Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Hlinka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zlatá pamätná medaila 'Andrej Hlinka' venovaná 150. výročiu narodenia A.Hlinku. Foto: www.mint.sk
26. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kremnická mincovňa si uctí medailou Andreja Hlinku

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Mincovňa Kremnica, š. p. vydala pamätnú medailu „Andrej Hlinka“ pri príležitosti jeho 150. výročia narodenia. Medaila je v predaji v troch vyhotoveniach, zlatý a strieborný variant sú v limitovanom počte kusov.

Andreja Hlinku si uctila aj Slovenská pošta, ktorá vydáva známku s podobizňou rímskokatolíckeho kňaza a osobnosti slovenských dejín 19. a prvej tretiny 20. storočia Andreja Hlinku. Slávnostná inaugurácia známky sa bude konať v rámci osláv 150. výročia narodenia Andreja Hlinku 26. septembra o 14:00 na Mestskom úrade v Ružomberku. Agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.

Súčasne so známkou vyjde aj obálka, na ktorej je zobrazená budova mauzólea Andreja Hlinku v Ružomberku. Na pečiatke je pôdorys kostola v Černovej, odkiaľ Hlinka pochádzal. Autorom výtvarného návrhu a oceľorytiny poštovej známky, obálky prvého dňa a návrhu pečiatky je akademický maliar Martin Činovský.

Andrej Hlinka

bol rímskokatolícky kňaz, pápežský protonotár, rodák z pltnícko-roľníckej rodiny z ružomberskej mestskej časti Černová. Stal sa vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Prelomovým momentom v jeho živote sa stalo jeho zvolenie za ružomberského farára v roku 1905 a jeho aktívna podpora kandidatúry reprezentanta slovenského tábora Vavra Šrobára do uhorského parlamentu v máji 1906.

Hlinka sa zasadzoval aj v rodnej Černovej za výstavbu nového kostola a organizoval aktivity podporujúce tento zámer. Politická a spoločenská angažovanosť Andreja Hlinku na strane slovenských národných záujmov vyvolala negatívnu odozvu uhorských úradov i cirkvi. Nasledovalo suspendovanie z úradu ružomberského farára. V ružomberskom politickom procese so slovenskými národovcami v novembri – decembri 1906 ho odsúdili na trest dvojročného väzenia, ktorý si odpykal v Segedíne.

Obdobie súdnych perzekúcií sa prelínalo s prednáškovým turné Andreja Hlinku venovaným slovenskej otázke v českých a moravských mestách a s tragickými udalosťami v rodnej Černovej v októbri 1907, keď maďarská cirkevná a svetská

vrchnosť nevyhovela želaniu obyvateľov Černovej, aby nový kostol vysvätil Hlinka. Černovčania sa proti tomu postavili na odpor. Žandári napadli bezbranný dav streľbou, ktorej padlo za obeť 15 ľudí, 10 ťažko a 60 ľahšie zranili.

Andrej Hlinka ako duchovná a cirkevná autorita, predseda Slovenskej ľudovej strany a poslanec parlamentu rozvinul koncepciu slovenského nacionalizmu a autonomizmu a bol tvorcom procesu politickej emancipácie slovenských katolíkov. Zomrel 16. augusta 1938.

Odporúčané články

Pošta si uctí 70. výročie SNP, vyjde špeciálna známka Vieme, kde Slovenská pošta otvorí nové pobočky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...