Maďarské firmy dostanú od národnej banky lacné úvery

Madarsko
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 4. apríla (WEBNOVINY) – Nový šéf maďarskej centrálnej banky György Matolcsy predstavil opatrenia s cieľom zväčšiť poskytovanie úverov a riešiť problém dlhov firiem v zahraničných menách.

Kroky, ktoré ohlásil vo štvrtok, znamenajú začiatok nových ciest podpory vládnej agendy zameranej na hospodársky rast. Šéf centrálnej banky zverejnil program poskytovania pôžičiek pre malé a stredné podniky, ktorý podľa jeho slov vychádza z podobného programu realizovaného britskou centrálnou bankou.

Program centrálnej banky Maďarska ráta so sumou 250 mld. forintov (HUF).

Matolcsy uviedol, že centrálna banka bude požičiavať komerčným finančným podnikom bezúročne, aby mohli malým a stredným firmám poskytovať úvery za úrok v maximálnej výške 2 %. Zároveň konštatoval, že centrálna banka použije 3 mld. eur zo svojich rezerv, aby pomohla malým a stredným firmám splácať dlh denominovaný v eurách a švajčiarskych frankoch.

Kroky, ktoré maďarská centrálna banka ohlásila vo štvrtok, nezašli až tak ďaleko, ako niektorí analytici očakávali, ale hodnotu forintu voči euru znížili o viac ako pol percenta. Neskôr sa však forint zotavil.

„Maďarsko potrebuje obrat v oblasti hospodárskeho rastu,“ povedal Matolcsy a dodal, že mandát centrálnej banky jej umožňuje podporovať vládnu ekonomickú politiku, ak plní svoje ciele cenovej a finančnej stability.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe György Matolcsy