Lukáš Parízek v Kyjeve vyjadril podporu suverenite Ukrajiny, odovzdal aj humanitárnu pomoc

Lukáš Parízek
Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Bilaterálne vzťahy, predsedníctvo Slovenska v OBSE a V4 či podpora Slovenska pri reformách boli hlavné témy štátneho tajomníka rezortu diplomacie Lukáša Parízka počas jeho rokovaní na Ukrajine.

Pomohol detskej nemocnici

Parízek Kyjev navštívil koncom tohto týždňa, ukrajinskej mimovládnej organizácii odovzdal humanitárnu pomoc vo výške 25-tisíc eur určenú pre Detskú klinickú nemocnicu, ktorá sa nachádza v blízkosti línie dotyku v Luhanskej oblasti. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.

Počas rokovaní so svojím rezortným partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Ukrajiny Vasyľom Bodnárom, sa Parízek venoval širokému spektru bilaterálnych otázok, regionálnej bezpečnosti a medzinárodným témam. Obaja zhodnotili bilaterálne vzťahy a obchodno-ekonomickú spoluprácu medzi SR a Ukrajinou.

Príprava na predsedníctvo

Venovali sa aj príprave Slovenska na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zároveň prediskutovali situáciu na Donbase a minský proces. Štátny tajomník MZV vyjadril podporu pokračovaniu a napredovaniu reforiem v krajine, najmä s dôrazom na boj proti korupcii a vytváranie vhodného investičného prostredia.

„Ukrajina je naším susedom a životne dôležitým záujmom Slovenska je udržanie jej suverenity a teritoriálnej integrity. Je nutné využiť momentum, keď SR prevezme predsedníctvo vo V4 tento rok a budúci v OBSE, na podporu aktivít spoločného záujmu,” povedal Parízek. Máme záujem na prehĺbení ekonomickej spolupráce s Ukrajinou. Naše obchodné vzťahy sú stabilizované – je potrebné udržať tento pozitívny trend a zvyšovať obrat vzájomného obchodu, dodal.

V rámci prípravy Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019 Parízek navštívil aj Osobitnú monitorovaciu misiu OBSE v Kyjeve, kde rokoval s vedúcim misie veľvyslancom Ertugrulom Apakanom a jeho tímom. Rokovania štátneho tajomníka s vedúcim EÚ delegácie Huguesom Mingarellim boli zamerané na otázky európskej integrácie Ukrajiny a implementáciu Asociačnej dohody/DCFTA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v EurópeV4 Vyšehradská štvorka