Krajčírky zo Svidníka nedostali výplaty, hrozia štrajkom

Krajčírka
Zamestnanci firmy I.C.A. hrozia štrajkom, začnú zbierať podpisy na podporu prerušenia práce na jednu hodinu. Foto: ilustračné, Thinkstock

PREŠOV/SVIDNÍK 21. apríla (WEBNOVINY) – Pracovníci odevnej firmy I.C.A., s. r. o. vo Svidníku už nechcú čakať na nevyplatené mzdy. Krajčírky navyše nie sú spokojné ani so svojim zaradením do najnižšej tarifnej triedy, domáhajú sa vyššieho ohodnotenia vzhľadom na náročnosť práce a zvýšenie produktivity.

Z tohto dôvodu chcú na problém poukázať prerušením práce na jednu hodinu a zatarasením cesty pred fabrikou, ktorá je hlavným ťahom v smere na Bardejov. Informoval o tom po stretnutí s odborármi z odevnej fabriky člen predsedníctva Rady Odborového zväzu KOVO Jozef Balica.

Začnú zbierať podpisy a do ulíc chcú ísť aj s letákmi

Časť nespokojných zamestnancov firmy rokovala v pondelok 20. apríla večer v miestnej kinosále. Dohodli sa na tom, že začnú zbierať podpisy za kampaň na podporu štrajku. Balica uviedol, že prácu prerušia na hodinu v čase od 15:00 do 16:00 „niekedy v máji”. Zatiaľ presný dátum nestanovili. Do ulíc chcú ísť aj s letákmi, aby verejnosť upozornili na svoje zlé postavenie. Chystajú sa poslať podnet aj do prezidentskej kancelárie v Košiciach a na úrad vlády.

Zaradenie do tarifných tried v tejto firme prešovskí inšpektori práce šetrili od 13. februára do konca marca. Protokol uzavreli 9. apríla. Krajčírkam sa nepáči, že podľa protokolu z kontroly, zamestnávateľ má preradiť do vyššej mzdovej triedy iba desať percent krajčírok, pričom samotné krajčírky sú presvedčené, že vyššiu triedu si zaslúži 80 – 90 percent z nich.

Argumentujú tým, že vykonávajú zhruba rovnako náročnú prácu. Mesačne tak prichádzajú o 76 eur v hrubom. Voči výsledkom kontroly Inšpektorátu práce Prešov sa chcú odvolať.

Protestovali už v decembri

Balica uviedol, že zamestnanci spoločnosti strácajú trpezlivosť a poukazujú na to, že im vedenie firmy stále nevyplatilo peniaze za štyri pracovné dni v októbri minulého roku. Týka sa to okolo 300 zamestnancov. Ide o prestoje, ktoré vznikli pre pokazené stroje a nie z viny zamestnancov. Inšpektorát práce to svojim šetrením potvrdil a nariadil firme doplatiť chýbajúce mzdy do konca mája. Robotníci sa obávajú, že taliansky majiteľ tento termín nedodrží a odsťahuje výrobu do zahraničia.

Balica informoval, že inšpektorát práce má zo zákona povinnosť pri zistení takýchto nedostatkov podať na políciu podnet z podozrenia zo spáchania trestného činu za úmyselné nevyplatenie miezd. Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik v utorok informoval, že takýto podnet evidujú. „Trestné oznámenie bolo podané a po preverení odmietnuté, nakoľko sa nejedná o trestný čin,“ uviedol vo svojej reakcii na otázku agentúry SITA.

Zamestnanci firmy I.C.A. ešte v decembri minulého roka vyšli demonštratívne pred fabriku, kde verejne upozornili na nevyplatenie miezd. Odvtedy im zamestnávateľ doplatil dva chýbajúce dni, no peniaze za ďalšie štyri im dlhuje doteraz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Balica