Maďarsko bude mať staronovú vládu, Orbán napriek tomu hlási výrazné zmeny

Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

BUDAPEŠŤ 10. apríla (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok vyhlásil, že v novej vláde, ktorá vznikne po nedeľňajších parlamentných voľbách, dôjde aj napriek tomu, že ju budú tvoriť rovnaké strany ako tú súčasnú, k „výrazným zmenám“.

Silné väzby s Poľskom a Bavorskom

„Nebudeme len pokračovať vo vládnutí, namiesto toho vytvoríme novú vládu,“ oznámil Orbán. „Maďarsko naďalej stojí na ústavných základoch. V rámci nich budeme robiť všetko to, čo bude v záujme ľudu,“ vyhlásil maďarský premiér.

Dodal, že najsilnejšie vzťahy bude Maďarsko udržiavať s Poľskom a nemeckým Bavorskom. Najvyšší predstavitelia Poľska aj Bavorska Orbána podporili v predvolebnej kampani a boli aj medzi prvými, ktorí mu gratulovali po volebnom víťazstve.

Podľa takmer kompletných volebných výsledkov v nedeľňajších parlamentných voľbách vysoko zvíťazil Orbánov Fidesz v koalícii s malou Kresťanodemokratickou ľudovou stranou (KDNP) so ziskom 48,48 percenta hlasov. Tieto dve strany, ktoré tvoria aj súčasnú vládu, tak obsadia v 199-člennom parlamente 134 kresiel, teda o jedno viac, ako mali doteraz, a zachovajú si tak naďalej ústavnú väčšinu.

Neúspech Jobbiku

Na druhom mieste skončil so ziskom 19,54 percenta hlasov a 23 parlamentnými kreslami krajne pravicový Jobbik. Pre stranu to bol neúspech, keďže jej predseda Gábor Vona živil dlho nádej na volebné víťazstvo. Na volebný výsledok Vona už v pondelok zareagoval odstúpením z postu predsedu strany a informoval, že nebude pôsobiť ani ako poslanec v maďarskom parlamente a vzdá sa aj tohto postu.

Na treťom mieste skončila so ziskom 12,33 percenta a dvadsiatimi kreslami spoločná kandidátka Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a hnutia Dialóg pre Maďarsko, štvrtá skončila Demokratická koalícia (DK) maďarského expremiéra a bývalého predsedu MSZP Ferenca Gyurcsánya, ktorá získala 5,58 percenta hlasov a deväť parlamentných kresiel.

Do parlamentu sa dostala aj liberálna strana Politika môže byť iná (LMP), ktorá bude disponovať ôsmimi parlamentnými kreslami, a jedno kreslo pripadne strane Spolu (Együtt).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor VonaViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Fidesz