protiútoku Vaic nabil Smotrilovi na jeho prvý gól v popradskom drese – 2:0.

Nitra mohla znížiť najskôr dôrazným Pupákom, v presilovke pred Sidorom neuspel ani Mašlonka, či od modrej dobrou strelou Ordzovenský. Nitra pôsobila v útočnej fáze naozaj bezducho a vo vlastnej početnej výhode mohla ešte aj inkasovať, no puk z hokejky Hvilu sa zastavil tesne pred bránkovou čiarou.

V tretej tretine hneď po pol minúte hry pálil od modrej König, no Sidor sa zaskvel. Odovzdaní Nitrania ani v ďalšom priebehu toho veľa nevymysleli a naďalej dominovali domáci. Tí viedli 10 minút pred koncom už o tri góly, Hvila doťukol pekný Balánov pas do siete. Nitra sa nezmohla ani len na kontaktný gól, v závere ešte výborným zákrokom Laco zneškodnil Bucovu strelu.

ŠHK 37 Piešťany – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 6. V. Urban (A. Hruška, Haring), 14. T. Melichárek (Škadra, Brňák) – 8. Mikolášek (Češík, Ján Sýkora), 23. R. Macík (Lunter, Predajniansky), 63. Češík (M. Trochta, Kubka)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Bambúch (Banská Bystrica) 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: Jonák, Holienka – Štefík, Zvrškovec, 1610 divákov

Piešťany: Ondrejka – Brňák, Škadra, R. Filip, Drgoň, Bučka, A. Kolník, Mrázik, V. Urban – F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek – Chylo, Peško, Šišovský – S. Saliji, Mertel, Stupka – A. Hruška, M. Toman, Haring

Banská Bystrica: Chorošun – Bambúch, Kubka, O. Janík, Biro, Styk, J. Predajniansky – Lunter, M. Hudec, R. Macík – Ján Sýkora, Češík, Mikolášek – B. Jankovič, M. Trochta, Srnka – Šimun, Juraj Sýkora, Zigo

Milan Klement (tréner Piešťan): „Diváci videli bojovný zápas. Z našej strany sme spokojní len s prvou tretinou, od druhej sme už striedali lepšie a horšie momenty. Mrzí ma, že prvý a rozhodujúci gól sme inkasovali po hrubých individuálnych chybách.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme slabší vstup do zápasu, ale postupne sme sa zlepšovali a boli domácim vyrovnaným súperom. V tretej tretine sme nechali domácim niekoľkokrát priestor na skórovanie, v zlomových momentoch nás podržal brankár Chorošun. V predĺžení sme ustáli hru v oslabení a následne strelili víťazný gól po peknej individuálnej akcii. Som spokojný s výsledkom a aj s nasadením, kedže dnes sme po dlhom čase nastúpili s hráčmi, ktorí v predchádzajúcich zápasoch absentovali pre zranenia a choroby.“

Bystrica_hokej

Piešťany s istotou 4. miesta privítali Banskobystričanov, ktorí už nemôžu skončiť po základnej časti lepšie ako ôsmi. Do domácej bránky po dlhšom čase nastúpil Jozef Ondrejka a na ľade sa ukázal i uzdravený Brňák. Úvod zápasu vyšiel lepšie domácim, keď na konci 6. min otvoril skóre Urban.

Domáci však pri chvíľkovej strate koncentrácie urobili chybu a Banskobystričania na začiatku 8. min vyrovnali Mikoláškom. Po 13. min prečíslili hostia domácich, ale Ján Sýkora neprekonal Ondrejku.

Z následného protiútoku udreli Piešťanci, keď ich poslal znova do vedenia Melichárek. V 19. min v oslabení vyrazili domáci do útoku, ale Filipovi nevyšla finálna prihrávka. V 20. min Škadra napálil puk len do Chorošunovej hrude.

Na začiatku 23. min mal gól na hokejke hosťujúci Zigo, ale obranca Kolník mu v tom zabránil. O 44 sekúnd neskôr predsa len Banská Bystrica vyrovnala, keď Macík strelou švihom upravil stav na 2:2. Piešťany ešte v 38. min zatlačili hostí v ich pásme, ale puk lízol len žŕdku hosťujúceho mužstva.

III. tretina a predĺženie

Na začiatku tretej časti mali domáci presilovku a v trme-vrme pred bránkou puk poskakoval po bránkovej čiare. Rozhodca po porade s videorozhodcom gól Piešťancov neuznal. V 57. min Češík zblízka neprekonal Ondrejku, a tak sa v riadnom hracom čase zrodila remíza. Domáci vstupovali do predĺženia v presilovej hre, ale brankára hostí neohrozili. V 63. min zabezpečil hosťom dva body Češík, ktorý pomedzi nohy Ondrejku ukončil zápas.

HKm Zvolen – MHC Mountfield Martin 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 9. Podkonický (Brabenec, Pichnarčík), 10. Puliš (Kalla), 22. Čurilla (Puliš, Kalla), 51. M. Jurík (Martin Ďaloga, Škvaridlo)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Martin Ďaloga (Zvolen) DKZ za napadnutie hráča zo striedačky, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bachúrik, T. Orolín – Rovenský, V. Snášel, 1490 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Čierny, Juraško, Hraško, J. Mucha, Pichnarčík, L. Pokovič, Hertl, Buda – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, M. Jurík, Čanky – Puliš, Kalla, Čurilla – Ľ. Zuzin, Murček, Martin Ďaloga

Martin: Šúrek – A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, K. Grman, Ejem – A. Themár, Fujerík, Michal Važan – T. Petruška, M. Hollý, Vaško – Vilkoits, Kolena, Dírer – R. Slávik, B. Rapáč, Korytko

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Myslel som si, že po poslednom zápase v Martine, v ktorom sme dostali príučku z hľadiska korčuľovania i agresivity a celého systému hry, bude tento súper u nás nepríjemnejší. Mountfield však hral zbytočne ustráchane a my sme celých 60 min dominovali z hľadiska techniky a vyspelosti. Skúsili sme si aj veci, ktoré nám v minulosti robili problémy a som rád, že sme zápas odohrali v relatívne pokojnom tempe. Naše víťazstvo bolo zaslúžené. Súperovi prajem, aby zachránil pre Martin extraligu.“

Róbert Pukalovič (tréner Martina): „Boli sme príjemným súperom pre domácich, umožnili sme im vyskúšať si rôzne varianty pred play-off. Na našej strane chýbala agresivita pred oboma bránkami, vyskytli sa občas svetlé momenty, ale v úvodnej tretine sme rýchlo po sebe dostali dva góly, čo bolo podstatné a rozhodujúce.“

Martin zvolen

V prvej tretine mali viac z hry domáci, hoci tréner Mikula nechal oddychovať najproduktívnejšieho hráča tímu a kapitána Lukáša Juríka.

Zastúpil ho s céčkom na drese Podkonický a v 9. min otvoril skóre, keď švihom z medzikružia poslal puk za Šúreka. O 27 sekúnd neskôr sa presadil aj Puliš bekhendom z približne štyroch metrov a zvýšil na 2:0.

Martinčania nemali vyložené šance, znížiť sa pokúsil voľný Themár z pravej strany po chybnej rozohrávke zvolenského obrancu, ale Šimko bol pozorný. Líder mohol pridať aj tretí gól, ale Škvaridlo či P. Zuzin nedokázali vyťažiť z dobrých možností pred bránkou.

V druhej tretine taktiež dominoval Zvolen a hneď v 22. min zvýšil na 3:0 v páde z dvoch metrov Čurilla. Šance mali potom Ľ. Zuzin i P. Zuzin, agilný bol mladík a novic vo zvolenskej zostave Buda.

Martin iba sporadicky navštívil útočnú tretinu, pretože hokejisti spod Pustého hradu hrali s chuťou a dobre kombinovali, i keď Šúreka do konca strednej časti hry už neprekonali.

Až v tretej tretine líder súťaže poľavil a hostia mali šance. V 48. min Slávik dobiedzal pred Šimkom, ale ani nadvakrát ho neprekonal. Keď sa Martinčania nadychovali k tlaku, atakom ich umlčal v 51. min Jurík, keď skóroval zblízka v trme-vrme po rýchlej akcii Ďalogu so Škvaridlom.

Hokejisti z Turca mohli korigovať nepriaznivý stav Rapáčom a Vilkoitsom, ale zvolenský brankár si napokon udržal čisté konto, piate v tejto sezóne. Zaujímavosťou duelu bol faul odchovanca Zvolena Zošiaka v drese Martina v 2. min na domáceho Čankyho, ktorého vyradil z hry, pretože domáci hokejista utrpel otras mozgu.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových zápasoch 53. kola:

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).