Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, tvrdí Orbán

Orbán pritvrdil svoj postoj, nechce multikulturalizmus
Maďarský premiér Viktor Orbán prechováva voči imigrantom negatívny postoj. Európski politickí lídri označujú jeho tvrdenia za xenofóbne. Foto: SITA/AP

Budapešť 25. apríla (WebNoviny.sk) – Maďarská ústava bráni islamizácii krajiny, pretože chráni maďarský jazyk a kultúru. Vyhlásil to dnes premiér Viktor Orbán pri príležitosti piateho výročia vyhlásenia novej ústavy krajiny.

Orbán na slávnostnom podujatí v parlamente zdôraznil, že je potrebné strážiť vonkajšie hranice Schengenu. Posúdenie žiadostí tých, ktorí chcú prísť do Európy, je podľa neho potrebné vykonať v kontrolovateľných podmienkach mimo európskeho územia, informovala agentúra MTI.

Orbán vyjadril presvedčenie, že odpovede na problémy demografie a trhu práce musia členské krajiny Európskej únie hľadať v rámci svojej suverenity.

Súčasná EÚ nemá funkčné návrhy na riešenie rôznych kríz, Maďarsko a štáty strednej Európy naproti tomu charakterizuje „akcieschopnosť a životaschopnosť“, myslí si Orbán.

Rozdiel tkvie v tom, že Maďarsko má modernú ústavu, Maďari dokážu sformulovať to, odkiaľ prišli, kde sú a kam smerujú. Európa popiera svoj pôvod a nechce priznať, kam ide,“ dodal.

Prezident Pál Schmitt podpísal zákon o novej ústave 25. apríla 2011. Do platnosti vstúpil 1. januára 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pál SchmittViktor Orbán