Lockdown na Slovensku pokračuje. Aké sú výnimky zo zákazu vychádzania?

POLÍCIA: Kontrola dodržiavania zákazu vychádzania
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR.

Lockdown na Slovensku, ktorý sa začal vo štvrtok 25. novembra, pokračuje. Rovnako stále platí aj zákaz vychádzania a núdzový stav. Sloboda pohybu je obmedzená okrem času od 1:00 do 5:00 v noci.

Viac o téme: Koronavírus

Na pracoviskách môžu byť len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, prekonali ochorenie COVID-19, alebo sú otestovaní. Školy sa celoplošne nezatvorili, ale o prerušení vyučovania môžu rozhodnúť regionálni hygienici.

Výnimky zo zákazu vychádzania

… sa týkajú nákupu nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode. Povolené je tiež využívanie nevyhnutných služieb, ako sú okienkový predaj gastroprevádzok, výdajne e-shopov, pošta, banky, poisťovne, čistiarne, práčovne, autoservisy a STK, kľúčová služba, optiky, servisy telefónnych zariadení a kúpele zo zdravotných dôvodov.

Obmedzuje sa tiež zhromažďovanie, a to na maximálne šesť osôb alebo členov žijúcich v jednej domácnosti.

Možná je tiež cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, ako aj cesta na a z očkovania proti ochoreniu COVID-19 v čase od 5:00 do 20:00. V tomto rozmedzí je povolená aj cesta do a z jaslí a škôl so sprievodom.

V Bratislavskom kraji a v okresoch Košice a Košice – okolie je povolený aj pobyt v prírode v rámci okresu. Možné je tiež zúčastniť sa pohrebu blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst, a to rovnako od 5:00 do 20:00.

Medzi výnimky zo zákazu vychádzania sa radí aj cesta za účelom starostlivosti o blízku osobu, ak je na to odkázaná, ako aj cesta za účelom zdravotnej starostlivosti, a to platí aj pre doprovod blízkej osoby. Povolené je venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska a cesta za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Lockdown a zákaz vychádzania mali pôvodne platiť dva týždne, ale konzílium odborníkov odporúča predĺženie až do 16. decembra.

„Epidemická situácia sa na Slovensku 10 dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila. Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 percent,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Konzílium odborníkov okrem predĺženia lockdownu zároveň odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home-officu. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Zníženie mobility je podľa konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19. O návrhoch konzília bude v tomto týždni rozhodovať vláda.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom