Lyžiar Žampa získal v Levi prvé body, triumfoval Hirscher

Zampa
SLovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa. Foto: SITA/AP

LEVI 17. novembra (WEBNOVINY) – Adam Žampa je prvý slovenský zjazdár, ktorý si v olympijskej zime pripísal body do hodnotenia Svetového pohára. Čo mu nevyšlo v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, vynahradil si v slalome vo fínskom Levi.

Súčtom oboch kôl sa zaradil na 14. miesto, čo mu zaručuje prvých 18 bodov do hodnotenia najtočivejšej disciplíny. K štyrom bodovaným umiestneniam z uplynulej sezóny pridal piate a druhé najhodnotnejšie. Vyššie skončil len pred rokom v obrovskom slalome v Söldene, kde bol deviaty.

„Želám si dve vyrovnané jazdy podobné tým z tréningov a body do Svetového pohára,“ povedal Adam Žampa ešte pred pretekmi v Levi. Splnil si to s tým rozdielom, že druhá jazda bola v jeho podaní lepšia ako prvá.

V 1. kole sa jediný slovenský reprezentant vydal na trať s číslom 37. Po prejazde cieľom sa zaradil na 24. miesto, ale napokon klesol na 30. priečku a z posledného miesta s odretými ušami postúpil do 2. kola. Navyše rovnaký čase ako 23-ročný Tatranec mali aj Japonec Naoki Juasa a Francúz Francois Place, a tak sa v 2. kole predstavilo namiesto tridsiatich až tridsaťdva slalomárov.

17. 11. 2013: slalom, Levi (Fín.) – 14. miesto

Slovenský reprezentant v druhej jazde využil výhodu čistej trate, keď vyštartoval do boja s bránkami druhý za Juasom. Napokon dosiahol ôsmy najrýchlejší čas a poskočil na 14. miesto.

„Bolo to tam veľmi nabité, natrieskané. Mal som veľké šťastie, že som bol v 1. kole tridsiaty, veď sme tam boli traja s rovnakým časom. Na Hirschera som strácal 1,58 s, čo bol na tejto trati druhý najmenší rozdiel v histórii potrebný na postup do 2. kola. V roku 2008 to bolo ešte menej – iba 1,4 s. Takže rozhodli iba stotinky. Druhé kolo bolo rýchle, najmä spodná časť mi vyšla veľmi dobre,“ povedal Adam Žampa pre vysielanie Eurosportu.

V súvislosti s víťazným Rakúšanom Marcelom Hirscherom Žampa poznamenal, že pred pretekmi sa stretli a kamarátsky porozprávali. „Neradil mi, tak sa to nedá povedať. Sme kamaráti, ´kecali´ sme na štarte, aká je trať, ale nejaké veľké rady pre mňa, to nie.“

Na najstaršieho z bratov Žampovcov čaká najbližší týždeň kondičný tréning doma na Slovensku a potom návrat na sever Európy. V Nórsku absolvuje preteky Európskeho pohára. „Hneď potom 2. decembra letíme do USA na Svetový pohár do Beaver Creeku, kde absolvujem obrovský slalom a super G,“ informoval Adam Žampa.

Do druhého kola tesne

Víťazom úvodného slalomu sezóny sa stal Rakúšan Marcel Hirscher. Žampa postúpil len tesne do druhého kola. V prvom skončil na delonom 30. mieste, čas 54,38 s okrem neho dosiahli aj Francúz Francois Place a Japonec Naoki Juasa. Všetci traja sa ako poslední kvalifikovali do finálového kola, na vedúceho Marcela Hirschera strácali v jedných z najtesnejších pretekov v histórii SP 1,58 sekundy.

Žampa v Levi štartoval s číslom 37. V druhom kole využil, že išiel ako druhý. Na upravenej trati predviedol vyrovnanú jazdu a po prechode cieľom mal veľkú radosť. „Som šťastný, že som sa dostal do druhého kola. Bolo to len o stotinkách, ale napokon sa mi podarilo v prvom ostať v najlepšej tridsiatke. V druhom bola trať oveľa rýchlejšia, podklad bol dobrý. Mám radosť zo svojho umiestnenia,“ povedal v prvej reakcii pre Eurosport Adam Žampa a jeho otec Tomáš ho doplnil: „Sú to krásne pocity. Prvé kolo bolo o veľkých nervoch. Vyplatila sa nám príprava vo Švédsku, kde je podobný kopec ako v Levi. Lyžovanie je však aj o šťastí.“ Žampa za polárnym kruhom v Levi už v minulosti súťažil vo Svetovom aj Európskom pohári v slalome aj obrovskom slalome. Najlepšie skončil v roku 2012 v obrovskom slalome v rámci Európskeho pohára na 15. mieste.

Hirsch dominoval v oboch kolách

Obhajca celkového prvenstva v SP Marcel Hirscher triumfoval s náskokom 62 stotín sekundy pred krajanom Mariom Mattom. Rakúšan dominoval v oboch kolách a tešil sa z 11. víťazstva v slalome SP v kariére. Tretí skončil len 19-ročný Nór Henrik Kristoffersen. Žampa za Hirscherom zaostal o 2,23 sekundy. Dvadsaťštyriročný Salzburčan vybojoval pre rakúskych mužov jubilejné 100. víťazstvo v elitnom seriáli v histórii.

„Je to veľmi pekné, že som vyhral a predĺžil sériu na stupni víťazov. Neboli to jednoduché preteky, v oboch kolách som musel ísť na 100 %. V tejto sezóne mám opäť vysoké ambície,“ povedal pre Eurosport Hirscher, ktorý oslavoval 19. triumf v SP v kariére. Salzburčan už v jedenástom slalome SP v rade skončil na pódiu. Matt sa tiež zapísal do historických štatistík, vo veku 34 rokov, sedem mesiacov a osem dní je najstarším jazdcom v slalome SP na stupňoch pre najlepších. Druhé kolo pokazil po prvej jazde druhý Felix Neureuther z Nemecka.