Letisko v Bratislave by mal prevádzkovať koncesionár, vláda od projektu čaká aj kvalitné služby

Letisko Bratislava, Peter Pellegrini, Árpád Érsek
Zľava: Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, Peter Pellegrini, vpravo hore, premiér SR a minister dopravy SR Árpád Érsék, vpravo dole. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave by mal prevádzkovať koncesionár počas tridsiatich rokov. Vláda v stredu schválila návrh projektu verejno-súkromného partnerstva – výber koncesionára pre prevádzku, údržbu a rozvoj bratislavského letiska.

Koncesionár, resp. strategický partner letiska má vzísť z medzinárodného tendra, ktorý by mal byť vyhlásený do konca marca budúceho roka.

Koncesná zmluva so strategickým partnerom

Ako informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, koncesný variant sa podľa posudzovania štúdie uskutočniteľnosti ukázal ako najlepšia alternatíva pre bratislavské letisko za predpokladu dobre pripraveného medzinárodného tendra s účasťou skúsených investorov.

Poradenské spoločnosti Deloitte Advisory, s.r.o., a Sullivan & Worcester LLP odporučili uzatvoriť koncesnú zmluvu so strategickým partnerom na tridsať rokov, pretože v koncesnej stratégii budú zohľadnené budúce investície koncesionára do obnovy infraštruktúry letiska, transfer aktuálnej dlhovej služby letiska a zároveň povinnosť koncesionára uhrádzať platby koncesných poplatkov. Vzletové a pristávacie dráhy a súvisiaci infraštruktúrny majetok ostane vo vlastníctve letiska.

Verejné obstarávanie na výber koncesionára formou súťažného dialógu by malo trvať deväť až trinásť mesiacov. Koncesná zmluva by mala byť uzavretá predbežne v prvom polroku 2020 a následne by ju mala schváliť vláda.

Zvýšiť ponuku a kvalitu služieb

Koncesná zmluva má platiť od júla 2021 do júna 2050. Na základe porovnania čistej súčasnej hodnoty peňažných tokov dvoch scenárov realizácia projektu s variantom PPP podľa ministerstva dopravy prináša hodnotu pre štát vo výške 61 mil. eur.

Realizáciou projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) formou udelenia koncesie sa podľa rezortu dopravy zabezpečí dlhodobý udržateľný rozvoj letiska v Bratislave. Strategický partner by mal zlepšiť konkurenčnú pozíciu letiska v regióne, zvýšiť ponuku a kvalitu služieb letiska.

Vyššia výkonnosť letiska, ktoré bude manažované skúseným strategickým partnerom, má zabezpečiť financovanie nevyhnutnej obnovy infraštruktúry letiska a zároveň pravidelné ročné koncesné poplatky, ktoré budú príjmom letiska, resp. jeho akcionára – ministerstva dopravy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika